REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wygrałeś w lotto? Zainwestuj!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Wygraną w lotto możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem.
Wygraną w lotto możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem.

REKLAMA

REKLAMA

Wygrałeś kilka milionów w lotto? Wygraną możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem. Jak dobrze zainwestować pieniądze wygrane w lotto?

Po odprowadzeniu 10-proc. podatku od wygranej w lotto oraz zaspokojeniu swoich fantazji, pozostałą kwotę warto jakoś ulokować. Podstawową zasadą powinna tu być dywersyfikacja.

REKLAMA

Załóż lokatę

Zwycięzca w lotto możne na przykład zostać rentierem, wpłacić pieniądze na lokatę i zwiększać wygraną dzięki rosnącym odsetkom. Zgodnie z danymi NBP, przeciętne oprocentowanie depozytu terminowego wynosiło w lipcu 4,2%. Jest to jednak mniej niż obecny poziom inflacji.

– Posiadając  45 milionów złotych, można jednak z otwartą przyłbicą negocjować lepsze warunki depozytów. Jest to bowiem na tyle znacząca kwota, że mogłaby nawet wystarczyć na założenie banku. – zauważa Jarosław Rajwa, doradca Home Broker z Katowic.

Prawo bankowe wymaga bowiem minimalnego wkładu założycielskiego takiej instytucji na poziomie 5 milionów euro, czyli około 22 milinów złotych.

Zagraj na giełdzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Więcej niż na lokacie można teoretycznie zarobić, inwestując na giełdzie. Jest to jednak ryzykowna forma inwestycji, o czym nie można zapomnieć szczególnie teraz, w czasie dużej niepewności na rynkach. Na przykład od początku 2003 do szczytów z 2007 roku WIG 20 zanotował wzrost na poziomie przeszło 230%. Korekta spowodowała jednak obniżkę notowań przekraczającą 66%. Natomiast ostatnia, rozpoczęta w 2009 roku hossa, zakończyła się wzrostem na poziomie 110%. W kwietniu bieżącego roku trend ten się odwrócił, po czym notowania indeksu WIG 20 zanotowały 30% obniżkę. W tym kontekście inwestowanie w nieruchomości wydaje się mniej ryzykowne. Od 2003 roku do szczytu hossy, a więc przez pięć lat, nieruchomości zyskały na wartości blisko 150%. Trwająca po dziś dzień przecena zmniejszyła wartość przeciętnej nieruchomości w dużym mieście o około 14% – wynika z danych Home Broker.

Warto ponadto zauważyć, że tak jak akcjonariusz może liczyć na dywidendę, tak właściciel nieruchomości może co miesiąc otrzymywać czynsze za wynajęcie swojego majątku. Roczny poziom zysku z tego tytułu w przypadku mieszkań w dużym mieście można oszacować na 4–5% w skali roku i to już po uwzględnieniu wszystkich kosztów, podatków i potencjalnych okresów niewynajęcia.


Inwestycja deweloperska

Posiadając 45 milionów, można stworzyć imponujący portfel mieszkań na wynajem. W Warszawie przeciętna cena transakcyjna lokali używanych wyniosła w ostatnich 12 miesiącach 8,1 tys. zł za metr. Za 45 milionów można więc kupić ponad 5,5 tys. mkw. mieszkań, co daje 111 „dwójek” o powierzchni 50 mkw. Za dzisiejszą pulę na wygrane pierwszego stopnia można więc kupić na własność cały kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny w stolicy. Na przeszło dwukrotnie większe zakupy mógłby sobie pozwolić szczęśliwiec w Łodzi, Bydgoszczy lub Katowicach.

Zobacz także: Rośnie popularność kart debetowych i lokat terminowych

Kup hotel

Warto także zastanowić się nad inwestycją w rynek pierwotny. Na przykład na wrocławskim Osiedlu Innova spółki Fadesa Polnord wszystkie 62 mieszkania dostępne jeszcze w III etapie inwestycji można kupić za „zaledwie” 19,6 milionów złotych. Natomiast w stolicy 102 dostępne jeszcze mieszkania w bemowskiej inwestycji Patio Avenir spółki Bouygues Immobilier można kupić za 34,7 miliona. Właściciel tak pokaźnego pakietu mieszkań decydując się na ich wynajem, bez wątpienia potrzebowałby wsparcia. Dla osób, które chciałyby uniknąć tego typu problemów, rozwiązaniem mógłby być zakup lokali w hotelu typu „condo”. Przy tym rozwiązaniu zarządzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma, a właściciel może osiągać zysk gwarantowany długookresową umową. Za 13,1 milionów można stać się właścicielem wszystkich 70 pokoi w drugim etapie trzygwiazdkowego hotelu we Władysławowie. W ciągu roku przychód z tytułu wynajmu powinien osiągnąć 1,3 miliona złotych. Potencjalnie można więc na tym rozwiązaniu zarobić więcej niż na wynajmowaniu mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że kupując lokal w „condohotelu” ponosi się także ryzyko działalności hotelowej.

Centrum handlowe

Dla osób, które chciałyby ominąć rynek nieruchomości mieszkaniowych, rozwiązaniem może być na przykład budowa lub zakup własnej galerii handlowej.

– Gdy będzie ona usytuowana w dobrej lokalizacji, można liczyć na rentowność na poziomie 10% – zauważa Bartłomiej Gawlik, doradca Home Broker z Bielska-Białej.

 Inwestorom z grubszym portfelem polecany jest także rynek gruntów. Zakup parceli rolnych z perspektywą odrolnienia potrafi przynosić zyski idące w setki procent. Jest to jednak segment ryzykowny o relatywnie długim horyzoncie inwestycji.

Zobacz także: Programy do zarządzania budżetem domowym

Apartament za sześć mln złotych

REKLAMA

Równolegle z dzieleniem kapitału na poszczególne inwestycje warto też zabezpieczyć własne potrzeby mieszkaniowe. Za sześć milionów złotych można zostać właścicielem lokalu o powierzchni 362 mkw., położonego na dwóch ostatnich piętrach pięciopiętrowego budynku z 2005 roku. Mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie i wyposażone m.in. w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itp.

– Ponadto do mieszkania przynależą dwie komórki lokatorskie, cztery miejsca postojowe w garażu podziemnym, ogród zimowy z aneksem kuchennym oraz tarasy z jacuzzi i fontanną. – wylicza Emilia Forgiel, doradca Home Broker z Warszawy.


Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej?

Zanim jednak w Polsce pojawi się kolejny milioner, będzie on musiał prawidłowo wytypować 6 z 49 liczb. Teoretycznie prawdopodobieństwo trafienia wynosi jeden do 13 983 816. Biorąc pod uwagę, że jeden zakład kosztuje 3 zł, to wydając niecałe 42 mln złotych można „obstawić” wszystkie kombinacje liczb. Wydanie takiej kwoty na kupony totalizatora sportowego nie musi być jednak dobrą inwestycją. Trzeba bowiem pamiętać, że dotychczasowe kumulacje przekraczające 30 milionów złotych były na tyle atrakcyjne, że spośród rekordowej liczby uczestników gry wyłaniano po kilku szczęśliwców, którzy wytypowali wygrywającą kombinację liczb.

Nawet jednak, gdyby jedna osoba wytypowała najbardziej pożądaną kombinację liczb, to wciąż wygrana byłaby za mała, aby zagwarantować miejsce na liście najbogatszych Polaków. Te publikowane w bieżącym roku przez Wprost i Forbes zawierają listę stu nazwisk. Aby się wśród nich znaleźć trzeba mieć odpowiednio minimum 135 i 195 milionów złotych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA