REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkania najchętniej kupują warszawiacy? Ankieta

Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia
Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Inwestycja w mieszkanie jednopokojowe jest nieopłacalna. Czym kierują się warszawiacy przy kupnie mieszkania? Jakie preferencje przeważają wśród zainteresowanych kupnem lokalu mieszkalnego?

W mieszkanie najchętniej zainwestuje 70 proc. ankietowanych, a w dom już tylko 24 proc. Szukający dużych nieruchomości zwykle są ukierunkowani na kupno domu, głównie ze względu na oszczędności – za mkw. mieszkania  powyżej 100 mkw. trzeba zapłacić w Warszawie około 6–7 tys. złotych, za mkw. domu pod Warszawą – 4–5 tys. zł.

REKLAMA

Zakup kawalerki

W segmencie mieszkaniowym najmniejszym powodzeniem cieszą się kawalerki – żadna z ankietowanych osób nie planowała w przeciągu najbliższego roku kupić jednopokojowego lokalu. Skąd taki wynik?

– Zwróćmy uwagę, że obecnie deweloperzy na coraz mniejszych powierzchniach umieszczają  więcej pokoi. Jeśli metraż przeciętnej kawalerki wynosi 30 mkw., bardziej opłaca się zainwestować w kolejne 7–8 metrów i kupić mieszkanie dwupokojowe z wydzieloną sypialnią i salonem – tłumaczy Paweł Moszczyński z serwisu RynekPierwotny.com.  – Osoby, którym jeden pokój w zupełności wystarczy, jak studenci czy młodzi single, zazwyczaj decydują się na wynajem, bo inwestycja w kawalerkę jest po prostu mało przyszłościowa  – dodaje Moszczyński.

Zobacz także: Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Najbardziej pożądane powierzchnie mieszkań

REKLAMA

Wciąż największy popyt mają mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe (kolejno 36,5 i 39 proc.), najlepiej o powierzchniach od 40 do 60 mkw. (40 proc.). Lokale czteropokojowe interesują najmniej, bo 17 proc. ankietowanych, a pięciopokojowego „M” poszukiwała zaledwie jedna osoba. Lokale do 40 mkw. i te od 60 do 80 mkw. cieszą się podobnym zainteresowaniem nabywców (kolejno 22 proc. i 20 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

–Wyniki ankiety to potwierdzenie trendu, który obecnie obserwujemy na rynku – najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. i trzypokojowe do 60 mkw – komentuje Paweł Moszczyński.

W nieruchomości powyżej 80 mkw. zainwestuje natomiast 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Dla tych ostatnich alternatywę stanowią domy – co czwarta osoba szuka takiej właśnie nieruchomości.


Najpopularniejsze dzielnice w Warszawie

REKLAMA

Lokalizacja i cena to dwa najważniejsze kryteria, którymi kierują się osoby poszukujące mieszkania (56 proc. ankietowanych). Dla warszawiaków najatrakcyjniejsze są: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany – dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta. Mokotów i Ursynów jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, z kolei mało popularne dotychczas wśród nabywców Wola i Bemowo wybiły się na prowadzenie ze względu na dużą liczbę powstających tam inwestycji, w których można kupić lokal po przystępnej cenie. Wśród poszukujących domu najpopularniejsze są: Wołomin i Pruszków – ze względu na szybkie połączenie kolejowe ze stolicą, a także Marki i Radzymin, które też są nieźle skomunikowane z Warszawą. Osoby poszukujące nieruchomości w stolicy wciąż z niechęcią podchodzą do takich dzielnic jak Wawer i Targówek.

– Wyniki ankiety mówią same za siebie: 80 proc. osób poszukuje mieszkania po lewej stronie Wisły, 12 proc. – po prawej. Pozostałe 8 proc. stanowią osoby zainteresowane kupnem domu pod Warszawą. To znak, że szukamy lokalizacji gwarantującej nam jak najlepszy dojazd do pracy, a dzieciom – do szkoły  – komentuje Paweł Moszczyński.

Pomysły deweloperów

Przy wyborze nieruchomości nabywcy – poza ceną i lokalizacją – zwracają też uwagę na inne czynniki. Istotne są dla nich: jakość wykonania, standard oraz bezpieczeństwo i możliwość własnej aranżacji pomieszczeń. Z kolei specjalne usługi oferowane ostatnio przez deweloperów, jak kompleksowa obsługa czy tworzenie części wspólnych w inwestycji (np. placu zabaw i terenów rekreacyjnych), nie są dla poszukujących mieszkania aż tak istotne.

– Ludzie chcą się we własnym domu czuć bezpiecznie i komfortowo. To, czy deweloper zapewni kompleksową obsługę albo zagwarantuje siłownię i SPA tuż obok, ma większe znaczenie dla klientów wychodzących poza wymagania segmentu popularnego – wyjaśnia Paweł Moszczyński.

Kupujący są ostrożni

Warszawiacy nie spieszą się z kupnem mieszkania i domu. Niemal 56 proc. jest w stanie zaczekać rok, by znaleźć lokal odpowiadający swoim wymaganiom.

– Niestabilna sytuacja na rynku sprzyja wstrzymaniu się z decyzją o kupnie nieruchomości, tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne programy kredytowania z dofinansowaniem państwa – tłumaczy Paweł Moszczyński. – Od jakiegoś czasu średnie ceny mieszkań sukcesywnie spadają i nic nie wskazuje na to, by ten trend w najbliższym czasie miał ulec zmianie – dodaje specjalista z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Stagnacja na rynku deweloperskim

Ankieta została przeprowadzona przez serwis RynekPierwotny.com w okresie od lipca do sierpnia 2011 roku oraz w dniach 10–11 września w trakcie 34. Targów Nieruchomości „Nowy Dom, Nowe Mieszkanie” na reprezentatywnej grupie osób poszukujących nieruchomości w Warszawie i pod Warszawą.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA