REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkania najchętniej kupują warszawiacy? Ankieta

Subskrybuj nas na Youtube
Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia
Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Inwestycja w mieszkanie jednopokojowe jest nieopłacalna. Czym kierują się warszawiacy przy kupnie mieszkania? Jakie preferencje przeważają wśród zainteresowanych kupnem lokalu mieszkalnego?

W mieszkanie najchętniej zainwestuje 70 proc. ankietowanych, a w dom już tylko 24 proc. Szukający dużych nieruchomości zwykle są ukierunkowani na kupno domu, głównie ze względu na oszczędności – za mkw. mieszkania  powyżej 100 mkw. trzeba zapłacić w Warszawie około 6–7 tys. złotych, za mkw. domu pod Warszawą – 4–5 tys. zł.

REKLAMA

Zakup kawalerki

W segmencie mieszkaniowym najmniejszym powodzeniem cieszą się kawalerki – żadna z ankietowanych osób nie planowała w przeciągu najbliższego roku kupić jednopokojowego lokalu. Skąd taki wynik?

– Zwróćmy uwagę, że obecnie deweloperzy na coraz mniejszych powierzchniach umieszczają  więcej pokoi. Jeśli metraż przeciętnej kawalerki wynosi 30 mkw., bardziej opłaca się zainwestować w kolejne 7–8 metrów i kupić mieszkanie dwupokojowe z wydzieloną sypialnią i salonem – tłumaczy Paweł Moszczyński z serwisu RynekPierwotny.com.  – Osoby, którym jeden pokój w zupełności wystarczy, jak studenci czy młodzi single, zazwyczaj decydują się na wynajem, bo inwestycja w kawalerkę jest po prostu mało przyszłościowa  – dodaje Moszczyński.

Zobacz także: Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Najbardziej pożądane powierzchnie mieszkań

REKLAMA

Wciąż największy popyt mają mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe (kolejno 36,5 i 39 proc.), najlepiej o powierzchniach od 40 do 60 mkw. (40 proc.). Lokale czteropokojowe interesują najmniej, bo 17 proc. ankietowanych, a pięciopokojowego „M” poszukiwała zaledwie jedna osoba. Lokale do 40 mkw. i te od 60 do 80 mkw. cieszą się podobnym zainteresowaniem nabywców (kolejno 22 proc. i 20 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

–Wyniki ankiety to potwierdzenie trendu, który obecnie obserwujemy na rynku – najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. i trzypokojowe do 60 mkw – komentuje Paweł Moszczyński.

W nieruchomości powyżej 80 mkw. zainwestuje natomiast 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Dla tych ostatnich alternatywę stanowią domy – co czwarta osoba szuka takiej właśnie nieruchomości.


Najpopularniejsze dzielnice w Warszawie

REKLAMA

Lokalizacja i cena to dwa najważniejsze kryteria, którymi kierują się osoby poszukujące mieszkania (56 proc. ankietowanych). Dla warszawiaków najatrakcyjniejsze są: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany – dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta. Mokotów i Ursynów jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, z kolei mało popularne dotychczas wśród nabywców Wola i Bemowo wybiły się na prowadzenie ze względu na dużą liczbę powstających tam inwestycji, w których można kupić lokal po przystępnej cenie. Wśród poszukujących domu najpopularniejsze są: Wołomin i Pruszków – ze względu na szybkie połączenie kolejowe ze stolicą, a także Marki i Radzymin, które też są nieźle skomunikowane z Warszawą. Osoby poszukujące nieruchomości w stolicy wciąż z niechęcią podchodzą do takich dzielnic jak Wawer i Targówek.

– Wyniki ankiety mówią same za siebie: 80 proc. osób poszukuje mieszkania po lewej stronie Wisły, 12 proc. – po prawej. Pozostałe 8 proc. stanowią osoby zainteresowane kupnem domu pod Warszawą. To znak, że szukamy lokalizacji gwarantującej nam jak najlepszy dojazd do pracy, a dzieciom – do szkoły  – komentuje Paweł Moszczyński.

Pomysły deweloperów

Przy wyborze nieruchomości nabywcy – poza ceną i lokalizacją – zwracają też uwagę na inne czynniki. Istotne są dla nich: jakość wykonania, standard oraz bezpieczeństwo i możliwość własnej aranżacji pomieszczeń. Z kolei specjalne usługi oferowane ostatnio przez deweloperów, jak kompleksowa obsługa czy tworzenie części wspólnych w inwestycji (np. placu zabaw i terenów rekreacyjnych), nie są dla poszukujących mieszkania aż tak istotne.

– Ludzie chcą się we własnym domu czuć bezpiecznie i komfortowo. To, czy deweloper zapewni kompleksową obsługę albo zagwarantuje siłownię i SPA tuż obok, ma większe znaczenie dla klientów wychodzących poza wymagania segmentu popularnego – wyjaśnia Paweł Moszczyński.

Kupujący są ostrożni

Warszawiacy nie spieszą się z kupnem mieszkania i domu. Niemal 56 proc. jest w stanie zaczekać rok, by znaleźć lokal odpowiadający swoim wymaganiom.

– Niestabilna sytuacja na rynku sprzyja wstrzymaniu się z decyzją o kupnie nieruchomości, tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne programy kredytowania z dofinansowaniem państwa – tłumaczy Paweł Moszczyński. – Od jakiegoś czasu średnie ceny mieszkań sukcesywnie spadają i nic nie wskazuje na to, by ten trend w najbliższym czasie miał ulec zmianie – dodaje specjalista z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Stagnacja na rynku deweloperskim

Ankieta została przeprowadzona przez serwis RynekPierwotny.com w okresie od lipca do sierpnia 2011 roku oraz w dniach 10–11 września w trakcie 34. Targów Nieruchomości „Nowy Dom, Nowe Mieszkanie” na reprezentatywnej grupie osób poszukujących nieruchomości w Warszawie i pod Warszawą.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA