REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkania najchętniej kupują warszawiacy? Ankieta

Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia
Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni 40–60 mkw. Inwestycja w mieszkanie jednopokojowe jest nieopłacalna. Czym kierują się warszawiacy przy kupnie mieszkania? Jakie preferencje przeważają wśród zainteresowanych kupnem lokalu mieszkalnego?

W mieszkanie najchętniej zainwestuje 70 proc. ankietowanych, a w dom już tylko 24 proc. Szukający dużych nieruchomości zwykle są ukierunkowani na kupno domu, głównie ze względu na oszczędności – za mkw. mieszkania  powyżej 100 mkw. trzeba zapłacić w Warszawie około 6–7 tys. złotych, za mkw. domu pod Warszawą – 4–5 tys. zł.

REKLAMA

Zakup kawalerki

W segmencie mieszkaniowym najmniejszym powodzeniem cieszą się kawalerki – żadna z ankietowanych osób nie planowała w przeciągu najbliższego roku kupić jednopokojowego lokalu. Skąd taki wynik?

– Zwróćmy uwagę, że obecnie deweloperzy na coraz mniejszych powierzchniach umieszczają  więcej pokoi. Jeśli metraż przeciętnej kawalerki wynosi 30 mkw., bardziej opłaca się zainwestować w kolejne 7–8 metrów i kupić mieszkanie dwupokojowe z wydzieloną sypialnią i salonem – tłumaczy Paweł Moszczyński z serwisu RynekPierwotny.com.  – Osoby, którym jeden pokój w zupełności wystarczy, jak studenci czy młodzi single, zazwyczaj decydują się na wynajem, bo inwestycja w kawalerkę jest po prostu mało przyszłościowa  – dodaje Moszczyński.

Zobacz także: Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Najbardziej pożądane powierzchnie mieszkań

REKLAMA

Wciąż największy popyt mają mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe (kolejno 36,5 i 39 proc.), najlepiej o powierzchniach od 40 do 60 mkw. (40 proc.). Lokale czteropokojowe interesują najmniej, bo 17 proc. ankietowanych, a pięciopokojowego „M” poszukiwała zaledwie jedna osoba. Lokale do 40 mkw. i te od 60 do 80 mkw. cieszą się podobnym zainteresowaniem nabywców (kolejno 22 proc. i 20 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

–Wyniki ankiety to potwierdzenie trendu, który obecnie obserwujemy na rynku – najlepiej sprzedają się mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. i trzypokojowe do 60 mkw – komentuje Paweł Moszczyński.

W nieruchomości powyżej 80 mkw. zainwestuje natomiast 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Dla tych ostatnich alternatywę stanowią domy – co czwarta osoba szuka takiej właśnie nieruchomości.


Najpopularniejsze dzielnice w Warszawie

REKLAMA

Lokalizacja i cena to dwa najważniejsze kryteria, którymi kierują się osoby poszukujące mieszkania (56 proc. ankietowanych). Dla warszawiaków najatrakcyjniejsze są: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany – dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta. Mokotów i Ursynów jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, z kolei mało popularne dotychczas wśród nabywców Wola i Bemowo wybiły się na prowadzenie ze względu na dużą liczbę powstających tam inwestycji, w których można kupić lokal po przystępnej cenie. Wśród poszukujących domu najpopularniejsze są: Wołomin i Pruszków – ze względu na szybkie połączenie kolejowe ze stolicą, a także Marki i Radzymin, które też są nieźle skomunikowane z Warszawą. Osoby poszukujące nieruchomości w stolicy wciąż z niechęcią podchodzą do takich dzielnic jak Wawer i Targówek.

– Wyniki ankiety mówią same za siebie: 80 proc. osób poszukuje mieszkania po lewej stronie Wisły, 12 proc. – po prawej. Pozostałe 8 proc. stanowią osoby zainteresowane kupnem domu pod Warszawą. To znak, że szukamy lokalizacji gwarantującej nam jak najlepszy dojazd do pracy, a dzieciom – do szkoły  – komentuje Paweł Moszczyński.

Pomysły deweloperów

Przy wyborze nieruchomości nabywcy – poza ceną i lokalizacją – zwracają też uwagę na inne czynniki. Istotne są dla nich: jakość wykonania, standard oraz bezpieczeństwo i możliwość własnej aranżacji pomieszczeń. Z kolei specjalne usługi oferowane ostatnio przez deweloperów, jak kompleksowa obsługa czy tworzenie części wspólnych w inwestycji (np. placu zabaw i terenów rekreacyjnych), nie są dla poszukujących mieszkania aż tak istotne.

– Ludzie chcą się we własnym domu czuć bezpiecznie i komfortowo. To, czy deweloper zapewni kompleksową obsługę albo zagwarantuje siłownię i SPA tuż obok, ma większe znaczenie dla klientów wychodzących poza wymagania segmentu popularnego – wyjaśnia Paweł Moszczyński.

Kupujący są ostrożni

Warszawiacy nie spieszą się z kupnem mieszkania i domu. Niemal 56 proc. jest w stanie zaczekać rok, by znaleźć lokal odpowiadający swoim wymaganiom.

– Niestabilna sytuacja na rynku sprzyja wstrzymaniu się z decyzją o kupnie nieruchomości, tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne programy kredytowania z dofinansowaniem państwa – tłumaczy Paweł Moszczyński. – Od jakiegoś czasu średnie ceny mieszkań sukcesywnie spadają i nic nie wskazuje na to, by ten trend w najbliższym czasie miał ulec zmianie – dodaje specjalista z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Stagnacja na rynku deweloperskim

Ankieta została przeprowadzona przez serwis RynekPierwotny.com w okresie od lipca do sierpnia 2011 roku oraz w dniach 10–11 września w trakcie 34. Targów Nieruchomości „Nowy Dom, Nowe Mieszkanie” na reprezentatywnej grupie osób poszukujących nieruchomości w Warszawie i pod Warszawą.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA