REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczeństwo dzieci w kuchni

O bezpieczeństwie dzieci w kuchni powinniśmy pomyśleć na etapie jej urządzania. Fot. KAM
O bezpieczeństwie dzieci w kuchni powinniśmy pomyśleć na etapie jej urządzania. Fot. KAM
KAM
KAM

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo dzieci w kuchni jest sprawą priorytetową. O bezpieczeństwie dzieci w kuchni powinniśmy pomyśleć na etapie jej urządzania. Jak wyeliminować zagrożenia?

Urządzając kuchnię zwykle pamiętamy o jej modnej aranżacji, stylowych dodatkach, nowoczesnych sprzętach i o wygodzie korzystania. Ale czy nie zapominamy o najważniejszym, czyli bezpieczeństwie, szczególnie najmłodszych użytkowników?

REKLAMA

Z kuchni korzystamy bardzo często, przebywamy w niej nawet kilka godzin dziennie. Dlatego dbamy o przemyślane ułożenie mebli czy sprzętów tak, by wszystko było pod ręką podczas gotowania. Jednak kuchnia nabiera szczególnego znaczenia, gdy w domu pojawiają się małe dzieci. Wówczas pierwszorzędną sprawą stają się bezpieczne rozwiązania, które sprawią, że beztroskie zabawy nie skończą się mniejszą lub większą krzywdą. Poza nałożeniem zabezpieczeń na gniazdka prądu czy dokładnym schowaniu leków, warto pomyśleć również o innych „sztuczkach”.

Zobacz także: AGD ułatwiające codzienność

Gotowanie z dzieckiem

REKLAMA

Gotowanie jest dobrą okazją do wspólnego spędzania wolnego czasu z naszą pociechą. Dla dzieci jest to doskonała zabawa i okazja do nauki nowych rzeczy – rozwijając przy tym zdolności manualne. Dlatego w kuchni powinniśmy zapewnić jak najlepszy dostęp do akcesoriów kuchennych czy składników podczas wspólnego pichcenia. Ułatwieniem w pracy z dzieckiem może być przemyślane ułożenie szafek i szuflad, odpowiednio dopasowanych do przechowywania w nich garnków, drewnianych łyżek, plastikowych pudełek, sitek, itp.

Kuchnia powinna być nie tylko ładna, praktyczna i wygodna, ale również funkcjonalna. Odpowiednio wygospodarowana przestrzeń i dużo wolnego miejsca na schowanie niezbędnych przedmiotów, sprawi że będzie to również miejsce bezpieczne dla dzieci – doradza Sylwia Kowalska–Mikutel, projektantka w firmie KAM, producenta mebli kuchennych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostre noże i niebezpieczne sprzęty nie mogą być łatwo dostępne. W tym celu można zastosować wygodny, składany sprzęt, który możemy schować w szufladzie lub szafce na wyższym poziomie (np. krajalnice, tostery). Ochronne zatyczki sprawią natomiast, że dziecko nie będzie w stanie otworzyć zmywarki czy lodówki. Zagrożeniem czyhającym na najmłodszych są również ostre kanty, wystające elementy czy zakazane do otwierania szuflady.

Sposobem na ominięcie problemu jest montaż szafek nie posiadających uchwytów, bądź zastosowanie uchwytów opływowych z łagodnymi brzegami dodaje Sylwia Kowalska–Mikutel.

Zobacz także: Podstawy urządzenia ekologicznej kuchni

Niebezpieczne AGD

REKLAMA

Dużą rolę w bezpiecznej kuchni odgrywa sprzęt AGD. Nie trudno oparzyć się o gorącą kuchenkę, dlatego warto poszukać takiej, ze specjalną funkcją szybkiego chłodzenia bądź z systemem zimnych drzwi. Pozostają one chłodne nawet wtedy, gdy temperatura wewnątrz jest bardzo wysoka. Aby dziecko nie otworzyło piekarnika podczas pracy, można zamontować urządzenie wyżej np. na wysokości ponad 1 metra. Coraz częściej spotyka się również sprzęt z chowanymi pokrętłami czy możliwością ich zablokowania. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku np. skierowanie rączki patelni czy garnka w stronę ściany podczas gotowania, eliminując możliwość strącenia przez malucha; zabezpieczenie kosza na śmieci; każdorazowe wyłączanie piekarnika i nie pozostawianie niebezpiecznych narzędzi na wierzchu.

Pomimo nowoczesnych technologii i zabezpieczeń, nie można stracić swojej opiekuńczej czujności. Nieoceniona jest z pewnością rozmowa z dzieckiem, wytyczenie jasnych zasad czy granic, których przekroczenie, może skończyć się krzywdą.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA