REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny sprzęt AGD – idealny dla seniora

Subskrybuj nas na Youtube
Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Candy
Candy

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Nowoczesne wyświetlacze, małe przyciski, skomplikowana obsługa – taki sprzęt AGD nie będzie najlepszy dla seniora. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprzętu AGD przeznaczonego dla starszej osoby.

Dostępny dziś na rynku sprzęt AGD znacznie różni się pod tego wyprodukowanego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zarówno pod względem zaawansowania technologicznego, jak i liczby dostępnych funkcji. Nowoczesne pralki posiadają po kilkanaście różnych programów, specjalne bębny masujące pranie, innowacyjne technologie płukania natryskowego. Wielofunkcyjne piekarniki pozwalają korzystać z przygotowania potraw na parze, można w nich grillować a nawet piec dwie różne potrawy jednocześnie. Chcąc wymienić wysłużone urządzenie na nowy model, starsze osoby mogą się w tym pogubić.

REKLAMA

Prosta obsługa

AGD dla osoby starszej powinno być proste w obsłudze i mieć wyraźne oznaczenia.  Ważne, by znalazły się w nim te podstawowe, najczęściej używane, a senior nie miał problemu z korzystaniem z urządzenia.

– Liczy się przede wszystkim prosta obsługa oraz czytelny, przyjazny panel sterowania. Dla osób starszych i słabo widzących bardziej odpowiednie są urządzenia ze sterowaniem za pomocą tradycyjnych pokręteł zamiast paneli dotykowych. Lepiej zrezygnować ze sprzętu, którego działanie jest uzależnione od ustawienia elektronicznego zegara. Wystarczy bowiem mała przerwa w dostawie prądu i taki zegar trzeba ustawiać od nowa, co seniorom może sprawiać kłopot. Najważniejsze, aby użytkownik czuł się komfortowo korzystając z urządzenia i mógł się cieszyć samodzielnością. – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela.

Zobacz także: Jak ułatwić sobie pracę w kuchni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania w urządzeniach dla seniora ważne są wszelkie „przypominacze”. W płytach ceramicznych czy piekarniku taką rolę pełni minutnik, który zasygnalizuje, kiedy należy wyłączyć urządzenie. Podobnie okap z funkcją timera – sam wyłączy się np. po 15 minutach. Ponadto w kuchenkach i płytach gazowych przydatne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe. Chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zalania płomienia np. przez kipiącą zupę. Natomiast ryzyko przypadkowego oparzenia eliminuje system zimnych drzwi, spotykany w nowoczesnych piekarnikach. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną.

W przypadku sprzętu AGD dla seniora najważniejsza jest nie tyle liczba dostępnych funkcji, co funkcjonalność. Przy zakupie nowej pralki czy kuchenki trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nowoczesnością i modą a zdrowym rozsądkiem. Ważne jest także ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń, tak, aby wszystko było pod ręką.

Zobacz także: Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Źródło: Candy

Sprzęt AGD, który posiada dużo funkcji, wcale nie jest najbardziej odpowiedni dla osoby starszej. Fot. Istockphoto
Candy
Candy
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA