REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny sprzęt AGD – idealny dla seniora

Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Fot. Istockphoto
Candy
Candy

REKLAMA

REKLAMA

Sprzęt AGD odpowiedni dla seniora niewątpliwie różni się od tego, który jest produkowany z myślą o dużo młodszych klientach. Nowoczesne wyświetlacze, małe przyciski, skomplikowana obsługa – taki sprzęt AGD nie będzie najlepszy dla seniora. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupowaniu sprzętu AGD przeznaczonego dla starszej osoby.

Dostępny dziś na rynku sprzęt AGD znacznie różni się pod tego wyprodukowanego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zarówno pod względem zaawansowania technologicznego, jak i liczby dostępnych funkcji. Nowoczesne pralki posiadają po kilkanaście różnych programów, specjalne bębny masujące pranie, innowacyjne technologie płukania natryskowego. Wielofunkcyjne piekarniki pozwalają korzystać z przygotowania potraw na parze, można w nich grillować a nawet piec dwie różne potrawy jednocześnie. Chcąc wymienić wysłużone urządzenie na nowy model, starsze osoby mogą się w tym pogubić.

REKLAMA

Prosta obsługa

AGD dla osoby starszej powinno być proste w obsłudze i mieć wyraźne oznaczenia.  Ważne, by znalazły się w nim te podstawowe, najczęściej używane, a senior nie miał problemu z korzystaniem z urządzenia.

– Liczy się przede wszystkim prosta obsługa oraz czytelny, przyjazny panel sterowania. Dla osób starszych i słabo widzących bardziej odpowiednie są urządzenia ze sterowaniem za pomocą tradycyjnych pokręteł zamiast paneli dotykowych. Lepiej zrezygnować ze sprzętu, którego działanie jest uzależnione od ustawienia elektronicznego zegara. Wystarczy bowiem mała przerwa w dostawie prądu i taki zegar trzeba ustawiać od nowa, co seniorom może sprawiać kłopot. Najważniejsze, aby użytkownik czuł się komfortowo korzystając z urządzenia i mógł się cieszyć samodzielnością. – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela.

Zobacz także: Jak ułatwić sobie pracę w kuchni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo

REKLAMA

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania w urządzeniach dla seniora ważne są wszelkie „przypominacze”. W płytach ceramicznych czy piekarniku taką rolę pełni minutnik, który zasygnalizuje, kiedy należy wyłączyć urządzenie. Podobnie okap z funkcją timera – sam wyłączy się np. po 15 minutach. Ponadto w kuchenkach i płytach gazowych przydatne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe. Chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zalania płomienia np. przez kipiącą zupę. Natomiast ryzyko przypadkowego oparzenia eliminuje system zimnych drzwi, spotykany w nowoczesnych piekarnikach. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną.

W przypadku sprzętu AGD dla seniora najważniejsza jest nie tyle liczba dostępnych funkcji, co funkcjonalność. Przy zakupie nowej pralki czy kuchenki trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nowoczesnością i modą a zdrowym rozsądkiem. Ważne jest także ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń, tak, aby wszystko było pod ręką.

Zobacz także: Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Źródło: Candy

Sprzęt AGD, który posiada dużo funkcji, wcale nie jest najbardziej odpowiedni dla osoby starszej. Fot. Istockphoto
Candy
Candy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA