REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mieszkania gotowe do zamieszkania są za duże?


Mieszkanie deweloperskie może okazać się nawet o 19 m2 za duże niż oczekuje klient. Powoduje to znaczne niedopasowanie podaży i popytu w wielu miastach, a przeciętna powierzchnia oddawanych mieszkań deweloperskich rośnie.

Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Na rynku istnieje pewna grupa osób zdecydowanych na wpłacenie niemałej kwoty za mieszkanie w okolicach (a nawet w samym centrum) starego miasta. Adres kojarzony z takim miejscem podnosi prestiż nie tylko samego mieszkania, lecz także jego właściciela. Taka przyjemność kosztuje niewątpliwie dużo – za metr kwadratowy możemy zapłacić nawet 40 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że mieszkania na polskich starówkach mają ok. 100 m2.

Polacy zagrożeni ubóstwem energetycznym?


Obecnie nawet półtora miliona rodzin polskich może być zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Kawalerka hitem 2011 roku?

Kawalerki cieszą się coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, więc zwiększają udział jednopokojowych mieszkań w swojej ofercie.

REKLAMA

Czy w Warszawie i okolicach trudno jest znaleźć dom o powierzchni do 120 m kw.?


W bazie Metrohouse & Partnerzy w Warszawie i okolicach domy do powierzchni 120 m kw. stanowią niecałe 10 proc. wszystkich domów. To stosunkowo niewiele, ale pamiętajmy, że w ostatnich latach znacznie wzrastał średni metraż budowanego domu. Ogólnie rynek domów w ostatnich latach nie należy do popularnych.

Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2010 roku?


Na podstawie transakcji przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy można powiedzieć, że w minionym roku największym powodzeniem cieszyły się mieszkania w przedziale cenowym do 400 000 zł. Takie mieszkania stanowiły aż prawie 80 proc. transakcji.

Jaki jest obecnie popyt na apartamenty?


W puli, przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy w zeszłym roku, transakcji, 2,5 proc. stanowiły lokale, które można zakwalifikować do grupy apartamentów. Statystycznie jest to niewiele, ale biorąc pod uwagę fakt, że rynek apartamentów jest bardzo wąski, nie można mówić o stagnacji w tym sektorze.

Nawet 30% czynszu nie trafia do kieszeni właściciela


Jak podaje Home Broker, na wynajmie małych mieszkań można zarobić najwięcej pieniędzy, ale uda nam się to dopiero wtedy, gdy umowa będzie trwała 3 miesiące. Za to w ciągu całego roku musimy liczyć się z opłatami kosztów stałych, które stanowią ponad 30% rocznych przychodów.

REKLAMA

Ponad połowa Polaków wybrała domy jednorodzinne


Jak podaje Home Broker, Polska jest krajem, w którym jest cztery razy mniej bliźniaków i domów szeregowych niż w Europie.

Polskie mieszkania jedne z najbardziej przeludnionych Europie?


Jak podaje portal Home Broker, ponad 60% polskich rodzin mieszka w lokalach które są przeludnione. Polska zaś jest na 28 miejscu na 30 krajów których mieszkańcy żyją w takich warunkach mieszkaniowych.

Polski rynek mieszkaniowy najgorszy w Europie?

Czym jest apartament?

Apartament ma kusić wysokim standardem mieszkania, dużą powierzchnią, całodobową ochroną i bardzo dobrą lokalizacją. To tylko niektóre z cech, jakie powinien spełniać. Jednak na rynku nieruchomości określenie “apartament” jest nadużywane. Tylko kilka procent mieszkań spełnia wymogi apartamentu.

Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?


Z analizy przeprowadzonej na podstawie ponad siedmiuset transakcji sprzedaży mieszkań zawartych w agencji Metrohouse & Partnerzy wynika, że najwięcej klientów decyduje się na zakup mieszkania w drugim miesiącu poszukiwań (40 proc.)

Warszawa droższa od innych europejskich miast

Pod względem cen mieszkań najdroższym miastem jest Monako. Kolejne z nich to Londyn i Moskwa. Warszawa znajduje się w połowie tej listy.

Jak będą się kształtować ceny mieszkań po podwyżce VAT?

Od 2011 roku VAT na nowe mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 proc. Rząd nie wyklucza podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu 2011 r. Minister finansów przewiduje również podwyżki w 2012 roku. Istnieje więc groźba, że VAT na rynku pierwotnym wzrośnie do 10 proc.

Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Do niedawna zakup nieruchomości za granicą był postrzegany jako nieosiągalny luksus. Jak się okazuje w wielu krajach europejskich ceny apartamentów są porównywalne, a nawet niższe od tych, które obowiązują w dużych miastach i atrakcyjnych kurortach nad polskim morzem.

REKLAMA