Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2010 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Analizą objęte zostały nie tylko największe miasta, ale także mniejsze miejscowości, gdzie ceny są niższe niż w największych miastach regionu. W statystykach transakcji prym wiodą mieszkania wybudowane po 2000 roku, które są przedmiotem prawie co trzeciej transakcji. Chętnie nabywane były też mieszkania w budynkach w technologii wielkiej płyty. Nadal najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe (47 proc. transakcji), a wśród wyodrębnionych przez nas grup metrażowych największa liczba transakcji dotyczyła przedziału 45-60 m kw. (37 proc.), podczas gdy mieszkania większe niż 75 m kw. występowały tylko w 9 proc. transakcji.
REKLAMA
Zobacz także: Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?
Jeżeli chodzi o lokalne różnice w rodzaju nabywanych mieszkań, to występują jedynie nieznaczne wahania w średniej wielkości lokalu– od 49 m kw. w Olsztynie do 55 m kw. w Poznaniu. Oczywiście istnieją duże dysproporcje w cenach porównywalnych mieszkań. Dwupokojowe mieszkanie, ok. 50 m kw., które w Olsztynie kosztuje np. 210 000 zł, w stolicy kosztuje dwa razy tyle.
W 2011 roku nadal najbardziej popularne powinny być mieszkania z segmentu popularnego – czyli dwupokojowe, o metrażu max. 55 m kw. Z pewnością nadal będzie kontynuowany trend zakupowy mieszkań wybudowanych w ostatnich latach przez deweloperów. Mieszkania te stanowią silną konkurencję dla nowych inwestycji, ponieważ w zbliżonej cenie otrzymujemy lokal, do którego możemy wprowadzić się – często bez żadnych nakładów.
Zobacz także: Jak wybrać biuro pośrednictwa nieruchomości?
Zmiany w programie Rodzina na swoim nie powinny zagrozić koniunkturze na rynku mieszkań używanych. RnS z obniżonymi limitami cenowymi przy dotychczasowych cenach mieszkań na rynku pierwotnym oznacza, że w wielu miastach w Polsce program umrze śmiercią naturalną. Nawet przed przewidywaną datą jego zakończenia.
REKLAMA
REKLAMA