REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród i kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha jest charakterystyczną rosliną-okazy młode wyglądają inaczej niż starsze. Młode Zroślichy (Syngonium) różnią się od starszych przede wszystkim liśćmi. Wzrost Zroślichy (Syngonium) może dochodzić do 150 cm. Zroślichę (Syngonium) najlepiej umieścić w donicach z podpórką, po której pnącza mogą się wspinać lub w donicach wiszących.

Tolmiea menziesii

Tolmiea to niewielka, osiągająca do 25 centymetrów roślina, bardzo blisko spokrewniona z bylinami. Pochodzi z lasów porastających wybrzeże Pacyfiku. Tolmiea jest bardzo łatwa w uprawie – z powodzeniem może rosnąć w chłodnych pomieszczeniach, a nawet przez cały rok przebywać w ogrodzie.

Dodatki do gleby

Popularne jest mieszanie różnych rodzajów ziemi w celu osiągnięcia najlepszej dla rośliny mieszanki. Często poza ziemią, dodaje się innych składników, które mają powodować poprawienie jakości gleby. Zobacz, jakie właściwości charakteryzują używane w domowej uprawie dodatki do gleby.

Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych

Każda roślina wymaga innego podłoża do prawidłowego rozwoju. Aby wiedzieć, co jest najlepsze dla naszych podopiecznych warto znać liczne rodzaje ziemi, jakie stosowane są w domowej uprawie. Często należy mieszać różne rodzaje gleby, aby osiągnąć to, w czym nasze zielone ozdoby będą czuć się najlepiej.

REKLAMA

Bonsai – czym jest i jak o nie zadbać

Bonsai wywodzi się z Chin, choć to w Japonii kultywowane jest po dziś dzień. Sztuka miniaturyzowania drzewek i krzewów zyskuje obecnie coraz większa popularność na Zachodzie, także w Polsce. Sprawdź, czym jest bonsai i jak odpowiednio je pielęgnować.

Apetyczne rośliny

Niektóre z roślin doniczkowych, które z powodzeniem można hodować w mieszkaniu, poza funkcją ozdobną mają jeszcze jedną zaletę – jadalne owoce. Kwiaty takie najlepiej ustawiać w kuchni – tam prezentują się znakomicie. Zaskocz wszystkich własną uprawą owoców w mieszkaniu!

Kalendarium opieki nad kwiatami

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zielistka Sternberga, chlorofytum (Chlorophytum comosum)

Zielistka pochodzi z południowej Afryki i charakteryzuje się dużą tolerancją warunków domowych. Jest to idealna roślina dla początkujących miłośników uprawy roślin. Zielistka ma zielone liście, o białych pasach. Kwitnie przez cały rok, kwiaty zaś są niewielkie i białe. Roślina ta osiąga do 1 metra wysokości.

REKLAMA

Orliczka (Pteris)

Orliczkę (Pteris) charakteryzują liście – jasnozielone, zwisające, przypominające nieco liście palmy. Wysokość orliczek nie przekracza 25 centymetrów (w zależności od odmiany), dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w małych doniczkach.

Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Syningia ogrodowa kwitnie od marca do sierpnia. Jej kwiaty maja barwę czerwoną, purpurową lub fioletową. Zwykle kupujemy syningie jako roślinę jednoroczną, którą wyrzucamy zaraz po opadnięciu kwiatów. Jednak można doprowadzić ją do ponownego kwitnięcia!

Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Syningia szkarłatna ma bardzo charakterystyczne, miękkie jak atłas, liście. Wielkość syningii nie przekracza 25 centymetrów, a zakwita na czerwono lub purpurowo w okresie od czerwca do sierpnia.

Roicissus przylądkowy (Rhoicissus capensis)

Roicissus przylądkodkowy to rodzaj pnącza, które osiąga długość nawet do 3 metrów. Jednak nie należy uprawiać roicissusa jako rośliny wiszącej – należy zapewnić jej stabilne podpory, w przeciwnym razie gałęzie będą się łamać. Ozdobą rośliny są liście – ciemnozielone, od spodu pokryte czerwonym meszkiem, osiągają szerokość do 20 centymetrów.

Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea)

Reo meksykańskie to tropikalny kwiat. Warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe liście – wąskie, przypominające kształtem miecze. Liście te z wierzchu mają kolor zielony, zaś od spodu – czerwonego wina. Ich długość może osiągnąć nawet pół metra!

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian to roślina, której główną ozdobą są liście – nakrapiane na różowo z taką intensywnością, że może wydawać się, jakby to ich ciemna zieleń była drobnymi plamkami na różowym tle. Przy tak kolorowych liściach purpurowe kwiaty są prawie niewidoczne. Niedośpiany nadają się najlepiej do umieszczania w witrynach lub zamkniętych oknach kwiatowych.

Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość nawet do 1 metra w warunkach hodowlanych. Zakwita od marca do czerwca, a kolory charakterystyczne dla hortensji to biel, czerwień, róż, purpura. Główną ozdobą hortensji są właśnie kwiaty – okazałe, zebrane w wielkie kule.

Guzmania

Guzmania jest charakterystyczną rośliną z uwagi na czerwone przykwiatki, które utrzymują się znacznie dłużej od kwiatów. Stanowią one wspaniały kontrast z zielenią liści. Najlepszym miejscem dla Guzmanii jest tropikalne okno – ciepłe, wilgotne i półcieniste.

Episcja (Episcia cupreata)

Episcja (Episcia cupreata), kwiat kwitnący na czerwono, najlepiej czuje się w cieniu. W warunkach naturalnych, czyli w Ameryce Środkowej i Południowej pokrywa ziemię w lasach tropikalnych. W warunkach hodowlanych umieszcza się go w wiszących donicach, gdzie wspaniale dekoruje wnętrze. Dobrze czuje się także w oknach tropikalnych i witrynach kwiatowych.

Cykas (Sagowiec)

Ta wyglądem przypominająca paproć roślina jest przedstawicielem sagowców – roślin z pogranicza paproci i roślin nagonasiennych. Charakteryzuje ją długowieczność (w naturalnych warunkach dożywa nawet do kilku tysięcy lat) oraz niewielki przyrost roczny.

Daktylowiec, feniks (Phoenix)

Daktylowiec to jeden z najpopularniejszych gatunków palm mogących rosnąć w mieszkaniu. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 10 metrów, natomiast w uprawie jego wzrost nie przekracza 2 metrów. Rośnie bardzo bujnie, dlatego w małym mieszkaniu może stać się problemem – ciągłe potrącanie może uszkodzić jego liście.

Peireskia (Peireskia aculeata)

Peireskia należy do klanu kaktusów – mają kędzierzawe gałązki, stwardniałe wyrostki i ostre ciernie. Peireskia aculeata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w formie krzewów i drzew, osiągając nawet 10 metrów wysokości. W uprawie domowej jej wzrost nie przekracza jednak 125-130 centymetrów.

Pelargonia pachnąca (Peralgonium graveolens)

Jest wiele odmian pelargonii o pachnących liściach – najpopularniejsze z nich to pelargonium graveolens (pelargonia cytrynowa) oraz pelargonium radens (pelargonia różana). Kwiaty pelargonii są małe, ale urokliwe – w kolorze białym, purpurowym lub różowym. Jednak największą ozdobą rośliny jest zapach.

Ginura (Gynura)

Roślinę charakteryzują wspaniałe liście – intensywnie zielone, pokryte czerwonofioletowym meszkiem, poszarpane na brzegach. W sklepach sprzedawana jest odmiana „Purple Passion” będąca krzyżówką dwóch odmian. Ginura osiąga długość nawet do pół metra i najlepiej wygląda w wiszących donicach – tworzy wtedy wspaniałe kompozycje.

Szczodrzeniec groniasty (Cytisus x racemosus)

Szczodrzeniec groniasty (Cytisus x racemosus) zaliczany jest do zimnolubnych – choć wymaga miejsca słonecznego, najlepiej czuje się w nieogrzewanej sypialni lub w ogródku. Jej główną ozdobą są kwiaty – zebrane w złociste grona. Przypuszczalnie roślina pochodzi z Wysp Kanaryjskich i Madery.

Cefalocereus, głowa starca (Cephalocereus senilis)

Cefalocereus (Cephalocereus senilis) w naturalnych warunkach osiąga średnicę do 35 cm i 15 m wysokości. Jednak w warunkach hodowlanych średnica jego nie przekracza 8 cm, a wzrost 75 cm. Cefalocereus pokryty jest równomiernie długimi, bardzo delikatnymi cierniami w kolorze białym, które wspaniale kontrastują z jasną zielenią rośliny. W uprawie domowej nie pojawiają się kwiaty, na szczęście dla hodowców, gdyż nie mają one przyjemnego zapachu.

Astrofytum, czapka biskupia (Astrophytum myriostigma)

Astrofytum (Astrophytum myriostigma) posiada piękny, gwiaździsty kształt. Jego dodatkową ozdobą są kwiaty – zakwitają latem, połyskują niczym złoto i są całkiem duże – osiągają nawet do 6 cm średnicy. Istnieją dwie odmiany tego pięknego kaktusa – jedna z drobnymi włoskami na całej powierzchni liści oraz druga, bez tychże włosków.

Aloes pstry (Aloe variegata)

Aloes pstry pochodzi z suchych regionów Afryki, dlatego idealnie nadaje się idealnie do uprawy w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Suche powietrze mieszkań i wysokie temperatury nie robią na nim wrażenia. Ta odmiana aloesu posiada ozdobne liście – biało nakrapiane, mięsiste, jasnozielone. Kwiaty natomiast są czerwone.

Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)

Jest to mała roślina, jej wysokość dochodzi do 25 centymetrów. Mimo niewielkiego wzrostu agawa stanowi nie lada ozdobę – jej liście mają białawe brzegi i ułożone są w rozłożystą rozetę. Niestety agawa zakwita tylko raz i to w bardzo dojrzałym wieku.

Akacja uzbrojona (Acacia armata)

Akacja uzbrojona (Acacia armata) to intensywnie rozgałęziony krzew, pochodzący z rejonów tropikalnych oraz subtropikalnych. Do Polski jest sprowadzany najczęściej z Australii. Akacja uzbrojona zawdzięcza swój przydomek cierniom, które powstały z przekształconych przylistków. Jednak „kujące” właściwości rośliny odchodzą w niepamięć, kiedy tylko akacja zakwita – zapach jej kwiatów jest wprost zniewalający!

Modne doniczki

Doniczka już od dawna nie jest tylko pojemnikiem na kwiaty. To pełnoprawny element dekoracji mieszkania. Nie skrywa się wstydliwie na parapecie za firanką, tylko śmiało wychodzi na pierwszy plan. Najmodniejszych w tym sezonie doniczek trudno nie zauważyć.

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Kaktusy są specyficznymi gatunkiem, w obrębie którego niektórzy wyróżniają setki rodzajów roślin. Różnią się od innych kwiatów pokojowych odmiennymi wymaganiami. Ich charakterystyczne piękno dostrzec można szczególnie wtedy, gdy kwitną. Ale co zrobić, aby im w tym pomóc?

Uprawa bez ziemi

Jeśli kwiaty w domu, to koniecznie w doniczkach. A jeśli doniczki – to wypełnione ziemią. A to wcale nie jest takie oczywiste. Poznaj inny sposób uprawy roślin.

Palmy

Gatunków palm jest bardzo wiele – ponad 3400. Jednak polski rynek kwiaciarski nie oferuje aż tak szerokiego wyboru. Ze sprzedaży wyeliminowano palmy o dużym wzroście oraz te wolno rosnące. Dodatkowo, jeśli chcemy ograniczyć wzrost palmy powinniśmy posadzić kilka sadzonek do jednej doniczki – wtedy rośliny konkurują ze sobą o składniki mineralne i rosną znacznie wolniej.

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis jest pnączem – idealnie nadaje się do zdobienia framug, szafek itp. Osiąga nawet do 5 metrów długości! Charakteryzują go pachnące, białawe kwiaty, które kwitną już od maja. Również ciemnozielone i skórzaste liście stefanotisa mogą być ozdobą.

Skrętnik (Streptocarpus)

Główną ozdobą skrętnika są kwiaty – duże, w pastelowych kolorach, osadzone po jednym (góra dwa) na cienkich i długich szypułkach. Sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, gdzie rosną w lasach tropikalnych.

Pisonia biała (Pisonia alba)

W naturalnych warunkach pisonia jest krzewem lub małym drzewem, dorastając do 6 metrów wysokości. W warunkach domowych jej wzrost nie przekracza 1 metra. Rośliny te nie mają naturalnej właściwości do rozkrzewiania się, zatem nie przycinane tworzą jeden lub dwa pędy. Główną ozdobą pisonii są liście – ułożone naprzeciwlegle tworzą na wierzchołku gęstą rozetę, z której wyrastają kwiatostany.

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha vilkesiana)

Pokrzywce kwitną niezwykle oryginalnie – kwiaty zebrane są w bardzo długie i puszyste kwiatostany o ceglastym zabarwieniu. Liście są natomiast bardzo kształtne o pięknych, ząbkowanych brzegach. Liście te, w zależności od miejsca uprawy przybierają różne kolory - mogą mieć białe obrzeża, plamy o różnej tonacji zieleni, brązu, a nawet czerni. Intensywność tych kolorów zależy od oświetlenia. W zbyt ciemnym miejscu liście z powrotem stają się ciemnozielone. Roślina ta pochodzi z Nowej Gwinei i jest blisko spokrewniona z krotonem. Nie znaczy to jednak, że ma takie same wymagania w hodowli.

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Oplątwa (Tillandsia)

W naturalnym środowisku oplątwy rosną na drzewach, dachach domów, kamieniach, słupach telefonicznych i tym podobnych. Są to rośliny, które nie mają korzeni – rosną na innych roślinach, lecz nie szkodzą im. Odżywiają się niesionym przez wiatr kurzem, który zawiera cząstki gleby. W uprawie domowej wymagają jedynie zraszania.

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne!

Niecierpek (Impatiens walleriana)

Niecierpek pochodzi z rejonów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Afryki i Azji. Obecnie w uprawie domowej dominują dwie jego odmiany – Impateiens waleriana (efekt krzyżówek) oraz Impatiens hawkeri (mieszańce nowogwinejskie). Podstawową zaletą niecierpków jest ich długotrwałość i obfitość kwitnienia oraz szeroka gama kolorów (od czerwieni, przez żółć, błękit do fioletu).

Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)

Ojczyzną tej rośliny są Filipiny, lecz do Polski sprowadzana jest z Holandii. Medinilla jest pięknym kwiatem, bardziej nadającym się na „tropikalne okno” niż do hodowli domowej. Jednak dzięki uporowi hodowców zaadaptowanie jej do warunków mieszkalnych jest możliwe!

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Jest to wspaniała roślina o niezwykle ozdobnych liściach – mogą być one wąskie, spiralne, szerokie, eliptyczne, na obrzeżach gładkie i owalne, często kształtnie wcinane. Ale przede wszystkim zachwycają nas ich kolory – jedna roślina ma liście często w kilku barwach – zieleni, czerwieni, różu, żółci lub brązu. Dodatkowo liście mogą być nakrapiane, marmurkowate, plamiste lub smugowane. Jednym słowem bogactwo kolorów w jednej roślinie!

Pokrzywa brazylijska (Koleus blumego)

Nazwa rośliny pochodzi od jej liści – kształtem przypominających liście pokrzywy. Jednak bogactwo barw wspomnianych już liści, stawia go w najbardziej kolorowym rzędzie roślin. Jego odmiany mogą występować w kolorach czerwonobrunatnych, zielonkawożółtych, różowych, ceglastych, czarnopurpurowych, a także żółtoobrzeżonych. Są to rośliny jednoroczne i po przekwitnięciu zamierają.

Jaśmin (Jasminum sambac)

Najbardziej znanymi spośród hodowli doniczkowych są właśnie jaśminy sambac. Są to zielone pnącza o bardzo silnie pozwijanych pędach dorastających nawet do 5 metrów (przeważnie osiągają 3 metry długości). W lecie jaśminy zakwitają – ich kwiaty są białe i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Zebrane są po kilkanaście sztuk w efektowne kwiatostany.

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie.

Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu.

Ardizja (Ardisia crenata)

Ardizja (Ardisia crenata) jest to niezwykle popularna w Chinach i Japonii. Ardizja to roślina, która charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi – ciemnozielonymi, skórzastymi, o eliptycznym kształcie oraz ozdobnymi kwiatami, które później przekształcają się w kuliste owoce. Ardizja to roślina, która wygląda wspaniale przez cały rok.

Afelandra (Aphelandra squarrosa)

Afelandra (Aphelandra squarrosa) pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Głównym atutem rośliny są przepiękne liście, ozdobione białą nerwacją, wspaniale kontrastującą z zielonym tłem liści. Dodatkowo, na wierzchu rośliny występują żółte kwiaty, które stanowią niebanalną ozdobę.

Anturium (Anthurium scherzerianum)

Naturalne środowisko Anturium (Anthurium scherzerianum) to tropikalne części Ameryki. Ze względu na kolor i kształt Anturium bywają nazywane kwiatami flamingów. Ich ozdobą są liście – ciemnozielone, matowe i sztywne oraz kwiaty – zebrane w żółte kolby, które otacza liść przykwiatostanowy (owalny) o barwie czerwieni (występują także w kolorach: łososiowym, różowym lub białym). Kwiaty Anturium (Anthurium scherzerianum)charakteryzuje długi okres kwitnienia – od 4 do 6 miesięcy.

REKLAMA