REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa rezerwacyjna mieszkania – co trzeba o niej wiedzieć przed zakupem lokum od dewelopera?

Umowa rezerwacyjna mieszkania z rynku pierwotnego to pierwszy, ale bardzo istotny krok procesu jego nabycia. Z jednej strony jest bardzo pomocnym czy wręcz niezbędnym instrumentem transakcyjnym, z drugiej jednak może stać się pułapką dla nieświadomego klienta deweloperskiego biura sprzedaży.

Jak rynek biurowy odczuwa skutki COVID-19?

Rynek biurowy - próg opłacalności poszukiwany. Jak rynek biurowy radzi sobie podczas pandemii COVID-19?

Rozwój Społecznych Agencji Najmu

Społeczne Agencje Najmu (SAN). Projekt nowelizacji ustawy zakładający rozwój Społecznych Agencji Najmu trafi do prac parlamentarnych prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

Zwolnienie z podatku dla nieruchomości z OZE. Wrocław zwolnił z podatku od nieruchomości budynki i ich części, do których podłączono instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Jakie są pozostałe warunki tego zwolnienia podatkowego? Dlaczego Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadziło takie zwolnienie?

REKLAMA

Pozwolenie na budowę - jak złożyć wniosek?

Wniosek o pozwolenie na budowę (ePB-1). Wniosek można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2021 r. Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Co zawiera pozwolenie na budowę?

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę? Wniosek PB-3

Pozwolenie na rozbiórkę. Ustawodawca określił wzór formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę (PB-3). Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę? Kto wydaje pozwolenie na rozbiórkę?

Jakie mieszkania trafią na rynek w 2021 r.?

Rynek mieszkaniowy w 2021 roku. Jakie inwestycje mieszkaniowe planują wprowadzić deweloperzy? Jakie mieszkania zostały w nich zaprojektowane? W jakich cenach je kupimy? Na jakiego rodzaju projekty stawiają firmy?

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych - wniosek PB-15

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii określił wzór wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego (PB-15). Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

REKLAMA

Jak znaleźć najemcę mieszkania?

Jak znaleźć najemcę mieszkania? Nowoczesne narzędzia do poszukiwania najemców, podpisywanie umów na krótsze okresy niż rok i dbanie o szczegóły – to kilka sposobów, dzięki którym Twoje mieszkanie może nie stać puste przez kolejne miesiące w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

Wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4)

Zgłoszenie rozbiórki. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w drodze rozporządzenia określił wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4). Rozporządzenie weszło w życie 19 lutego 2021 r.

Czy ceny gruntów będą nadal rosły?

Ceny gruntów. Popyt na grunty inwestycyjne wciąż jest bardzo duży. Działki poszukiwane są głównie pod inwestycje magazynowe, mieszkaniowe oraz nieduże projekty handlowe typu retail park.

Rynek najmu - jaki będzie rok 2021?

Rynek najmu. Ubiegły rok nie był dobrym okresem dla osób czerpiących zyski z najmu mieszkań. Lockdown wywołany pandemią Covid-19 sprawił, że studenci zostali zmuszeni do nauki zdalnej i w zdecydowanej większości powrócili do rodzinnych domów. Zresztą, tak samo jak wielu pracowników z zagranicy, którzy na co dzień mieszkali i zarabiali w Polsce. Z powodu obostrzeń musieliśmy również zrezygnować z wakacyjnych planów. Oznacza to, że w zeszłym roku także oferowanie lokum w najmie krótkoterminowym nie było inwestycją, która przyniosłaby pożądany zwrot. W konsekwencji popyt na mieszkania na wynajem znacznie się zmniejszył. Właściciele takich nieruchomości stanęli przed koniecznością zdecydowanego obniżenia kosztów najmu lub pozbycia się lokalu, który przestał przynosić zysk, co nie było łatwe przy zwiększonej podaży w korona-kryzysie. A jaki będzie rok 2021 dla rynku najmu? Czy będzie się opłacało kupić mieszkanie na kredyt w celach inwestycyjnych?

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

Jak będą wyglądać mieszkania w niedalekiej przyszłości?

Mieszkania w przyszłości - jak będą wyglądać? Znane firmy motoryzacyjne wprowadzają na rynek nowe modele już jako usługę, a nie jako samochód. Czy podobny sposób myślenia pojawi się na rynku mieszkaniowym? Jak to zmieni rynek nieruchomości?

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w Polsce. Boom na fotowoltaikę napędziły m.in. nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy Energia Plus czy Mój Prąd, który jest największym w Europie programem dofinansowania do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW. Czy warto inwestować w przydomową fotowoltaikę? Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Nowe mieszkania w 2021 r. - jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy?

Nowe mieszkania w 2021 r. W jaką stronę zmierza rynek nowych mieszkań? Jak pandemia wpływa na sprzedaż? Jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy na ten rok?

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na redukcję emisji CO2

System montażu okien. Opracowany przez Polaków innowacyjny system montażu okien ma szansę stać się światowym standardem. Pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana. Zmiany od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw. Celem nowych regulacji jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Pandemia nie zatrzymała rynku biurowego

Rynek powierzchni biurowych. Pomimo swojego niepowtarzalnego charakteru 2020 rok przyniósł Warszawie dwukrotnie więcej nowych biur niż rok poprzedni. Dzięki dużej aktywności deweloperów w największych miastach w Polsce jest już łącznie ponad 12 mln mkw. powierzchni biurowych. W roku 2021 liderzy rynku deweloperskiego zapowiadają ukończenie kolejnych, dużych inwestycji. Plany firm, realizujących projekty biurowe w całym kraju dotyczą oddania nawet 800 tys. mkw. nowych powierzchni.

Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, przyłączy prądu wody i gazu oraz norm zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jednak bodaj największą wagę zdaje się mieć obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Cudzoziemcy kupili w Polsce najwięcej mieszkań w historii

Zakup nieruchomości. Z ostatnich danych wynika, że cudzoziemcy kupili w Polsce rekordową liczbę mieszkań. Wśród nabywców znajdują się m.in. Niemcy, Brytyjczycy, Białorusini, a nawet Izraelczycy. Przeważającą grupą są jednak obywatele Ukrainy, dla których Polska to niemal drugi dom. Czy trwająca pandemia może odwrócić ten trend?

Fundusze REIT. Jak zarabiać na rynku nieruchomości?

Kiedy fundusze REIT pojawią się w Polsce? Polscy inwestorzy, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni wciąż mają bardzo ograniczone możliwości inwestowania i realizowania zysków na rynku nieruchomości. Ten stan ma zmienić nowa ustawa - rząd właśnie wraca do prac nad przepisami o REIT-ach, niezwykle popularnych za granicą funduszach inwestujących w nieruchomości. Czas na Polskę, dobre prawo, czyli nowa ustawa powinna zapewnić inwestorom bezpieczeństwo w hossie i w bessie. Czym są fundusze REIT (Real Estate Investment Trust)?

Epidemia przyspieszyła cyfryzację i rozwój OZE

Cyfryzacja a OZE. Cyfrowe technologie zapewnią stabilne dostawy energii elektrycznej z wiatru, wody czy słońca. Sztuczna inteligencja będzie w czasie rzeczywistym analizowała informacje o produkcji i popycie na energię, pomoże więc w planowaniu i zachowywaniu równowagi sieci.

Seniorzy na rynku mieszkaniowym

Wśród sprzedających i kupujących mieszkania i domy jest coraz więcej seniorów – twierdzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami w sondzie portalu GetHome.pl. Co skłania osoby w wieku emerytalnym do podjęcia takiej decyzji oraz jakie są ich mieszkaniowe preferencje?

Panele słoneczne - czym są i jak działają?

Panele słoneczne - czym są? Jak działa fotowoltaika i panele słoneczne? Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Jak funkcjonuje technologia paneli słonecznych? Panele słoneczne czy kolektory słoneczne – co wybrać? Jakie są zalety paneli słonecznych?

Mieszkanie 3.0 – trendy na rynku nieruchomości w 2021 roku

Jakie w 2021 r. będą trendy na rynku nieruchomości? Co wybrać - mieszkanie na własność, a może jako inwestycję? Jaki metraż i rozwiązania aranżacyjne będą modne?

Sektor państwowy na rynku nieruchomości biurowych

Rynek nieruchomości biurowych ulega w ostatnim czasie istotnym zmianom. Na rynku tym coraz silniejszym graczem staje się sektor publiczny, w obrębie którego zatrudnionych jest w Polsce przeszło trzy miliony osób.

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania były najpopularniejsze?

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania cieszyły się największym powodzeniem? Które z inwestycji mieszkaniowych okazały się hitem sprzedażowym 2020 roku?

Zwrot wkładu mieszkaniowego – czy jest zwolniony z PIT?

Zwrot wkładu mieszkaniowego a PIT. Czy zwrot wkładu mieszkaniowego podlega zwolnieniu z PIT? Czy nadwyżka ponad wysokość wniesionego wkładu korzysta ze zwolnienia?

Ile mieszkań sprzedadzą deweloperzy w 2020 r.?

Ile mieszkań sprzedadzą w 2020 roku deweloperzy? Czy wstępne podsumowania wskazują na niższe wyniki niż ubiegłoroczne? Jak duża będzie korekta? Czy oferta firm jest dziś mniejsza niż przed rokiem?

Czy wydatki na spłatę kredytu hipotecznego korzystają z ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa a spłata kredytu hipotecznego. Czy wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu hipotecznego można uznać za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe?

Jakie są świąteczno-noworoczne promocje na mieszkania?

Świąteczno-noworoczne promocje na mieszkania. Jakie promocje i rabaty przygotowali w tym roku deweloperzy? W których osiedlach je znajdziemy?

Kaucja gwarancyjna a umowa o roboty budowlane - wzór

Kaucja gwarancyjna jest powszechnie stosowana do umowy o roboty budowlane. Stanowi zabezpieczenie inwestora w przedmiocie prawidłowego wykonania robót budowlanych. Czy zatrzymywanie części płatności z każdej faktury częściowej na poczet kaucji jest prawidłowe? Jak sformułować umowę? Zobacz wzór zapisu umowy.

Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji uchylone

Reprywatyzacja w Warszawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Rozpatrywane przez sąd sprawy dotyczyły stołecznych nieruchomości przy ul. Widok 22 i Krakowskie Przedmieście 81.

Rynek nieruchomości - jaki jest popyt na mieszkania?

Czy po wprowadzeniu nowych ograniczeń z powodu COVID-19 spadło zainteresowanie zakupem nowych mieszkań? Czy od wiosny zwiększyła się ilość osób kupujących inwestycyjnie, lokujących gotówkę w nieruchomości? Czy wśród klientów deweloperów pojawili się zagraniczni inwestorzy?

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Mieszkania na wynajem, czyli społeczna część pakietu mieszkaniowego

Społeczna część pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii został przyjęta przez Senat. Jakie rozwiązania zawiera?

O ile podrożały mieszkania w ciągu ostatnich lat?

Ceny mieszkań w Polsce rosną od 2014 roku. W tym czasie metr kwadratowy podrożał o 38 proc. Jednak na tle innych europejskich krajów nie jest to wcale imponujący wynik. Największe wzrosty cen obserwowano w ostatnich latach m.in. na Węgrzech, w Luksemburgu, Estonii oraz Islandii. Czy epidemia odwróciła ten trend?

Dom jak inteligentna fabryka – jak zmienia się rynek smart home?

Jak wygląda obecnie rynek smart home w Polsce? Jak radzi sobie ten rynek podczas kryzysu wywołanego pandemią? Czy czeka nas boom na inteligentne domy?

Standard deweloperski - co oznacza i dlaczego nie zawsze to samo?

Mieszkania na rynku pierwotnym z bardzo nielicznymi wyjątkami oferowane są w tzw. standardzie deweloperskim. Pytanie, co oznacza to pojęcie, czy stanowi zaletę czy może wadę wyboru lokum z pierwszej ręki, i wreszcie na czym mogą polegać różnice w przedmiotowym stanie przekazania w przypadku różnych deweloperów i ich inwestycji.

Brak planu miejscowego a decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy może być rozwiązaniem dla braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości. Jakie znaczenie ma właściwie przeprowadzona analiza urbanistyczna i prawna?

Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?

Społeczna część pakietu mieszkaniowego wprowadza istotne zmiany dotyczące zasad funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Jedną z nowinek mają być wakacje czynszowe.

Fotowoltaika z pompą ciepła. Jakie daje oszczędności?

Domowe instalacje fotowoltaiczne połączone z pompą ciepła dają gospodarstwom domowym możliwość zwiększenia oszczędności w zakresie opłat za prąd i ogrzewanie. Tym bardziej że taką inwestycję można nawet w połowie sfinansować z rządowych dotacji, m.in. ulgi termomodernizacyjnej umożliwiającej odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania.

Ile kosztują najtańsze mieszkania trzypokojowe?

Ile kosztują mieszkania trzypokojowe? Jaki mają metraż? W których osiedlach znajdziemy trzypokojowe mieszkania w niskich cenach?

Wyższy podatek od nieruchomości w Warszawie w 2021 r.

W 2021 r. będą obowiązywały wyższe podatki od nieruchomości w Warszawie. Władze stolicy planują podnieść stawki podatku od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych i mieszkań. O ile wzrośnie podatek od nieruchomości?

Rynek biurowy: przybywa pustostanów

Całoroczne prognozy gospodarcze dla Polski na rok 2020 wskazują spadek PKB o 3-3,5% w odniesieniu do roku poprzedniego. Niemniej jednak w roku 2021 gospodarka powinna powrócić na ścieżkę wzrostu i powiększyć się o około 4% w odniesieniu do roku 2020.

Jak kupujemy mieszkania od deweloperów?

Jak najczęściej dokonujemy teraz zakupu nowych mieszkań od deweloperów? Czy decydujemy się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze sprzedaży? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce?

Inwestycje w nieruchomości komercyjne

W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. na nieruchomości komercyjne w Polsce inwestorzy wydali 4 mld euro. Ponad połowa inwestycji przypłynęła do nas z Węgier, Chin oraz Czech, a jedna piąta z USA, Francji i Niemiec. Najwięcej wydano na magazyny.

Stawki podatku od nieruchomości w Słupsku w 2021 r.

Zaktualizowane maksymalne stawki podatku od nieruchomości obowiązywać będą w Słupsku w 2021 r. Oznacza to wzrost dotychczasowych stawek o wskaźnik inflacji, czyli 3,9 proc.

REKLAMA