Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę? Wniosek PB-3
REKLAMA
REKLAMA
Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę?
Rozbiórkę można rozpocząć, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo budowane (dalej także "ustawa"), po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę wydawana jest na wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, do którego należy dołączyć:
REKLAMA
1) zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jej kopię;
2) szkic usytuowania obiektu budowlanego;
3) opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
4) opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
5) pozwolenia, uzgodnienia, opinie i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów – nie dotyczy to uzgodnień i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
6) projekt rozbiórki lub jego kopię – w zależności od potrzeb.
Natomiast, zgodnie z przepisami art. 31 ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, ale wymaga zgłoszenia, rozbiórka budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. Poza tym, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę oraz zgłoszenia rozbiórka:
1) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę;
2) budynków i budowli zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.
Przy czym, przepisów art. 31 ust. 1 i ust. 1a pkt 2 ustawy nie stosuje się do rozbiórki obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub objętych ochroną konserwatorską.
W zgłoszeniu rozbiórki należy określić zakres, miejsce i sposób wykonywania rozbiórki.
Kto wydaje pozwolenie na rozbiórkę?
Decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę wydaje na wniosek o pozwolenie na rozbiórkę organ administracji architektoniczno-budowlanej. Ponadto, organ administracji architektoniczno-budowlanej może nałożyć obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, jeżeli rozbiórka:
1) może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub
2) wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może także żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę
REKLAMA
W Dzienniku Ustaw z 25 lutego 2021 roku opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 346).
Rozporządzenie, wydane za podstawie art. 30b ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, określa się wzór formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę (PB-3), w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346, 568, 695, 1517 i 2320), stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w dniu 26 lutego 2021 r.
PB-3 - wzór wniosku
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę składa się organowi administracji architektoniczno-budowlanej w postaci papierowej albo formie dokumentu elektronicznego.
Oto wzór formularza wniosku PB-3, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lutego 2021 r. (poz. 346).
WZÓR – WNIOSEK O POZWOLENIE NA ROZBIÓRKĘ (PB-3)
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę - Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 346
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.