REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z podatku dla nieruchomości z OZE. Wrocław zwolnił z podatku od nieruchomości budynki i ich części, do których podłączono instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Jakie są pozostałe warunki tego zwolnienia podatkowego? Dlaczego Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadziło takie zwolnienie?

Podatek od nieruchomości – gminy mogą modyfikować stawki i wprowadzać zwolnienia  

REKLAMA

Najważniejszym aspektem konstytucyjnej zasady decentralizacji władzy publicznej jest zapewnienie możliwości wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Idea ta realizowana jest w pierwszej kolejności na najniższym szczeblu -  przez gminę, która jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Do zakresu jej działań należą bowiem wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone na rzecz innych podmiotów.

REKLAMA

Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, wszystkie sprawy, pozostające w zakresie działania gminy, należą do właściwości organu stanowiącego (i zarazem kontrolnego), czyli rady gminy (rady miejskiej, jeżeli siedziba organu znajduje się w mieście położonym na terytorium gminy). Do jej wyłącznej właściwości należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Rady gmin posiadają zatem pewne ściśle określone kompetencje w zakresie niektórych należności publicznoprawnych, które realizują za pomocą wydawanych aktów prawa miejscowego obowiązujących na danym obszarze.

Przede wszystkim, rady gminy mają realny i bezpośredni wpływ na wysokość podatku od nieruchomości poprzez kształtowanie jego stawek, które nie mogą być jednak wyższe, niż stawki maksymalne określone przepisami prawa. Ponadto organy te mogą wprowadzać inne niż wymienione w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości. Ta fakultatywna kompetencja rady gmin pozwala na rozszerzenie wyłącznie przedmiotowego zakresu zwolnienia. Organy samorządu nie mogą wskazywać innych adresatów zwolnienia podmiotowego.

Rozbudowany katalog zwolnień z podatku dla nieruchomości we Wrocławiu

REKLAMA

Przykładem rady gminy, która skorzystała z przysługującego jej uprawnienia do rozbudowania katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości jest Rada Miejska Wrocławia. W tym celu podjęła ona stosowną, kolejną już uchwałę regulującą zakres, warunki oraz tryb skorzystania z omawianej ulgi.

Z treści uchwały wynika, że zwolnieniem od podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części położone na terenie Wrocławia, do których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną. Pozostałymi urządzeniami korzystającymi ze zwolnienia są: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Co istotne, wymieniony sprzęt musi być sprawny, powinien być co najmniej raz uruchomiony i musi działać zgodnie  z przeznaczeniem. Ze zwolnienia nie skorzystają budynki lub ich części związane z prowadzeniem wielkopowierzchniowej (tj. przekraczającej 400 m2 powierzchni użytkowej) działalności handlowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, aby skorzystać ze zwolnienia?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest:

  1. poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 15 000 zł brutto po wejściu w życie uchwały, czyli po 15 grudnia 2020 r.,
  2. podłączenie do budynku lub jego części instalacji fotowoltaicznej i jej działanie przez okres korzystania ze zwolnienia,
  3. dokonanie zgłoszenia spełnienia warunków do zwolnienia,
  4. wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Co ważne, omawiane zwolnienie nie przysługuje automatycznie (z mocy prawa). Wymaga ono złożenia, na odpowiednim formularzu, zgłoszenia o spełnianiu warunków do zwolnienia wraz z deklaracją na podatek od nieruchomości lub jej korektą (druk DN-1 –głownie podmioty niebędące osobami fizycznymi). Osoby fizyczne natomiast składają powyższe zgłoszenie wraz informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub jej korektą (druk IN-1). Ponadto do zgłoszenia dołącza się:

  1. dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów,
  2. zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej,
  3. oświadczenie o:
  • podłączeniu budynków (ich części) do instalacji fotowoltaicznej (pozostałych urządzeń),
  • wysokości otrzymanego dofinansowania ze środków publicznych,
  1. inne informacje lub dokumenty dotyczące pomocy de minimis oraz pomocy publicznej (dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Dokumenty, o których mowa w pkt 3 i 4muszą być składane corocznie, do dnia 15 stycznia.

Zgłoszenia spełniania warunków do zwolnienia można składać do końca 2023 r. Natomiast samo zwolnienie od podatku od nieruchomości ma charakter czasowy i jest udzielane na okres 5 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym poniesiono koszty związane z podłączeniem instalacji.

Podatnik traci prawo do ulgi z końcem miesiąca, w którym nastąpiło trwałe odłączenie budynku lub jego części od instalacji. W takim przypadku nie ma on obowiązku zwrotu udzielonej pomocy, jednak w ciągu 14 dni musi zawiadomić o tym fakcie samorządowy organ podatkowy, czyli prezydenta miasta.

Fotowoltaika zwolniona z podatku tylko we Wrocławiu?

Uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków z podłączoną instalacją fotowoltaiczną mają na celu promowanie i wspieranie inwestycji związanych z niskoemisyjnymi źródłami energii. Wrocław jest obecnie jedynym miastem na terenie województwa dolnośląskiego i jednym z niewielu miast w skali kraju, które wprowadziło tego rodzaju zwolnienie. Z omawianej kompetencji skorzystały również takie miejscowości jak: Kalisz, Tomaszów Mazowiecki czy Moszczenica. Bynajmniej nie oznacza to, że przedsięwzięcia fotowoltaiczne nie są w ogóle wspierane przez pozostałe samorządy. Jednakże bardziej powszechną formą zachęcania mieszkańców do tego typu inwestycji są dotacje i dofinansowania udzielane z budżetów poszczególnych gmin.

Jakub Kittler, mł. konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 713).
  2. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. 1170).
  3. Uchwała nr XXXI/789/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2020 r. poz. 6530).
  4. Uchwała nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2019 r. poz. 5472).

***********
Poradnik „Ulgi podatkowe w fotowoltaice”
Zachęcamy do zapoznania się z szerszym opisem ulg podatkowych przysługujących na instalacje fotowoltaiczne. W opracowaniu „Ulgi podatkowe na instalacje fotowoltaiczne” omówione zostały m.in. warunki i zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT oraz ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Aby pobrać poradnik wystarczy zapisać się do newslettera Business Tax Professionals. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej: www.b-tax.pl/newsletter

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA