REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z podatku dla nieruchomości z OZE. Wrocław zwolnił z podatku od nieruchomości budynki i ich części, do których podłączono instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Jakie są pozostałe warunki tego zwolnienia podatkowego? Dlaczego Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadziło takie zwolnienie?

Podatek od nieruchomości – gminy mogą modyfikować stawki i wprowadzać zwolnienia  

REKLAMA

Najważniejszym aspektem konstytucyjnej zasady decentralizacji władzy publicznej jest zapewnienie możliwości wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Idea ta realizowana jest w pierwszej kolejności na najniższym szczeblu -  przez gminę, która jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Do zakresu jej działań należą bowiem wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone na rzecz innych podmiotów.

REKLAMA

Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, wszystkie sprawy, pozostające w zakresie działania gminy, należą do właściwości organu stanowiącego (i zarazem kontrolnego), czyli rady gminy (rady miejskiej, jeżeli siedziba organu znajduje się w mieście położonym na terytorium gminy). Do jej wyłącznej właściwości należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Rady gmin posiadają zatem pewne ściśle określone kompetencje w zakresie niektórych należności publicznoprawnych, które realizują za pomocą wydawanych aktów prawa miejscowego obowiązujących na danym obszarze.

Przede wszystkim, rady gminy mają realny i bezpośredni wpływ na wysokość podatku od nieruchomości poprzez kształtowanie jego stawek, które nie mogą być jednak wyższe, niż stawki maksymalne określone przepisami prawa. Ponadto organy te mogą wprowadzać inne niż wymienione w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości. Ta fakultatywna kompetencja rady gmin pozwala na rozszerzenie wyłącznie przedmiotowego zakresu zwolnienia. Organy samorządu nie mogą wskazywać innych adresatów zwolnienia podmiotowego.

Rozbudowany katalog zwolnień z podatku dla nieruchomości we Wrocławiu

REKLAMA

Przykładem rady gminy, która skorzystała z przysługującego jej uprawnienia do rozbudowania katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości jest Rada Miejska Wrocławia. W tym celu podjęła ona stosowną, kolejną już uchwałę regulującą zakres, warunki oraz tryb skorzystania z omawianej ulgi.

Z treści uchwały wynika, że zwolnieniem od podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części położone na terenie Wrocławia, do których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną. Pozostałymi urządzeniami korzystającymi ze zwolnienia są: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Co istotne, wymieniony sprzęt musi być sprawny, powinien być co najmniej raz uruchomiony i musi działać zgodnie  z przeznaczeniem. Ze zwolnienia nie skorzystają budynki lub ich części związane z prowadzeniem wielkopowierzchniowej (tj. przekraczającej 400 m2 powierzchni użytkowej) działalności handlowej.

Co zrobić, aby skorzystać ze zwolnienia?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest:

 1. poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 15 000 zł brutto po wejściu w życie uchwały, czyli po 15 grudnia 2020 r.,
 2. podłączenie do budynku lub jego części instalacji fotowoltaicznej i jej działanie przez okres korzystania ze zwolnienia,
 3. dokonanie zgłoszenia spełnienia warunków do zwolnienia,
 4. wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Co ważne, omawiane zwolnienie nie przysługuje automatycznie (z mocy prawa). Wymaga ono złożenia, na odpowiednim formularzu, zgłoszenia o spełnianiu warunków do zwolnienia wraz z deklaracją na podatek od nieruchomości lub jej korektą (druk DN-1 –głownie podmioty niebędące osobami fizycznymi). Osoby fizyczne natomiast składają powyższe zgłoszenie wraz informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub jej korektą (druk IN-1). Ponadto do zgłoszenia dołącza się:

 1. dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów,
 2. zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej,
 3. oświadczenie o:
 • podłączeniu budynków (ich części) do instalacji fotowoltaicznej (pozostałych urządzeń),
 • wysokości otrzymanego dofinansowania ze środków publicznych,
 1. inne informacje lub dokumenty dotyczące pomocy de minimis oraz pomocy publicznej (dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Dokumenty, o których mowa w pkt 3 i 4muszą być składane corocznie, do dnia 15 stycznia.

Zgłoszenia spełniania warunków do zwolnienia można składać do końca 2023 r. Natomiast samo zwolnienie od podatku od nieruchomości ma charakter czasowy i jest udzielane na okres 5 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym poniesiono koszty związane z podłączeniem instalacji.

Podatnik traci prawo do ulgi z końcem miesiąca, w którym nastąpiło trwałe odłączenie budynku lub jego części od instalacji. W takim przypadku nie ma on obowiązku zwrotu udzielonej pomocy, jednak w ciągu 14 dni musi zawiadomić o tym fakcie samorządowy organ podatkowy, czyli prezydenta miasta.

Fotowoltaika zwolniona z podatku tylko we Wrocławiu?

Uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków z podłączoną instalacją fotowoltaiczną mają na celu promowanie i wspieranie inwestycji związanych z niskoemisyjnymi źródłami energii. Wrocław jest obecnie jedynym miastem na terenie województwa dolnośląskiego i jednym z niewielu miast w skali kraju, które wprowadziło tego rodzaju zwolnienie. Z omawianej kompetencji skorzystały również takie miejscowości jak: Kalisz, Tomaszów Mazowiecki czy Moszczenica. Bynajmniej nie oznacza to, że przedsięwzięcia fotowoltaiczne nie są w ogóle wspierane przez pozostałe samorządy. Jednakże bardziej powszechną formą zachęcania mieszkańców do tego typu inwestycji są dotacje i dofinansowania udzielane z budżetów poszczególnych gmin.

Jakub Kittler, mł. konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals

Bibliografia:

 1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 713).
 2. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. 1170).
 3. Uchwała nr XXXI/789/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2020 r. poz. 6530).
 4. Uchwała nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2019 r. poz. 5472).

***********
Poradnik „Ulgi podatkowe w fotowoltaice”
Zachęcamy do zapoznania się z szerszym opisem ulg podatkowych przysługujących na instalacje fotowoltaiczne. W opracowaniu „Ulgi podatkowe na instalacje fotowoltaiczne” omówione zostały m.in. warunki i zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT oraz ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Aby pobrać poradnik wystarczy zapisać się do newslettera Business Tax Professionals. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej: www.b-tax.pl/newsletter

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  REKLAMA

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  Kupno nowego mieszkania. Ile trzeba mieć na jego wykończenie i czy warto skorzystać z opcji mieszkania urządzonego po klucz

  Wykończenie mieszkania to szereg rozmaitych prac remontowych, instalacyjnych i dekoratorskich, z którymi muszą się zmierzyć nabywcy nowych lokali. W przypadku zakupu mieszkania „pod klucz”, działania ograniczają się najczęściej do wyboru sprzętu oraz akcesoriów.

  REKLAMA