REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wiesz jak usunąć plamy potu z ubrań?

Plamy z potu i antyperspirantu szpecą ubrania a do te trudno je doprać. Znam jednak dobry sposób, żeby doprać te żółtawe zacieki z ubrań. Sposób w 100-procentach skuteczny więc polecam!

Czy wiesz jak naprawić sznurowadła?

Jeżeli sznurowadło wystrzępiło się na końcach i nie możesz przewlec przez dziurki w bucie, wypróbuj ten łatwy i niewodny sposób.

Czy wiesz jak odświeżyć zapach w lodowce?

Przykry zapach z lodówki można usunąć całkiem prosto. Wystarczy ta prosta sztuczka.

Czy wiesz jak odświeżyć zapach w lodowce?

Przykry zapach z lodówki można łatwo usunąć domowymi środkami. Podsuwam kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się "zapszku" z lodówki.

REKLAMA

Czy wiesz jak wyczścić drewniane łyżki?

Drewniane łyżki, łopatki i deseczki szybko się brudzą i czernieją. Można je jednak łatwo doczyścić domowymi sposobami. Spróbujcie tego!

Czy wiesz jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Okropny zapach stęchlizny na ubraniach pojawia się często gdy dobrze nie wysuszymy ubrania i zamkniemy je w szafie. Znam jednak skuteczny sposób na pozbycie się smrodu zatęchłych ubrań.

Farby do wnętrz

Farby do wnętrz – na rynku znajdziemy bardzo dużo farb różnego typu. Radzimy jakie farby wybrać do pokoju alergika, a jakie będą najlepsze dla tych, którzy chcą pomalować ściany szybko oszczędzając przy tym czas.

Kubły zsypowe

Kubły zsypowe często przydają się na budowie, zwłaszcza podczas prac remontowych w budynkach kilkupiętrowych. Dzięki kubłom zsypowym w szybki sposób możemy przetransportować gruz na dół budynku. Radzimy na co zwrócić uwagę przy kupowaniu kubłów zsypowych aby praca na budowie była bezpieczna i komfortowa.

REKLAMA

Alarm bez przewodów

Założenie alarmu z reguły kojarzy nam się z przeciąganiem kabli, a co za tym idzie z kuciem ścian. Czy podczas montażu alarmu da się uniknąć burzenia i remontu? Radzimy, co zrobić, żeby zakładanie alarmu nie niosło za sobą dodatkowych kosztów.

Śliskie schody – jak tego uniknąć?

Śliskie schody stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich domowników i gości. Zarówno latem, podczas ulewnych deszczy, jak i zimą musimy zadbać o to, aby nasze schody nie były śliskie. Latem ważny jest fakt, z czego zrobione są nasze schody – płytki klinkierowe czy szorstkie płytki ceramiczne stanowią dobre zabezpieczenie.

Elewacje klinkierowe w domu jednorodzinnym

Elewacje klinkierowe to bardzo efektowne, choć dość drogie rozwiązanie. Pamiętajmy, że cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, a cegła klinkierowa nawet po latach będzie wyglądała dobrze. Dlatego zastanówmy się czy elewacja z cegły klinkierowej jest warta swojej ceny.

Kolorowe drzwi wejściowe

Gdy kupujemy okna i drzwi do naszego domu, zastanówmy się nad nietypowymi wzorami i kolorami. Kolorowe drzwi sprawią, że nasz dom będzie wyglądał wyjątkowo. Drzwi w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym. Wybierzmy takie, które będą pasowały do naszego domu.

Jak budować dom w czasie zimy?

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Wynika to z problemów z realizacją harmonogramu prac budowlanych, jednak często nie jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec i musimy prowadzić prace budowlane zimą. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu zimą?

Cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg w celu odświeżenia powierzchni. Cyklinowanie to nic innego jak przetarcie powierzchni i wygładzenie jej. Cyklinowanie można wykonać zatrudniając wykwalifikowaną ekipę, ale taniej będzie przeprowadzić prace samodzielnie.

Podłoga pływająca – co to takiego?

Pływająca podłoga to skuteczny sposób na poprawienie izolacji akustycznej i zapobieganie przenoszenia dźwięków uderzeniowych w budynku. Skuteczność pływającej podłogi zawdzięczana jest specjalnej konstrukcji i zastosowanym materiałom. Podłoga pływająca to podłoga, która nie jest połączona na stałe z konstrukcją ścian budynku.

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych. Zawór bezpieczeństwa jest elementem wymaganym w każdej instalacji i musi być odpowiednio dobrany. Jak działa zawór bezpieczeństwa i jak dobrać najlepszy z nich?

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Hałas z głośnej instalacji wentylacyjnej jest uciążliwy dla osób przebywających w pomieszczeniu z taką wentylacją, powoduje złe samopoczucie, dyskomfort, a nawet obniżenie wydajności pracy. Radzimy jak poradzić sobie z głośną instalacją wentylacyjną.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem. Wykraplanie wilgoci to efekt nadmiernej oszczędności przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnej, oczywiście kosztem użytkownika. Proces ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale efekty wykraplania wilgoci na kanałach wentylacyjnych są trudne do usunięcia.

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako jedna z form odzysku energii jest często spotykana i zawsze bardzo pożądana ze względu na bardzo niskie koszty odzysku. Zobaczmy jakie trzeba spełnić warunki aby stosować recyrkulację jako formę odzysku energii. Dowiedzmy się na jakiej zasadzie działa recyrkulacja i jakie są najpopularniejsze zastosowania recyrkulacji.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

Oddymianie grawitacyjne

Systemy oddymiania są systemami ratującymi życie ludziom uciekającym z pożaru. System oddymiania grawitacyjnego jest najprostszą i niezawodną instalacją, która wykorzystuje podstawowe zjawisko fizyczne jakim jest unoszenie się cieplejszych gazów.

Wentylacja pożarowa – dlaczego jest taka ważna?

Instalacje wentylacji pożarowej są odpowiedzialne za ochronę życia ludzkiego w pierwszych etapach rozwoju pożaru, w trakcie ewakuacji oraz akcji służb gaśniczych. Instalacje wentylacji również są odpowiedzialne za zminimalizowanie szkód wywołanych przez pożar oraz za wczesne rozpoznanie pożaru i zaalarmowanie ludzi o niebezpieczeństwie.

Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Tlen jako czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka musi być dostarczony w odpowiedniej ilości do pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Tlen jest dostarczany wraz ze świeżym powietrzem. Powietrze nie tylko doprowadza tlen, lecz także rozrzedza zanieczyszczone i zużyte powietrze, powodując zmniejszenie stężeń substancji szkodliwych. Dlatego warto poznać zasady doboru ilości powietrza higienicznego, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było zdrowe dla człowieka.

Instalacje odciągowe – co to takiego?

Instalacje odciągów miejscowych są często spotykane w przemyśle, rzadziej w instalacjach biurowych. Instalacje odciągowe pełnią ważną funkcję w wielu procesach technologicznych. Głównym zadaniem instalacji odciągowych jest ochrona człowieka przed zapyleniem oraz zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. Sprawdźmy po co zakładać instalacje odciągów miejscowych.

Czy warto ogrzewać garaż w domu jednorodzinnym?

Dom z garażem podziemnym – czy należy go ogrzewać i do jakiej temperatury? Decyzja ta będzie miała wpływ na nasze przyszłe rachunki, zarówno gdy zdecydujemy się na ogrzewanie garażu, jak brak ogrzewania. Warto poznać wady i zalety ogrzewania garażów podziemnych.

Jak wentylować obiekty wielko-kubaturowe?

Wentylacja obiektów wielko-kubaturowych takich jak galerie handlowe, hale magazynowe i inne jest zasadnicza dla kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych takich obiektów. Wentylacja stanowi nawet 30% nakładów inwestycyjnych, więc warto przemyśleć funkcje wentylacji oraz zoptymalizować dostarczanie powietrza do hali. Błędnie zaprojektowana instalacja wentylacyjna nie tylko nie będzie spełniać swojej roli, lecz także będzie generować zbędne koszty utrzymania i użytkowania.

Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?

Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dlatego warto już na etapie projektu wykonać analizę energetyczno-ekonomiczną aby wybrać najlepszy i najtańszy system ogrzewania w świetle wielu lat pracy obiektu. Poznajmy zatem metody ogrzewania tego typu obiektów wraz z krótką charakterystyką stosowanych metod.

Szczelność klimatyzacji – jak to sprawdzić?

Próba szczelności klimatyzacji jako ostatnia czynność przed rozruchem instalacji klimatyzacyjnej jest najważniejszym testem układu hydraulicznego. Napełnienie klimatyzatora oraz instalacji klimatyzacyjnej czynnikiem chłodniczym przy nieszczelnej instalacji może nieść za sobą zniszczenie urządzenia oraz zagrożenie życia ludzkiego. Próba szczelności jest zatem narzuconą prawnie czynnością, którą należy wykonać na każdej nowo uruchamianej oraz odnawianej instalacji klimatyzacyjnej.

Okna okleinowane

Okleinowe okna z PVC są coraz bardzie popularne. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów okna okleinowe mogą mieć dowolne kształty i rozmiary. Zobacz czym różnią się okna okleinowe od standardowych okien drewnianych lub z PVC.

Farby i środki do gruntowania – vademecum

Preparaty gruntujące – na rynku znajdziemy ich różne rodzaje. Przed przystąpieniem do remontu należy zastanowić się jakie farby będą nam potrzebne. Innej farby użyjemy do malowania drewna a innej do metalu. Sprawdź, jakiej farby będziesz potrzebował.

Jaką wiertarkę udarową wybrać?

Wiertarka udarowa – urządzenie przydatne w osobistym warsztacie. Gdy chcemy wywiercić otwory w bardzo twardych powierzchniach, sięgamy właśnie po takie wiertarki. Na rynku możemy znaleźć różne typy tych urządzeń. Różnią się one praktycznie wszystkim – poczynając od ceny, poprzez moc, siłę, a kończąc na trwałości. Radzimy jak wybrać najlepszą z nich.

REKLAMA