REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Katarzyna Mazurek
Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg.
Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg.

REKLAMA

REKLAMA

Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg w celu odświeżenia powierzchni. Cyklinowanie to nic innego jak przetarcie powierzchni i wygładzenie jej. Cyklinowanie można wykonać zatrudniając wykwalifikowaną ekipę, ale taniej będzie przeprowadzić prace samodzielnie.

Najważniejszym narzędziem do przeprowadzenia prac cyklinowania jest cyklinarka. To specjalne urządzenie można wypożyczyć, co na pewno jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie ekipy mającej na wyposażeniu takie urządzenie.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić stan techniczny cyklinarki, gdyż nawet drobna nieprawidłowość może spowodować uszkodzenie parkietu, nie nadające się do naprawy. Rezultaty pracy urządzenia uzależnione są od zastosowanego papieru ściernego.

Cyklinowanie parkietu – od czego zacząć?

REKLAMA

Cyklinowanie parkietu należy zacząć od papieru najniższej granulacji i stopniowo zwiększać. Należy również pamiętać o częstej zmianie taśmy tej samej granulacji – wytarte nie pracują prawidłowo. Powstający podczas cyklinowania pył może zatykać otwory i blokować pracę urządzenia, dlatego ostrożność i uwaga są bardzo ważne przy jej obsłudze.

Wiadome jest, że nie we wszystkie miejsca da się z powodzeniem dotrzeć tym dużym urządzeniem, dlatego przy ścianach i innych trudno dostępnych miejscach cyklinowanie można wykonać przy użyciu specjalnych końcówek lub ręcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jaki sposób wykończyć drewno?

Ubytki i rysy podczas cyklinowania

Powstałe podczas cyklinowania ubytki i rysy należy uzupełnić specjalnym preparatem do tego przeznaczonym, który miesza się z powstałym pyłem, dzięki czemu masa uzupełniająca zachowuje taki sam kolor jak parkiet. Po wyschnięciu należy ponownie przeszlifować powierzchnię. Kierunek pracy i przemieszczania się cyklinarki jest bardzo ważny. Zaleca się kierunki krzyżowe w celu uniknięcia pofalowania powierzchni. W przypadku parkietów ułożonych w jodełkę, kierunek cyklinowania nie powinien pokrywać się z kierunkiem któregokolwiek rzędu desek.

Polerowanie

Ostatnim etapem cyklinowania jest polerowanie. Używa się do tego specjalnych końcówek, dzięki którym parkiet uzyskuje gładkość i połysk. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się już do lakierowania.

Zobacz także: Drewno jako materiał podłogowy

Przed przystąpieniem do lakierowania parkietu, należy odczekać trochę czasu po zakończeniu cyklinowania. Pył powstały podczas tych prac jeszcze dłuższy czas może unosić się w powietrzu. Należy poczekać aż całkowicie opadnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA