Jak usunąć plamy z drewnianej podłogi cz. II
REKLAMA
REKLAMA
Woda, papierosy, różnego rodzaju płyny czy nawet grzyby to problemy, które dotyczą większości domów. Jak sobie z nimi radzić? Po pierwsze ustal czy masz w domu podłogę miękką (woskowaną, bejcowaną) czy twardą (lakierowaną), gdyż od rodzaju powierzchni zależy sposób postępowania z plamami.
REKLAMA
Jasne płyny
Gdy rozleje ci się woda lub inny jasny płyn wówczas prawdopodobnie na twardej podłodze nie pozostawią one żadnych plam (musisz tylko szybko usunąć je czystą ściereczką), natomiast w przypadku podłogi miękkiej możesz zastosować drobną wełnę stalową i wosk, bardzo drobny papier ścierny lub też przetrzeć zabrudzone miejsce watką z rozpuszczalnikiem.
Ciemne płyny
REKLAMA
Ciemne płyny zostawiają o wiele bardziej widoczne plamy zarówno na podłogach miękkich jak i twardych. W przypadku widocznych ciemnych plam na lakierowanej podłodze użyj odpowiedniego środka czyszczącego i poszoruj miejsce szorstką gąbką. Gdy ciemne plamy dotyczą podłóg woskowanych lub bejcowanych możesz spróbować wywabić plamę za pomocą wybielacza lub octu.
Nałóż ocet lub wybielacz na zabrudzone miejsce a po godzinie wytrzyj je mokrą szmatką. Gdy powierzchnia wyschnie przytrzyj ją drobnym papierem ściernym a następnie nałóż bejcę lub wosk.
Ślady po papierosach
Dość dużym kłopotem dotyczącym podłóg jest powstanie na nich śladów po papierosach. Niestety są to najczęściej trwałe uszkodzenia drewna- mogą być płytkie lub głębokie. Jeżeli zauważysz płytkie uszkodzenie wypalone przez papierosa na podłodze miękkiej wówczas przetrzyj je drobnym papierem ściernym, ale gdy dotyczy to uszkodzenie podłogi twardej musisz nabyć specjalistyczny zestaw do usuwania ubytków w drewnianej powierzchni.
Polecamy: Jak usunąć plamy z drewnianej podłogi cz. I
Znacznie trudniejsze do usunięcia są uszkodzenia głębokie - gdyż wiążą się one najczęściej z usunięciem wypalonej części podłogi np. wymianą całej klepki.
Czytaj także: Naprawa listew przypodłogowych/podsufitowych
REKLAMA
REKLAMA