REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

Oddymianie grawitacyjne

Systemy oddymiania są systemami ratującymi życie ludziom uciekającym z pożaru. System oddymiania grawitacyjnego jest najprostszą i niezawodną instalacją, która wykorzystuje podstawowe zjawisko fizyczne jakim jest unoszenie się cieplejszych gazów.

Wentylacja pożarowa – dlaczego jest taka ważna?

Instalacje wentylacji pożarowej są odpowiedzialne za ochronę życia ludzkiego w pierwszych etapach rozwoju pożaru, w trakcie ewakuacji oraz akcji służb gaśniczych. Instalacje wentylacji również są odpowiedzialne za zminimalizowanie szkód wywołanych przez pożar oraz za wczesne rozpoznanie pożaru i zaalarmowanie ludzi o niebezpieczeństwie.

REKLAMA

Jak można wspomagać wentylację naturalną?


Wentylacja naturalna jest bardzo kapryśną formą wentylacji. Wpływają na nią w dużym stopniu globalne warunki atmosferyczne oraz lokalne zmiany ciśnienia wywołane wiatrem. Rezultatem źle działającej instalacji wentylacji naturalnej jest brak wymiany powietrza w pomieszczeniu. Co zrobić aby wspomóc naturalne procesy wymiany powietrza?

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?


Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Jakie są rodzaje wentylacji?


Wyróżniamy różne rodzaje wentylacji pod uwagę biorąc m.in. ciśnienie panujące w wentylowanych pomieszczeniach. Są to systemy nadciśnieniowe, podciśnieniowe oraz zrównoważone.

REKLAMA

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?


Budując dom lub kupując mieszkanie warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sytemu wentylacji, który dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. Błędny wybór lub pominięcie tego aspektu może być poważnym problemem w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?


Projektując wentylację w domu jednorodzinnym, należy zastanowić się gdzie należy ją doprowadzić. Ilości powietrza potrzebnego do wentylacji poszczególnych pomieszczeń są opisane w Polskiej Normie PN-83/B-03430. ” Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania".

Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Niewłaściwa wymiana powietrza pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie ochładza pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Skąd ono wynika?

Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?


W przypadku gdy budynki są wentylowane za pomocą wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), zanieczyszczone powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń zależy od siły ciągu grawitacyjnego wytworzonego przez siły natury. Nie zawsze jednak siły te działają na naszą korzyć.

Czy warto kupić okna ze szczelinami nawiewnymi?


Po wybraniu systemu wentylacji, warto zastanowić się nad problemem dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. W przypadku instalacji wentylacji grawitacyjnej, szczelne okna nie są wskazane. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferuje rynek.

Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?


Wentylatory łazienkowe, stały się bardzo popularne. Ze względu na słabą efektywność wentylacji grawitacyjnej, są obecne powszechnie stosowane w coraz większej ilości mieszkań.

Wentylacja hybrydowa – co to takiego?


Wentylacja hybrydowa jest to połączenie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z wentylacją mechaniczną. Ponadto wentylacja hybrydowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji.

Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?


Wadą wentylacji naturalnej jest to, że jej efektywność działania zależy od warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku. W przypadku szczelnych okien i braku nawiewników nawet duża różnica gęstości powietrza nie wystarczy do wytworzenia dużego ciągu w kanałach wentylacyjnych, wynikiem czego wymiana powietrza wewnętrznego będzie nie prawidłowa.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ważną kwestią przy budowie domu jednorodzinnego jest decyzja o metodzie jego wentylacji. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji, które są powszechnie stosowane. Aby świadomie wybrać jeden z nich warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.

REKLAMA