REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla seniora - trendy

Mieszkanie dla seniora - trendy. Srebrne tsunami w nieruchomościach
Mieszkanie dla seniora - trendy. Srebrne tsunami w nieruchomościach

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza mapa trendów 2021, opublikowana przez Infuture Institute, nie pozostawia złudzeń. Wśród największych trendów społecznych na najbliższe lata będzie srebrne tsunami. Liczba seniorów rośnie rokrocznie, a przeciętny czas życia wydłuża się. Od lat coraz więcej mówi się o srebrnej gospodarce, produktach i usługach profilowanych pod kątem seniorów. Inicjatywy senioralne rosną jak grzyby po deszczu i mają odzwierciedlenie m.in. w telekomunikacji, turystyce, edukacji ale też na rynku nieruchomości. Część z nowych trendów przychodzi do nas z zagranicy. Czy zagoszczą na dobre?

Kim jest współczesny senior?

REKLAMA

Współczesny senior jest inny niż jeszcze 20-30 lat temu. Po pierwsze: coraz rzadziej chce być nazywany seniorem tuż po sześćdziesiątce. Po drugie: jest aktywny zawodowo, chce się doszkalać, uczyć, niejednokrotnie ma chęć i odwagę, by założyć swój własny biznes i zacząć wszystko od nowa. Po trzecie: jest otwarty na świat, śmielej korzysta z Internetu i mediów społecznościowych. Po czwarte: dzięki większej świadomości dotyczącej zdrowego trybu życia, jego zdrowie jest w niezłej kondycji.

REKLAMA

– Z książki pt. „100 letnie życie” napisanej przez L. Gratton i A. Scotta wynika, że połowa rodzących się dziś na Zachodzie dzieci będzie żyć ponad 105 lat. Życie nie będzie już podzielone na etapy takie jak dzieciństwo i nauka, praca, a na koniec emerytura. Ta granica będzie coraz bardziej płynna, a inwestowanie w siebie stanie się procesem ciągłym – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, który od ponad 12 lat kieruje swoje usługi do seniorów.

Starzejące się, ale też coraz dłużej żyjące społeczeństwo będzie wymagało innego spojrzenia na ogólnoświatową politykę senioralną. Dwa tygodnie temu Komisja Europejska uruchomiła publiczną debatę na temat wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem i zaprosiła do dyskusji wszystkie państwa członkowskie. Debata potrwa 12 tygodni i ma przynieść plan działania dotyczący polityki senioralnej, nowych miejsc pracy, promocji zdrowego stylu życia (nie tylko wśród starszych, ale też wśród młodych, którzy kiedyś przecież się zestarzeją) ale również całej sfery opiekuńczej i zdrowotnej. Bo seniorzy, nawet w najlepszej kondycji zdrowotnej będą wymagali kiedyś opieki w swoim własnym domu lub w ośrodkach opiekuńczych. A tutaj otwiera się pole do popisu m.in. dla branży nieruchomości.

Nieruchomości przystosowane do potrzeb seniorów - Trend 1

REKLAMA

W Polsce budownictwo mieszkaniowe dla seniorów nie jest jeszcze świetnie rozwinięte, ale za granicą już tak. Pod nazwą „senior housing” kryje się budownictwo mieszkaniowe, przystosowane pod względem rozwiązań technicznych i architektonicznych do zamieszkania przez osoby starsze. Chodzi tutaj o domy, apartamenty, ale też całe osiedla, które będą posiadały wszelkiego rodzaju udogodnienia ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym (windy, podjazdy, odpowiednio zaprojektowane klatki schodowe, kuchnie, czy łazienki). Takie osiedla nie zamykają seniorów w swoich murach, uniemożliwiając im poruszanie się lub korzystanie z rozrywki. Wręcz przeciwnie, wspierają ich poprzez dostęp do opieki zdrowotnej i rozrywki właśnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Senior housing” jako nowy trend, pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Jedną z pierwszych tego typu inwestycji było osiedle „Sun City”. W USA tego typu forma budownictwa staje się coraz popularniejsza. W Polsce obszar ten jeszcze raczkuje, choć pojawiają się pierwsze osiedla zaprojektowane pod kątem seniorów. Budownictwo senioralne stanie się jednak popularne prędzej czy później. Już dziś w Unii Europejskiej populacja 65+ stanowi 20 proc. całego społeczeństwa UE, a do 2070 roku będzie stanowić 30 proc. (zob. Report on the Impact of Demographic Change in Europe by European Comission)
 

Wsparcie w byciu niezależnym we własnym domu - Trend 2

Ciekawą formą sprawowania opieki nad osobami starszymi jest również wywodzący się z USA - assisted living. Sama idea powstała pod koniec lat 70, gdy niejaka Karen Wilson borykała się z problemem zapewnienia odpowiedniej opieki dla swojej matki, a sama miała dosyć kiepskie doświadczenia z domami opieki. W idei „assisted living” chodzi o własne mieszkanie dla seniora, w którym zachowuje swoją prywatność, przyzwyczajenia oraz może robić to co chce, we własnym rytmie dnia i zgodnie ze swoimi dotychczasowym stylem życia, ale – w razie potrzeby posiada dostęp do opieki medycznej i wszelakich udogodnień.

W USA tego typu forma spędzania starości stała się bardzo popularna. National Center for Assisted Living podawało rok temu, że korzysta z niej ok. 835 000 Amerykanów. Średni koszt to ok. 3700 dolarów miesięcznie, a większość osób korzystających z tej formy pomocy, ma ponad 85 lat. Tego typu usługi są najdroższe na Alasce, New Jersey, Delaware, Connecticut i Massachusetts, a najtańsze w stanach: Missouri, Alabama, Georgia i Kentucky.

Domowa opieka zdrowotna - Trend 3

Okazuje się, że wiele osób chce spędzać swoje srebrne lata we własnym lokum. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy senior spędza je sam i potrzebuje pomocy w zakupach, przygotowaniu posiłków, przyniesieniu drewna lub napaleniu w piecu, jeśli istnieje taka potrzeba. Rynek domowej opieki zdrowotnej rośnie w USA wraz ze wzrostem liczby seniorów. Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy szacuje, że w samym 2020 r. sektor ten urósł o ok. 70 proc. w porównaniu z 2010 rokiem. Domowa opieka okazuje się nieraz o 52 proc. tańsza od pobytu w szpitalu, w przypadku pacjentów wymagających stałej opieki.

Z badania „Polacy o starości” opublikowanego pod koniec 2018 roku przez Promedica24 wynika, że Polacy chcą, by na starość opiekowano się nimi w domu. Według respondentów o potrzeby osób starszych powinna dbać przede wszystkim rodzina oraz wykwalifikowany opiekun (75 proc.). Jedynie 8,62 proc. osób zadeklarowało, że najlepszym miejscem jest zewnętrzna placówka opiekuńcza. Ciekawym głosem jest wynik badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy ABC Rynek i Opinia na zamówienie MEDI SYSTEM. Przebadano w nim ponad pół tysiąca osób w wieku powyżej 35 lat, mających rodziców w wieku powyżej 65 lat. Celem badania było ukazanie stosunku Polaków do całodobowej opieki osób starszych w specjalistycznych placówkach. Okazało się, że aż 48 proc. badanych, chce by jego najbliżsi pozostali w domu, pod fachową opieką przychodzącej pielęgniarki lub opiekuna. Dodatkowo 35 proc. respondentów skorzystałoby z opiekunów w miejscu zamieszkania seniora w drugiej kolejności, tzn. wtedy, gdyby nie miało możliwości skorzystania z pomocy rodziny czy usług profesjonalnych instytucji pobytu długoterminowego.

Coraz większe znaczenie hipoteki odwróconej - Trend 4

Z ostatniego raportu EY i EPPARG (European Pensions and Property Asset Release Group) wynika, że globalny rynek hipoteki odwróconej urośnie do 2031 roku trzykrotnie. Już dziś wartość środków uwalnianych, dzięki tej usłudze, przekracza rocznie 15 mld dolarów w skali świata. Do 2031 roku liczba ta zwiększy się do 50 mld dolarów rocznie (zob. Raport „Global Equity Release Roundtable 2020”, przygotowany przez EY i EPPARG, opublikowany 28.01.2021).

– Coraz większa liczba osób chce na starość pozostać w swoim domu. Coraz starsze społeczeństwo potrzebuje mieszkań przystosowanych do ich potrzeb, ale często nie ma pieniędzy na ich przystosowanie. Społeczeństwo 65+ potrzebuje pomocy zdrowotnej lub opieki we własnym domu, ale takie rozwiązanie również kosztuje. Wreszcie seniorzy potrzebują środków na życie, ponieważ emerytury są zatrważająco niskie, a będą jeszcze niższe. To właśnie dlatego w większości krajów europejskich długofalowa polityka senioralna widzi coraz większą rolę hipoteki odwróconej. Dzięki niej senior może poprawić swój byt finansowy, a jednocześnie zamieszkiwać swoją nieruchomość aż do śmierci – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. 

Hipoteka odwrócona, która pozwala na uwalnianie pieniędzy zamrożonych w nieruchomościach jest popularna za granicą, głownie z Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji, Niemczech, czy Włoszech. Najnowszy raport EY i EPPARG analizuje dane z 12 krajów europejskich, w tym z Polski. W naszym kraju liczba osób starszych rośnie z roku na rok, ale sama renta dożywotnia nie jest jeszcze tak popularna jak za granicą. Mimo to szacuje się, że 80 proc. polskich seniorów posiada na własność nieruchomość i dzięki niej mogłaby otrzymywać comiesięczne wypłaty środków pieniężnych.

– Renta dożywotnia jest dostępna w Polsce od 12 lat, ale dopiero teraz prognozuje się bardziej dynamiczne wzrosty na tym rynku. Starzenie się społeczeństwa jest nieuniknione, a system emerytalny coraz mniej wydolny. Jedynym majątkiem, który posiadają seniorzy, a który można spieniężać i wykorzystać na własne potrzeby nie są ich oszczędności, bo takowych nie mają, lecz mieszkanie lub dom, którego wartość można uwolnić bez tracenia dachu nad głową – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA