Czy złożenie (wysypanie, ułożenie etc.) wysokiej hałdy ziemi na gruncie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia do organu?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy takie działanie podlega regulacjom prawa budowlanego?
- Uwaga na naruszenie stosunków wodny przy realizacji tego typu zamierzenia inwestycyjnego
- Jaka jest zatem definicja robót budowlanych?
Czy takie działanie podlega regulacjom prawa budowlanego?
W tym miejscu warto jest przywołać stanowisko zaprezentowane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 listopada 2003 r., sygn. akt: IV SA 1131/02 – „niwelacja terenu, wyrównanie poziomu gruntu czy też jego podwyższenie nie stanowią robót budowlanych, które podlegają regulacji prawa budowlanego. Mogą natomiast być przedmiotem oceny w postępowaniu dotyczącym naruszania stosunków wodnych.”. Zatem tego typu zamierzenie (podwyższenie gruntu poprzez naniesienie hałdy ziemi na danej powierzchni) nie stanowi robót budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”.
REKLAMA
Uwaga na naruszenie stosunków wodny przy realizacji tego typu zamierzenia inwestycyjnego
Na marginesie należy wskazać, że dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania go na teren sąsiedniej nieruchomości bez zgody jej właściciela lub zarządcy jest zabronione.
Jaka jest zatem definicja robót budowlanych?
Zgodnie z art. 3 pkt 7 pr. bud. – przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Podsumowanie
Należy jednoznacznie wskazać, że niwelacja terenu, wyrównanie poziomu gruntu czy też jego podwyższenie na skutek naniesienia sporej ilości ziemi nie stanowi robót budowlanych i nie wymaga uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nie wymaga zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Podstawa prawna
Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2003 r., sygn. akt: IV SA 1131/02;
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.