Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie definicji budowli na potrzeby podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
- Który przepis jest niezgody z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?
- Na czym polega brak zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?
- Jak uzasadnił przedmiotową kwestię Trybunał Konstytucyjny?
- Kiedy nastąpią zmiany w zakresie modyfikacji aktualnych przepisów?
Który przepis jest niezgody z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?
W tym miejscu należy wskazać, że chodzi o art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy, który traktuje o definicji budowli – czyli obiekt budowlany, w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
REKLAMA
Na czym polega brak zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej?
Wyjaśnić należy, że według Trybunału Konstytucyjnego przepis art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy jest niezgodny z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych.
Jak uzasadnił przedmiotową kwestię Trybunał Konstytucyjny?
Jak wskazano w uzasadnieniu do wyroku – „Posłużenie się przez ustawodawcę w definicji legalnej budowli, zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., ogólnym odesłaniem do przepisów prawa budowlanego uniemożliwia podatnikom ustalenie na podstawie samych przepisów ustawy podatkowej czy należące do nich budowle są objęte podatkiem od nieruchomości czy też nie. Z tych powodów Trybunał uznaje definicję legalną budowli na potrzeby podatku od nieruchomości za sprzeczną z podwyższonym standardem określoności prawa daninowego, wynikającym z art. 84 i art. 217 Konstytucji. Powoduje to konieczność uznania w całości art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. za niezgodny z art. 84 i art. 217 Konstytucji.”.
Kiedy nastąpią zmiany w zakresie modyfikacji aktualnych przepisów?
Mając na uwadze potrzebę zachowania ciągłości opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości, termin utraty mocy obowiązującej przez art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy został odroczony o 18 miesięcy liczony od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA