REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można procedować w trybie pozwolenia na budowę inwestycję, która przewidziana jest do zgłoszenia w rozumieniu prawa budowlanego?

Czy można procedować w trybie pozwolenia na budowę inwestycję, która przewidziana jest do zgłoszenia w rozumieniu prawa budowlanego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W procesach inwestycyjnych w obszarze inwestycji budowlanych, zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy chcą, aby dana inwestycja nie była realizowana w uproszczonej procedurze administracyjnej. Obejmuje to takie sytuacje, w których inwestor chce posiadać kompletną dokumentację projektową, mieć jeszcze większą pewność odnośnie rzetelnego, fachowego i legalnego wykonania określonego zamierzenia inwestycyjnego, mimo iż procedury przewidują dla takiej inwestycji procedurę uproszczoną – tzn. na zgłoszenie do organu.

Czy inwestor może skorzystać ze standardowej procedury uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, zamiast zgłoszenia?

Na tak postawione pytanie należy jednoznacznie odpowiedzieć twierdząco. Przepisy budowlanego dopuszczają taką sytuację. Na uwagę zasługuje fakt, że również w poprzednim stanie prawnym istniała taka możliwość. W chwili obecnej ustawodawca uregulował wprost przedmiotową kwestię w przepisach prawa budowanego w odniesieniu do konkretnych inwestycji.

REKLAMA

Jakie przepisy regulują możliwość procedowania w trybie pozwolenia na budowę zamiast zgłoszenia?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.” – inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pr. bud., lub robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 3 pr. bud., może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Do jakiego rodzaju inwestycji budowlanych ma zastosowanie przedmiotowa regulacja?

Powyższa regulacja zgodnie z art. 29 ust. 1 pr. bud. ma zastosowanie m.in. do budowy:

 • obiektów gospodarczych;
 • wiat, altan działkowych i obiektów gospodarczych;
 • telekomunikacyjnych linii kablowych;
 • oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
 • zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3;
 • kanalizacji kablowej;
 • boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 29 ust. 3 pr. bud., regulacja ta dotyczy również m.in.:

 • przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany;
 • remoncie budowli, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • remoncie budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę - w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych;
 • instalowaniu na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości powyżej 3 m;
 • instalowaniu krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego,
 • instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych;

Naturalnie oba powyższe wyliczenia na stanowią katalogu zamkniętego – oznacza to, że wszystkie pozostałe rodzaje inwestycji zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 29 ust. 1 i 3 pr. bud., do których w tym miejscu należy odesłać czytelników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Regulacja ta jest stosunkowo często wykorzystywana w procesach inwestycyjnych, szczególnie w sytuacji, gdy inwestorem jest duży podmiot gospodarczy, który według wewnętrznych regulacji, potrzebuje pełnej dokumentacji projektowej oraz zwiększonego nacisku na poprawność i legalność realizacji każdego typu inwestycji – również tych o mniejszym znaczeniu w kontekście całokształtu konkretnej inwestycji.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA