Magazyn energii elektrycznej w przypadku fotowoltaiki
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany obowiązujące od 1 października 2023 r. w zakresie prawa budowlanego i urządzeń fotowoltaicznych.
- Brak regulacji związanych z magazynami energii w przepisach prawa budowlanego.
- Ważna regulacja wynikająca z prawa energetycznego, która obowiązuje od dnia 21 grudnia 2022 r.
Zmiany obowiązujące od 1 października 2023 r. w zakresie prawa budowlanego i urządzeń fotowoltaicznych.
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej – „pr. bud.”, nie zawierają odniesienia oraz nie przywołują takich urządzeń jak magazyny energii elektrycznej. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c pr. bud. – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej "uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej", projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a pr. bud. Powyższy przepis obowiązuje od 1 października 2023 r., kiedy to zwiększona została moc z 50 kW właśnie do mocy 150 kW w odniesieniu do pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych oraz urządzeń fotowoltaicznych.
REKLAMA
Brak regulacji związanych z magazynami energii w przepisach prawa budowlanego.
W powyższej regulacji na próżno jest szukać magazynów energii, która powstała np. przy wykorzystaniu urządzeń fotowoltaicznych. Jednakże poszukując odpowiedzi w innych aktach prawnych, możemy zwrócić szczególną uwagę na ustawię z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385) – dalej – „pr. ener.”.
Ważna regulacja wynikająca z prawa energetycznego, która obowiązuje od dnia 21 grudnia 2022 r.
REKLAMA
Zgodnie z art. 7 ust. 8d12 pr. ener. – w przypadku przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji z magazynem energii elektrycznej, do mocy zainstalowanej mikroinstalacji, o której mowa w art. 7 ust. 8d4 pr. ener., nie wlicza się mocy zainstalowanej magazynu energii elektrycznej, o ile:
1) moc zainstalowana magazynu energii elektrycznej;
2) łączna moc możliwa do wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację z magazynem energii elektrycznej;
– jest nie większa niż moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że przez mikroinstalację rozumiemy instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW. Zatem w takich przypadkach moc magazyny energii elektrycznej nie wlicza się do mocy zainstalowanej mikroinstalacji. Być może powinniśmy spodziewać się również zmiany przepisu w prawie energetycznym tak, aby obie regulacje były ze sobą spójne w kontekście mocy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.