REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przydomowe schrony – czy doczekamy się regulacji prawnych w zakresie prostszej realizacji tego typu inwestycji?

Budowa przydomowych schronów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie bezpieczeństwa są motorem napędowym dla uproszczenia procedur budowlanych związanych z budową przydomowych schronów. Tematyka bezpieczeństwa odgrywa w ostatnich latach zdecydowanie coraz większą rolę w przestrzeni publicznej. Nie dziwi zatem krok ustawodawcy w kierunku uproszczenia budowy przydomowych schronów, które w ogólnym zamyśle powinny być bardziej popularne w naszym kraju np. na wzór krajów Europy północnej i zachodniej. 

Zgodnie z projektem nowelizacji budowa przydomowych schronów możliwa by była na zgłoszenie

Jak czytamy w projekcie ustawy nowelizującej - budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę. Będzie natomiast wymagała zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego – przydomowe schrony.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego przez przydomowy schron należy rozumieć:
a)    wolno stojącą budowlę ochronną;
b)    o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej;
c)    o powierzchni użytkowej do 35 m2;
d)    dodatkowo wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne;
e)    przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń;
f)    oraz znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

Tak wygląda pełna projektowana definicji schronu, który miałby znajdować się przy domu inwestora.

Postęp prac legislacyjnych w zakresie przydomowych schronów

W dniu 1 czerwca 2023 r. projekt nowelizacji ustawy prawo budowlanego wpłynął do Sejmu. Niestety już 11 lipca 2023 r. zapadł wniosek komisji o odrzuceniu projektu ustawy. Od tego momentu nie proces legislacyjny przedmiotowych zmian został zatrzymany. Pytanie tylko, czy problematyka ta powróci do dyskusji i działań w kierunku uchwalenia tych rozwiązań. Jeżeli tak – w jakim kształcie będą nowe ewentualne nowe propozycje w zakresie budowy przydomowych schronów. Może się również okazać, że temat ten w ujęciu ustawodawcy przestał być aktualny i zostanie z prawnej strony zapomniany.

Brak uproszczonych procedur oznacza obowiązek działania w ogólnym trybie – uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę

W przypadku braku przedmiotowej nowelizacji, realizacja tego typu zamierzenia budowlanego będzie wiązała się z obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Możliwe scenariusze

Na ten moment wydaje się, że kwestia przydomowych schronów została już negatywnie rozstrzygnięta, jeżeli chodzi o uproszczenie procedur budowlanych. Niezależnie od kroków naszego ustawodawcy warto jest wskazać, że tego typu budowle zasługują na większe zainteresowanie. Naturalnie podstawową kwestią jest bezpieczeństwo, jednakże tego typu budowle mogą okazać się niezwykle atrakcyjne dla szerokiego grona inwestorów prywatnych, którzy mogą mieć różnego rodzaju wizje i pomysły na wykorzystanie schronu, nawet w sytuacji, gdy będą musieli go wybudować na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę w standardowej procedurze wynikającej z przepisów prawa budowlanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA

O ile droższe jest mieszkanie z widokiem?

Jak dużo trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna? Czy mieszkania na wyższych kondygnacjach są dużo droższe? Co jeszcze sprawia, że cena za metr jest wyższa? 

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

REKLAMA