REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przydomowe schrony – czy doczekamy się regulacji prawnych w zakresie prostszej realizacji tego typu inwestycji?

Budowa przydomowych schronów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie bezpieczeństwa są motorem napędowym dla uproszczenia procedur budowlanych związanych z budową przydomowych schronów. Tematyka bezpieczeństwa odgrywa w ostatnich latach zdecydowanie coraz większą rolę w przestrzeni publicznej. Nie dziwi zatem krok ustawodawcy w kierunku uproszczenia budowy przydomowych schronów, które w ogólnym zamyśle powinny być bardziej popularne w naszym kraju np. na wzór krajów Europy północnej i zachodniej. 

Zgodnie z projektem nowelizacji budowa przydomowych schronów możliwa by była na zgłoszenie

Jak czytamy w projekcie ustawy nowelizującej - budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę. Będzie natomiast wymagała zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego – przydomowe schrony.

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego przez przydomowy schron należy rozumieć:
a)    wolno stojącą budowlę ochronną;
b)    o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej;
c)    o powierzchni użytkowej do 35 m2;
d)    dodatkowo wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne;
e)    przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń;
f)    oraz znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

Tak wygląda pełna projektowana definicji schronu, który miałby znajdować się przy domu inwestora.

Postęp prac legislacyjnych w zakresie przydomowych schronów

W dniu 1 czerwca 2023 r. projekt nowelizacji ustawy prawo budowlanego wpłynął do Sejmu. Niestety już 11 lipca 2023 r. zapadł wniosek komisji o odrzuceniu projektu ustawy. Od tego momentu nie proces legislacyjny przedmiotowych zmian został zatrzymany. Pytanie tylko, czy problematyka ta powróci do dyskusji i działań w kierunku uchwalenia tych rozwiązań. Jeżeli tak – w jakim kształcie będą nowe ewentualne nowe propozycje w zakresie budowy przydomowych schronów. Może się również okazać, że temat ten w ujęciu ustawodawcy przestał być aktualny i zostanie z prawnej strony zapomniany.

Brak uproszczonych procedur oznacza obowiązek działania w ogólnym trybie – uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę

W przypadku braku przedmiotowej nowelizacji, realizacja tego typu zamierzenia budowlanego będzie wiązała się z obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Możliwe scenariusze

Na ten moment wydaje się, że kwestia przydomowych schronów została już negatywnie rozstrzygnięta, jeżeli chodzi o uproszczenie procedur budowlanych. Niezależnie od kroków naszego ustawodawcy warto jest wskazać, że tego typu budowle zasługują na większe zainteresowanie. Naturalnie podstawową kwestią jest bezpieczeństwo, jednakże tego typu budowle mogą okazać się niezwykle atrakcyjne dla szerokiego grona inwestorów prywatnych, którzy mogą mieć różnego rodzaju wizje i pomysły na wykorzystanie schronu, nawet w sytuacji, gdy będą musieli go wybudować na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę w standardowej procedurze wynikającej z przepisów prawa budowlanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA