Przydomowe schrony – czy doczekamy się regulacji prawnych w zakresie prostszej realizacji tego typu inwestycji?
REKLAMA
REKLAMA
- Zgodnie z projektem nowelizacji budowa przydomowych schronów możliwa by była na zgłoszenie
- Rządowy projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego – przydomowe schrony.
- Postęp prac legislacyjnych w zakresie przydomowych schronów
- Brak uproszczonych procedur oznacza obowiązek działania w ogólnym trybie – uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę
- Możliwe scenariusze
Zgodnie z projektem nowelizacji budowa przydomowych schronów możliwa by była na zgłoszenie
Jak czytamy w projekcie ustawy nowelizującej - budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę. Będzie natomiast wymagała zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
REKLAMA
Rządowy projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego – przydomowe schrony.
Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego przez przydomowy schron należy rozumieć:
a) wolno stojącą budowlę ochronną;
b) o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej;
c) o powierzchni użytkowej do 35 m2;
d) dodatkowo wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne;
e) przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń;
f) oraz znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.
Tak wygląda pełna projektowana definicji schronu, który miałby znajdować się przy domu inwestora.
Postęp prac legislacyjnych w zakresie przydomowych schronów
W dniu 1 czerwca 2023 r. projekt nowelizacji ustawy prawo budowlanego wpłynął do Sejmu. Niestety już 11 lipca 2023 r. zapadł wniosek komisji o odrzuceniu projektu ustawy. Od tego momentu nie proces legislacyjny przedmiotowych zmian został zatrzymany. Pytanie tylko, czy problematyka ta powróci do dyskusji i działań w kierunku uchwalenia tych rozwiązań. Jeżeli tak – w jakim kształcie będą nowe ewentualne nowe propozycje w zakresie budowy przydomowych schronów. Może się również okazać, że temat ten w ujęciu ustawodawcy przestał być aktualny i zostanie z prawnej strony zapomniany.
Brak uproszczonych procedur oznacza obowiązek działania w ogólnym trybie – uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę
W przypadku braku przedmiotowej nowelizacji, realizacja tego typu zamierzenia budowlanego będzie wiązała się z obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Możliwe scenariusze
Na ten moment wydaje się, że kwestia przydomowych schronów została już negatywnie rozstrzygnięta, jeżeli chodzi o uproszczenie procedur budowlanych. Niezależnie od kroków naszego ustawodawcy warto jest wskazać, że tego typu budowle zasługują na większe zainteresowanie. Naturalnie podstawową kwestią jest bezpieczeństwo, jednakże tego typu budowle mogą okazać się niezwykle atrakcyjne dla szerokiego grona inwestorów prywatnych, którzy mogą mieć różnego rodzaju wizje i pomysły na wykorzystanie schronu, nawet w sytuacji, gdy będą musieli go wybudować na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę w standardowej procedurze wynikającej z przepisów prawa budowlanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.