Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Operat szacunkowy – wiadomości wstępne
- Zmiany, które wymagają aktualizacji operatu szacunkowego (art. 154 u.g.n.)
- Jak dokonać aktualizacji operatu szacunkowego?
Operat szacunkowy – wiadomości wstępne
Zgodnie z art. 156 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami – rzeczoznawca majątkowy sporządza na piśmie opinię o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego.
Operat szacunkowy po jego opracowaniu jest ważny przez 12 miesięcy.
REKLAMA
W tym miejscu za zasadne należy uznać odniesienie się do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344) – dalej „u.g.n.”. Zgodnie bowiem z art. 156 ust. 3 u.g.n. – operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154 u.g.n.
Zmiany, które wymagają aktualizacji operatu szacunkowego (art. 154 u.g.n.)
Zmiany te mogą obejmować takie kwestie jak:
- wybór właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości;
- cel wyceny nieruchomości;
- rodzaj i położenie nieruchomości;
- przeznaczenie w planie miejscowym;
- stan nieruchomości;
- dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
Powyższe kwestie, jeżeli uległy zmianie w stosunku do stanu pierwotnego z momentu wykonywania operatu szacunkowego, mają wpływ na jego treść, zatem uzasadniają wystąpienie obowiązku związanego z niezbędnością dokonania jego aktualizacji.
Jak dokonać aktualizacji operatu szacunkowego?
Operat szacunkowy może być wykorzystywany po upływie 12 miesięcy dopiero po potwierdzeniu jego aktualności przez rzeczoznawcę majątkowego. Potwierdzenie aktualności operatu szacunkowego następuje przez umieszczenie stosownej klauzuli w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę, który go sporządził, oraz dołączenie do operatu szacunkowego analizy potwierdzającej, że od daty jego sporządzenia nie wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154 u.g.n. (okoliczności, o których mowa wyżej).
Po potwierdzeniu aktualności operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, w kolejnych 12 miesiącach, licząc od dnia upływu okresu pierwotnego, chyba że wystąpią zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników, o których mowa w art. 154 u.g.n.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA