REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane - styczeń 2009

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, powoduje że od stycznia 2009 limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w IV kwartale 2008r., wzrośnie o nawet kilka tysięcy złotych.  

Na czym polega służebność gruntowa

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej.

Organizacje konsumenckie

 

Urzędy

 

REKLAMA

Co zrobić ze słupem wysokiego napięcia?

Posiadasz na swojej nieruchomości słup energetyczny ? A może inny element infrastruktury przesyłu gazu, energii czy płynów? Zobacz co możesz dostać w zamian za wykorzystywanie twojej nieruchomości.

Aspidistra wyniosła (Aspidistra eliator)

Aspidistra zwana potocznie „żelaznym liściem” ma ok. 8 gatunków. Pochodzi z Azji. W warunkach domowych uprawiany jest tylko gatunek A. eliator – bardzo odporna roślina, używana kiedyś do dekoracji sklepów. Odmiana Variegata ma biało-paskowane liście. Odmiana Milky way posiada drobne jasne kropki i wymaga do ich wybarwienia więcej rozproszonego światła – ale nie pełnego słońca.

Paproć Łosie Rogi (Platycerium)

„Łosie Rogi” zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznym rozwidlonym liściom zarodnikonośnym, które przypominają kształtem poroże łosia. Często liście pokrywają gwiazdkowe włoski podobne do filcu, który znika częściowo z wiekiem. Zależnie od gatunku, długość liści wynosi od 40 do 200 cm. 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ogólnie znana pnąca roślina o ozdobnych liściach. Posiada wiele gatunków i odmian, które różnią się kształtem, barwą liści oraz siłą wzrostu. Najbardziej popularne i najchętniej uprawiane są H. helix i jej odmiany, H. colchica i H. canariensis oraz ich mieszańce.

REKLAMA

Koszty sądowe

 

Sprzedaż lokali mieszkalnych po adaptacji

Po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od początku 2007r. powstaje wiele wątpliwości dot. wysokości należnego podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.  

Kiedy można znieść służebność gruntową

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej. Ustanowiona może zostać przez oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej bądź orzeczeniem sądu, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia.

Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Koniec ulgi meldunkowej

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Koniec ulgi meldunkowej

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Jak wycinać drzewa?

Wycięcie drzew, czy krzewów na naszej posesji może słono kosztować. Opłaty dotyczą jednak głównie przedsiębiorców. Kary za wycięcie drzew bez pozwolenia dotyczą jednak wszystkich. Nie zawsze jednak trzeba starać się zezwolenie.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Księga wieczysta

Księga wieczysta pozwala określić zarówno powierzchnię i rodzaj nieruchomości, jak również jej właścicieli. W księdze znajdziemy również informację o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych. Zobacz przykładową księgę wieczystą.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, a nawet remont budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta na wniosek osoby, która posiada prawo do terenu.

Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Ulga meldunkowa nie zwalnia z podatku sprzedaży gruntu związanego z budynkiem, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku lokali mieszkalnych.

Kto i kiedy odprowadzi VAT od najmu?

Osoby wynajmujące lokale i domy wyłącznie na cele mieszkaniowe są zwolnione z podatku VAT). Inaczej jest w przypadku lokali użytkowych – jednak nie każdy musi zostać płatnikiem VAT.

Jak pozbyć się członka wspólnoty ?

Wspólnota nie jest bezradna wobec właściciela lokalu który nie płaci czynszu, czy uprzykrza życie sąsiadom. Może od niego ściągnąć pieniądze w drodze postępowania sądowego, a nawet przymusowo zlicytować jego mieszkanie.

Na co wykorzystać pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, żeby nie zapłacić podatku?

Jednym ze sposobów na niezapłacenie podatku od sprzedaży nieruchomości kupionej przed 01.01.2007r. jest wykorzystanie pieniędzy na cele mieszkaniowe.

Jak wykorzystać książeczkę mieszkaniową?

Książeczki mieszkaniowe – popularna w okresie PRL forma oszczędzania na mieszkanie – nie straciły całkowicie wartości po zmianie ustroju. Książeczki mieszkaniowe można wykorzystać do częściowego finansowania inwestycji mieszkaniowych.

Ewidencja gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości) jest jednolitym dla kraju, systematycznie aktualizowanym zbiorem informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie.

Jak odrolnić działkę?

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Kto odpowiada za remont balkonu?

Sąd Najwyższy uszczegółowił, jakie obowiązki związane z utrzymaniem balkonów należą do właścicieli lokali, a jakie do wspólnoty mieszkaniowej.

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Każda w zasadzie budowa w Polsce wymaga jakiejś formy zezwolenia i podlega kontroli państwowej (głównie samorządowej). Do nielicznych zaś można zaliczyć te części kraju, w których uchwalono miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: czyli plany, które sugerują gdzie w obrębie gminy/miasta można zbudować konkretny obiekt. W sytuacji gdy planu nie ma, musimy uzyskać indywidualną dla naszej nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co ważne możemy to zrobić zanim zakupimy ziemię- pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Wydanie decyzji jest bezpłatne.

Jakie są obowiązki remontowe lokatora i właściciela mieszkania?

Lokator powinien konserwować mieszkanie i dokonywać w nim drobnych napraw. Natomiast wynajmujący musi zapewnić sprawne działanie instalacji i urządzeń.

Jak zawrzeć umowę z zarządcą nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomością wymaga znajomości m.in. prawa budowlanego, podstaw rachunkowości, wiedzy dot. prawa cywilnego i administracyjnego. Wymaga również rozeznania w rynku i umiejętności oceny ryzyka ekonomicznego. Dlatego warto się zastanowić nad wyborem profesjonalnego zarządcy.

Zarząd w "dużej" wspólnocie

Wspólnota niezależnie od wielkości może powołać zarząd- czyli przekazać ciężar administrowania nieruchomością na rzecz jednej, lub kilku osób. Taki zarząd działa podobnie jak w przypadku spółek z o.o. czy akcyjnych.

Zarząd bezpośredni w małej wspólnocie

Mieszkając w budynku w którym znajduje się mniej niż 7 lokali (np. mała kamienica), a objęte są oddzielną własnością, znajdujemy się w wspólnocie mieszkaniowej(tzw. małej wspólnocie), choć możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Jest to zazwyczaj niezauważalne, do momentu w którym nie pojawią się problemy związane z wzięciem odpowiedzialności, czy poniesieniem określonych kosztów związanych z tym co w budynku jest wspólne (np. naprawa dachu, czy kotła grzewczego).

Jak uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego to podstawowy dokument niezbędny do takich czynności jak: uzyskanie pozwolenia na budowę, podział czy scalenie działki. Jest też źródłem informacji na temat możliwości wykorzystania nieruchomości, którą np. planujemy kupić.

Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę

Znaczna część robót budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tak nie obejdzie się bez powiadamiania odpowiednich organów. Jeżeli powiadomienie jest obowiązkowe, jego brak skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, wymagającej legalizacji. Nie zawiadomienie o rozbiórce, to wykroczenia zagrożonego karą grzywny.

Jaka budowa nie wymaga pozwolenia?

Co do zasady wszystko co chcemy wybudować na działce wymaga pozwolenia na budowę. Od tej zasady istnieją jednak konkretne wyłączenia.

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem?

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Przy zawieraniu umowy nie zawsze wystarczy przestudiować klauzule niedozwolone. Nie wszystko bowiem, co „legalne” leży w interesie nabywcy mieszkania. Niektóre zapisy w umowie z deweloperem są nieopłacalne dla klienta.

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

Jak znieść współwłasność nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa. Zwłaszcza jeśli mała powierzchnia znajduje się w posiadaniu wielu osób (np. w wyniku postępowania spadkowego). Korzystanie z niej może więc być niemożliwe. Zgoda pomiędzy współwłaścicielami może także być chwilowa. W takiej sytuacji należy znieść współwłasność.

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) : - spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa lokatorskiego.

Jak podzielić nieruchomość gruntową?

Posiadając dużą atrakcyjną działkę, możemy się zastanowić nad jej podziałem. Sprzedaż kilku działek pod zabudowę , może okazać się zarówno łatwiejsza jak i bardziej dochodowa niż jednej dużej.
Podział działki nie jest jednak tak prosty jak by się wydawało i wiąże się z wieloma czynnościami faktycznymi i administracyjnymi.

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) :- spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa własnościowego.

Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Obecnie trwa proces informatyzacji ksiąg wieczystych, a więc umieszczania ich w centralnej bazie danych, tak żeby można było sprawdzić treść księgi z dowolnego miejsca w Polsce, bez konieczności osobistego udawania się do sądu w danej miejscowości. Niestety nie wszystkie sądy w Polsce zostały objęte informatyzacją. Aby ustalić czy w sądzie w którym chcemy uzyskać odpis są już księgi elektroniczne należy zapytać pracownika sekretariatu ksiąg wieczystych. W zależności od tego inaczej będzie wyglądało nasze staranie się o uzyskanie odpisu. Uwagi poniższe dotyczą uzyskiwania odpisu z księgi elektronicznej. 

Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Umowa przedwstępna pozwala na zabezpieczenie obu stron przed ewentualnym zerwaniem negocjacji dotyczących sprzedaży nieruchomości. W zależności od swojej formy umowa taka będzie miała różne skutki.

Jak uzyskać odpis dokumentów sądowych?

Uwierzytelniony odpis postanowienia, czy wyroku sądowego bywa czasem niezbędny do udowodnienia swojego prawa- np. tytułu własności nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Często wymagany jest także oryginał dokumentu, lub jego uwierzytelniony odpis. W celu jego uzyskania musimy sporządzić i opłacić wniosek o jego wydanie.

Formalności u notariusza w obrocie nieruchomościami

Sprzedaż/kupno/darowizna nieruchomości zawsze wiążą się ze sporządzeniem aktu notarialnego, w celu zachowania ważności powyższych czynności (za wyjątkiem umowy przedwstępnej ). Wizyta u notariusza, poza koniecznością dokonania opłat: taksy notarialnej i podatku od czynności cywilno- prawnych wiąże się również z kilkoma formalnościami koniecznymi do skutecznego sporządzenia aktu.

Kiedy musimy się liczyć z Agencją Nieruchomości Rolnych [ANR]

Nieruchomości rolne, oraz uznawane za rolne (czyli niezabudowane) są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, które możemy wykorzystać do budowy domu. Jednakże obrót nieruchomościami rolnymi podlega kontroli państwowej- a konkretnie Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości?

W obecnym stanie prawnym istnieją lekkie zawirowania dotyczące zarówno zwolnienia z podatku sprzedaży nieruchomości, jak i samego opodatkowania. Wszystko przez to, że różne są zasady dot. nieruchomości uzyskanych przez nas przed 01.01.2007 r. i po tej dacie.

Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Obrót nieruchomościami, nawet nieprofesjonalny zawsze wiąże się z powstaniem dodatkowych kosztów. Część z nich generowana jest przez notariusza, cześć przez przepisy podatkowe (niniejsze opracowanie nie dotyczy podatku dochodowego), część powstaje w zupełnie inny sposób.

REKLAMA