REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej?

Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.

Jak działa instalacja solarna? Objaśnienie budowy i sposobu działania


Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasadniczo kolektor słoneczny działa wydajnie nawet przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzenie).

Czy kocioł kondensacyjny nadaje się do modernizowanych instalacji?


Zastosowanie kotła kondensacyjnego w modernizowanej instalacji grzewczej jest bardzo często opłacalną inwestycją. Oszczędności w zużyciu gazu, jakie można osiągnąć po wymianie starego kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może wynosić nawet 40%.

Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?


Przy dodatkowym wsparciu finansowym np. przez gminy, banki inwestycji proekologicznych np. poprzez dofinansowanie odsetek dla kredytów, inwestycja w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym staje się w pełni opłacalna ekonomicznie.

REKLAMA

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

Czy technika kondensacyjna wymaga przewymiarowania grzejników?


Prawdą jest, że największe korzyści ekonomiczne wynikające ze sprawności kotła kondensacyjnego i systemu można osiągnąć przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dla temperatury obliczeniowej 40/30oC sprawność średnioroczna wynosi 109%.

Co to jest sprawność średnioroczna kotła?

Do oceny efektywnej sprawności kotła w instalacji grzewczej używa się pojęcia sprawność średnioroczna kotła (normatywna).

Na czym polega technika kondensacyjna?

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

REKLAMA

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?


Wszyscy chcemy pozostawić sobie jak najwięcej miejsca do mieszkania, a zatem jak najmniej przeznaczyć na instalację grzewczą.

Jak wyliczyć moc kotła?

Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

Powietrzne pompy ciepła


Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Dopłata 45% na zakup i montaż kolektorów słonecznych - czy aby na pewno same plusy?


Program dopłat na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych ruszył pełną parą. Do banków składane są liczne wnioski o udzielenie kredytu z 45% dopłatą z NFOŚiGW. Niestety, mimo iż program cieszy się dużym zainteresowaniem, problemów formalnych z uzyskaniem kredytu jest bardzo wiele.

Panele laminowane czy parkiet?


Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji. Parkiet drewniany – jest naturalny i wytrzymały, niemniej jednak potrzeba trochę czasu i pracy na jego wykonanie. Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi.

Czy wiesz jak wyjąć złamany klucz z zamka?

Złamany klucz w zamku da się łatwo wyjąć jeśli jego końcówka wystaje na zewnątrz. Jak to umiejętnie zrobić, żeby nie przesunąć złamanej końcówki klucza jeszcze głębiej?

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości

Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności.

Montaż okna dachowego


Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy. W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.

Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?


Aby prawidłowo wyliczyć ilość potrzebnej wykładziny, należy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym będzie ona układana. Zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia.

Jak skutecznie zniwelować nierówne podłoże przed montażem wykładziny elastycznej?


Powierzchnia na której ma być ułożona wykładzina musi być równa, bez pęknięć, niepyląca, sucha, czysta oraz twarda i stabilna.

Jak zamontować wykładzinę elastyczną?


Układanie wykładzin elastycznych to nieskomplikowane zajęcie nie wymagające specjalistycznych narzędzi. Najważniejszy jest ostry nóż, szpachla do rozprowadzania kleju oraz zwykła miarka.

O czym należy pamiętać przy zakupie wykładziny dywanowej?


Przy zakupie wykładziny dywanowej warto pamiętać o produktach dodatkowych, które pomogą zainstalować i użytkować produkt w sposób właściwy i długotrwały.

Jak zainstalować wykładzinę dywanową na rzepy w małych pomieszczeniach?


Najprostszym i najczystszym sposobem montażu wykładziny dywanowej jest przytwierdzenie jej do podłoża za pomocą tzw. rzepa. "Rzepowa" taśma jest łatwa do zainstalowania, tania, nie pozostawia śladów na posadzce. Taki rodzaj instalacji możemy stosować we wszystkich pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 20 m2.

Jak przygotować podłoże przed montażem wykładziny dywanowej?


W przypadku wykładzin dywanowych jest to bardzo ważny etap pracy. Przy źle przygotowanym podłożu, wykładzina łatwo się odklei albo będą widoczne pozostawione nierówności.

Typy wykładzin dywanowych


Typy wykładzin dywanowych to podział wynikający z zastosowania różnych rodzajów splotów. Wyróżniamy następujące, podstawowe rodzaje splotów wykładziny dywanowej: igłowaną, druk, welur, cut & loop, bouclé, saxon, shaggy.

Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?

Na zdolność kredytową wpływają m.in. wysokość dochodu czy jego źródło. Wbrew pozorom, emeryci i renciści nie mają problemu z przejściem takiej analizy kredytowej.

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Coraz większa liczba banków w swojej ofercie zamieszcza kredyt bez wkładu własnego. Od pewnego czasu nie musimy dokładać z własnych pieniędzy, żeby dostać kredyt na mieszkanie.

Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci, którzy chcą żyć na swoim. W przypadku, gdy zdolność kredytowa jest niska, szanse na zaciągniecie kredytu są małe. Rodzice pomogą w uzyskaniu kredytu, jednak będą musieli ponosić za niego taką samą odpowiedzialność jak student.

Czy warto refinansować kredyt?

Refinansowanie kredytu to rozwiązanie w sytuacji, gdy wysokość spłacanych rat nas nie satysfakcjonuje. Jednak przeniesienie zadłużenia nie zawsze jest możliwe i opłacalne. Często bank, w którym zaciągamy kredyt hipoteczny, zabezpiecza się przed ucieczką klienta, narzucając mu wysoką prowizję za wcześniejszą spłatę rat.

Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych. To problem dla tych, którzy wszystkie środki własne włożyli w nieruchomość.

Jak ułożyć wykładzinę dywanową?


Zabierając się do montażu wykładziny, musimy pamiętać aby podłoże na, którym będziemy ją układać było gładkie, suche i czyste. Jeśli pojawią się nierówności, można spróbować je zeszlifować lub wypełnić masą samopoziomującą bądź też szpachlą cementową. Nierówną podłogę wyrównać można także, stosując specjalne maty podłogowe. Przed samym rozłożeniem wykładziny warto aby poleżała ona ok. doby w pomieszczeniu, w którym ma być położona.

Jakie uzyskamy korzyści, wybierając wykładzinę dywanową?


Wykładzina dywanowa to taki rodzaj pokrycia podłogowego, który wnosi do pomieszczenia wrażenie ciepła, które polepsza samopoczucie, a dodatkowa pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Czy warto zaciągnąć kredyt na 100 proc. wartości mieszkania?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego kusi. Polska jest jednym z nielicznych państw, w których udziela się tego typu kredytów. Wszyscy inni zdążyli się przekonać, jak duże ryzyko wynika z zaciągnięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości.

Ukryte opłaty kredytu - spread

Kredyt hipoteczny zaciągany w obcej walucie ma wiele ukrytych opłat. Należy do nich np. spread. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić zależy od wewnętrznych wyliczeń banku.

Jakie są rodzaje podkładów stosowanych w wykładzinach dywanowych?

Każda wykładzina wykończona jest od spodu podkładem. Obecnie stosowane są głównie dwa ich rodzaje: filc i action back (czyli juta syntetyczna). Bardzo rzadko stosowane są już podkłady z pianki i juty naturalnej, które jeszcze lat temu były podstawowymi podkładami.

Czym jest ekohipoteczny kredyt?


Bank BPH wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą zbudować dom na własnej działce. Proponuje kredyt dla zwolenników stosowania ekologicznej technologii. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą płacić mniej za energię.

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Rozwiązania przestrzenne, techniczne i materiałowe w projekcie architektonicznym

Układ pomieszczeń w opracowywanym projekcie architektonicznym powinien być tak zaprojektowany, aby przestrzeń domu byłą wykorzystana w 100%.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?

Przed wyborem projektu powinniśmy określić swoje potrzeby i oczekiwania wobec przyszłej funkcji i wielkości domu.

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

REKLAMA