Wydaje się, że nawożąc trawnik tylko przysporzymy sobie pracy, bo po takim zabiegu trawa szybciej rośnie i trzeba będzie ją częściej kosić. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze częstsze koszenie pobudza roślinę do wytworzenia nowych pędów, a po drugie trawa po nawożeniu będzie zdrowsza, gęstsza i mniej narażona na inwazję chwastów – dzięki nawożeniu trawy oszczędzimy więc czas. Tak jak w innych dziedzinach, tak i tu, lepsza jest prewencja poprzez nawożenie niż ratowanie zaniedbanego trawnika.
Echinopsis pochodzi z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się głębokim żebrowaniem i zazwyczaj dużymi kolcami. Echinopsis najczęściej przybiera kształt kulisty lub cylindryczny. W porównaniu do innych kaktusów dość szybko możemy doczekać się kwiatów, które jednak utrzymują się bardzo krótko, często nie dłużej niż jeden dzień. Kwiaty echinopsis są dość dużych rozmiarów w porównaniu do wielkości rośliny i delikatnie pachną. Niektóre gatunki kwitną w dzień i składają płatki kiedy zaczyna się robić ciemno, kwiaty innych rozwijają się dopiero wieczorem lub w nocy. Echinopsis kwitnie wiosną i latem, najczęściej na biało (E.spachiana), ale można też spotkać czerwone, różowe i żółte kwiaty. W zależności od gatunku kaktus osiąga wysokość 5–200 cm i szerokość 5–100 cm. Roślina łatwa w uprawie.
Echinokaktus ma kilka nazw potocznych m.in. poduszka teściowej, złota beczka. Zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie. Echinokaktus jako roślina dziko rosnąca występuje głównie w Ameryce Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 6–100 cm i szerokość 25–80 cm. Do największych rozmiarów urasta E. ingens, tylko trochę mniejszy jest E.grusonii. Jednym z najmniejszych tego gatunku jest E. ottonis. Kaktusy kwitną wiosną i latem na żółto lub czerwono. Żeby jednak zobaczyć kwiaty echinokaktusa będziemy musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat – kwitną wyłącznie starsze okazy echinokaktusa. Jak większość kaktusów jest dość łatwy w uprawie.
W naszej poprzedniej publikacji przedstawiliśmy kwestie związane z emisją obligacji zabezpieczonych hipotecznie, wskazując jednocześnie na rolę, jaką odgrywa administrator hipoteki ustanowionej na zabezpieczenie roszczeń obligatariuszy.
W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić kim jest administrator hipoteki oraz jakie są jego zadania na gruncie zarówno ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361, dalej „ustawa o księgach wieczystych i hipotece”), jak i ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1300 ze zm., dalej „ustawa o obligacjach”).