REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tanieją mieszkania i kredyty

RED Park Poznań Fot. RED Real Estate Development Sp. z o.o.
RED Park Poznań Fot. RED Real Estate Development Sp. z o.o.
RED Real Estate Development

REKLAMA

REKLAMA

Tanieją mieszkania i kredyty hipoteczne – od pięciu lat nienotowano tak dużych spadków cen nieruchomości na rynku wtórnym, dodatkowo RPP obniżała stopy procentowe, co wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności kredytów. Na rynku wtórnym mieszkania najbardziej staniały w Krakowie, natomiast średnie oprocentowanie kredytu wynosi 5,56 proc.

W 2012 roku nastąpił największy spadek cen mieszkań używanych od pięciu lat, zwracają uwagę analitycy Home Broker. Stawki transakcyjne na ogólnopolskim rynku wtórnym spadły o ponad 13 proc. Tym samym, mieszkania stają się osiągalne dla coraz większej liczby osób planujących zakup nieruchomości.

REKLAMA

Największa przecena mieszkań z drugiej ręki miała miejsce w Krakowie (-16,7 proc.), Lublinie (-13,9 proc.), Warszawie (-13,7 proc.) oraz Gdańsku (-11,3 proc.). W porównaniu z tymi miastami spadek cen transakcyjnych odnotowany w Poznaniu jest nieduży. W skali 2012 roku ceny używanych lokali zmniejszyły się tylko o 3,7 proc. Według danych Home Broker poznańskie mieszkanie z rynku wtórnego pod koniec 2012 roku kupowane były średnio za 5174 zł/mkw.

Zobacz także: Mieszkania w Warszawie – coraz tańsze

O ile spadły stawki transakcyjne?

Z kolei analiza Amron i Związku Banków Polskich za trzeci kwartał 2012 roku wskazuje, że poznaniacy nabywali w tym czasie mieszkania (nowe i używane) średnio za 5052 zł/mkw. To o ok. 200 zł/mkw. taniej niż w rok wcześniej.

Mieszkania deweloperskie Poznaniu w październiku 2012 roku kupowane były średnio po 5 992 zł/mkw., podaje redNet Property Group. Ich przeciętna cena ofertowa była o kilka procent większa i wynosiła 6 121 zł/mkw. Nieco wyższą średnią stawkę ofertową za nowe poznańskie mieszkanie podaje portal otoDom.pl – 6689 zł/mkw. Według wyliczeń tego serwisu w ciągu 2012 roku ceny mieszkań z rynku pierwotnego w stolicy Wielkopolski prawie nie uległy zmianie, ich spadek wyniósł niespełna 1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Za ile można kupić apartament w górach?

Osoby planujące zakup mieszkań poszukują teraz przede wszystkim mniejszych, ale funkcjonalnych lokali.

– Popyt na większe nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, co wynika z wciąż ograniczonych możliwości zaciągania kredytów przez kupujących. Klienci poszukują na rynku ofert przystępnych cenowo. Zarówno w naszej poznańskiej, jak i warszawskiej inwestycji najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe, szczególnie te o mniejszych metrażach – podkreśla Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w Red Real Estate Development. – Na osiedlu Red Park, które budujemy na poznańskim Dębcu wyselekcjonowane lokale oferujemy w obniżonej cenie. Mieszkania o powierzchni już od 42 m kw., które objęła promocja można kupić w cenie 5750 zł/mkw. z garażem za symboliczną złotówkę. Dostając garaż w bonusie kupujący zyskują ponad 24 tys. zł.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

Zmiany na rynku bankowym

REKLAMA

Decydującą kwestią przy zakupie mieszkań jest dziś możliwość uzyskania finansowania w banku przez osoby planujące nabycie nieruchomości. W tym względzie sytuacja ma się poprawić. Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała poluzowanie polityki kredytowej. Po zbadaniu rynku KNF wyda nowe wytyczne. Planowane jest wydłużenie okresu, na jaki banki obliczają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Obecnie instytucje finansowe zakładają, że kredyt będzie spłacany maksymalnie przez 25 lat. Teraz zdolność kredytowa ma być obliczana na okres 30 latach. Tym samym szanse na wyższy kredyt zwiększą się i będziemy mogli więcej pożyczyć przy tych samych dochodach.

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest też spadek oprocentowania kredytów, dzięki obniżkom stóp procentowych, na które zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej. Na początku stycznia br. RPP obniżyła stopy już po raz kolejny. Cykl obniżek został zapoczątkowany w listopadzie 2012 roku i w następnych miesiącach RPP regularnie obniżała stopy procentowe. Dzięki temu raty spłaty kredytów hipotecznego w złotych spadły już o 11 proc. Według danych Expander, rok temu średnie oprocentowanie kredytów w złotych wynosiło 6,24 proc., a teraz – 5,56 proc.

Autor: RED Real Estate Development

Zobacz także: Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA