Rynek pierwotny w Katowicach
REKLAMA
REKLAMA
Na koniec III kw. 2012 r. na katowickim rynku pierwotnym oferta mieszkaniowa koncentrowała się w 24 projektach deweloperskich i obejmowała 1085 mieszkań. Na skutek odnotowanej sprzedaży wielkość całkowitej oferty nieco spadła w porównaniu ze stanem z czerwca br., pomimo że w III kwartale wprowadzono na rynek mieszkaniowy jedną nową inwestycję. Oferta mieszkań gotowych do odbioru na pierwotnym rynku mieszkaniowym Katowic obejmuje 416 lokali, co stanowi 38% całkowitej oferty.
REKLAMA
Sprzedaż mieszkań deweloperskich stopniowo poprawia się po mocnym załamaniu odnotowanym w III kw. 2011 r., kiedy działającym na analizowanym rynku deweloperom udało się sprzedać jedynie 57 mieszkań. W III kwartale br. osiągnięty wynik to 101 mieszkań. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik w ostatnich pięciu kwartałach.
Zobacz także: Jak wypada polski rynek nieruchomości na tle Europy?
REKLAMA
Poziom średniej ceny mieszkań deweloperskich zlokalizowanych w Katowicach już od roku pozostaje w trendzie spadkowym. W analizowanym okresie miał miejsce niewielki spadek wynoszący 0,8% w ujęciu kwartalnym. Oznacza to średnią cenę na poziomie 5250 zł/mkw., co jest de facto najniższą wartością na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Spadająca od trzech kwartałów oferta oraz rosnąca już od roku sprzedaż doprowadziły już do takich poziomów tych wartości, które mogą wreszcie napawać umiarkowanym optymizmem. Powoli, ale systematycznie poprawiająca się sytuacja zachęca inwestorów do planowania kolejnych projektów. Jednym z nich, który ma szansę rozpocząć się w najbliższym czasie będzie osiedle mieszkaniowe przy ul. Kaskady. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji w ramach inwestycji powstaną mieszkania w zabudowie szeregowej, w bliźniakach, w domach wolnostojących i w apartamentowcach. Osiedle miałoby być samowystarczalne. W jego obrębie znalazłyby się żłobek i przedszkole. Dodatkowym atutem osiedla byłaby także część handlowo-usługowa oraz duża powierzchnia terenów zielonych. Za organizację inwestycji odpowiadać będzie spółka MOJ, a obowiązki wykonawstwa podjęła się spółka Karbon 2.
Poziom cenowy oraz poziom sprzedaży na katowickim rynku pierwotnym jest trzymany w ryzach przez rynek wtórny. Podaż lokali używanych jest bardzo duża i są to w większości lokale o relatywnie niskim standardzie. Ceny na tym rynku są więc często o 1000 zł/mkw. niższe niż w wypadku rynku pierwotnego. Z tego względu kupujący chętniej decydują się na zakup i późniejszy remont mieszkań z rynku wtórnego. Oferty z cenami przekraczającymi 5 tys. zł/mkw. pojawiają się obecnie na rynku wtórnym jedynie sporadycznie, podczas gdy stopniowo wzrasta udział mieszkań oferowanych w cenie poniżej 3 tys. zł/mkw.
Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?
REKLAMA
REKLAMA