REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Budowa Fot. Fotolia
Budowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku może wynikać, że deweloperzy na dobre zaczynają ograniczać nowe inwestycje, uznając prawdopodobnie, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Ukazujące się co miesiąc statystyki GUS wskazywały dotychczas na wyraźną przewagę rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę w rozpatrywanych okresach bieżącego roku w odniesieniu do analogicznych przedziałów czasu roku ubiegłego. Jeszcze w danych za pierwsze półrocze 2012 roku rozpoczętych budów było więcej o prawie 22 proc., a nowych pozwoleń o 13,5 proc.

Zobacz także: Ile czasu sprzedaje się mieszkanie?

Ostatnie dane GUS odwracają ten trend dość zdecydowanie i prawdopodobnie na dłuższy okres. Wyraźnie widać, że efekt wejścia w życie ustawy deweloperskiej, za sprawą której nowe budowy w pierwszych miesiącach tego roku istotnie przyśpieszyły, przestaje działać. W ten sposób statystyki GUS za okres styczeń–październik 2012 są już o ponad 5 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2011 w kwestii mieszkań, których budowę rozpoczęto, natomiast w punkcie dotyczącym nowych pozwoleń liczba ich zmalała o prawie jedną dziesiątą – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Co więcej, dane dotyczące samego października są jeszcze bardziej wymowne. W ubiegłym miesiącu suma rozpoczętych mieszkań spadła w stosunku do października 2011 aż o 41,5 proc., natomiast nowych pozwoleń było mniej w analogicznych okresach o 17 proc.

Tego typu sytuacja nie dotyczy samych deweloperów, ale w mniejszym czy większym stopniu także pozostałych form budownictwa mieszkaniowego. Ogółem liczba nowych inwestycji oraz pozwoleń w dziesięciu pierwszych miesiącach tego roku obniżyła się o około jedną dziesiątą w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

REKLAMA

Według danych portalu RynekPierwotny.com, aktualna oferta mieszkań deweloperskich opiewa na 58 930 jednostek. Prawdopodobnie nawis podażowy na poziomie 60 tys., który siłą inercji może być przekroczony w tym roku, jest czymś w rodzaju rynkowego punktu zwrotnego, z którego oferta budowanych na sprzedaż nowych mieszkań zacznie maleć.

W przeciwnym wypadku kłopoty sektora deweloperskiego mogą ulegać stopniowemu pogłębianiu. W ostatnich dniach wyniki finansowe za 3 kwartał dwóch znaczących deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie, od lat uważanych za krajowych tuzów branży mieszkaniowej, mocno rozczarowały ich akcjonariuszy. Jest to niepokojący sygnał dla całej rodzimej deweloperki, który świadczy o znacznym pogorszeniu jej środowiska gospodarczego. Pierwszym istotnym sygnałem oczekiwanego przesilenia będzie spadek liczby mieszkań w ofercie deweloperów. Problem w tym, czy w ogóle można tego w dającej się perspektywie oczekiwać?

Spore, uzasadnione nadzieje wiązane są z ostatnim etapem programu „Rodzina na Swoim”. Sygnały o dużym powodzeniu programu w ostatnich tygodniach jego życia, a także dopasowywaniu oferty deweloperów do obowiązujących limitów, pozwalają na ostrożny optymizm w kwestii prognozowania poprawy relacji podażowo – popytowych na krajowym rynku mieszkaniowym w nowym roku – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek wtórny a pierwotny: ceny mieszkań

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA