REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań.
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i mają w planach kolejne inwestycje. Rosnąca konkurencja między deweloperami przyczynia się do obniżki cen nieruchomości.

Wyniki budownictwa mieszkaniowego za październik mogą napawać optymizmem. Porównując dane za dziesiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, widoczna jest poprawa w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów. Wzrosły one o 15,9% oraz o 9,9%. Wydanych zostało o 2,7% mniej pozwoleń na budowę, ale i tak było ich więcej niż rozpoczętych budów. Jednak rozważając dane w dłuższej, dziesięciomiesięcznej perspektywie w badanych obszarach wciąż widoczna jest sytuacja zbliżona do zeszłorocznej.

REKLAMA

Więcej mieszkań na rynku pierwotnym

W krótszym terminie progres widoczny jest szczególnie w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła ona w październiku o 15,9% wobec wyniku z analogicznego okresu przed rokiem. Oddano do użytkowania 13,6 tys. mieszkań. Gdyby jednak rozważyć skumulowane dane za pierwszych dziesięć miesięcy roku, wciąż widoczny jest spadek względem zeszłego roku o 7,8%. Warto jednak zauważyć, że jeszcze we wrześniu dane w ujęciu skumulowanym za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku mówiły o znacznie większym, bo 10,6% spadku względem analogicznego okresu przed rokiem. Jak więc widać w tym zakresie widoczny jest postęp, który ma szanse trwać przynajmniej do końca roku. Trzeba pamiętać, że duża część projektów deweloperskich rozpoczętych po kryzysie ma się dziś ku końcowi.

Fakt ten wskazuje grupę inwestorów, którzy w dużej mierze przyczynili się do październikowej poprawy wyników budownictwa mieszkaniowego. W dziesiątym miesiącu deweloperzy oddali do użytkowania aż o 42,4% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dane te są po części wynikiem efektu niskiej bazy (zahamowania inwestycji w kryzysie), ale nie można zaprzeczyć ich pozytywnej wymowie, która jednak musi znaleźć potwierdzenie w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że poprzednie miesiące roku nie charakteryzowały się tak pozytywnymi wynikami jak październik. W ujęciu skumulowanym w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 37,3 tys. lokali, czyli wciąż o 13,4% mniej niż przed rokiem.

Coraz więcej nowych budów

W dalszym ciągu pozytywną dynamiką charakteryzuje się liczba mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W dziesiątym miesiącu bieżącego roku rozpoczęto budowę o 9,9% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 13,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 13,2 tys. sztuk. Trzeba jednak zaznaczyć, że w czwartym kwartale przeważnie rozpoczynanych jest relatywnie mniej budów. Dane za dziesięć miesięcy roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w tym okresie bieżącego roku, jest o 1,3% wyższa niż wynikałoby z analogicznych danych dla 2010 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

W tym obszarze także pozytywnie wyróżniają się październikowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziesiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 26,9%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Taka sytuacja może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, ponieważ przekładają się one na rosnącą konkurencję w sytuacji utrzymywania się popytu na relatywnie stabilnym poziomie. Patrząc na dane skumulowane za 10 miesięcy, należy wysnuć wniosek o utrzymywaniu się aktywności deweloperów na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, kiedy to w pełni widoczne było odreagowanie po kryzysowym zahamowaniu inwestycji.

Jeszcze więcej nowych inwestycji?

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było w październiku niewielkie spowolnienie. Była ona o 2,7% niższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów, które pozostały pozytywne. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął 6,8%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 14,9 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,3 tys. lokali. Warto jednak zaznaczyć, że końcówka roku jest zawsze okresem spadku liczby wydawanych pozwoleń.

Zobacz także: Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Obraz rynku oczyszczony z wpływu czynników sezonowych daje analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie dziesięciu miesięcy tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 5,8%. W przypadku deweloperów wynik ten jest blisko o czterokrotnie wyższy i wynosi 21%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją więc nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Niewykluczone są dalsze zaostrzenie walki konkurencyjnej między deweloperami. Z jednej strony wywiera to presję na obniżki cen, z drugiej negatywnie wpływa na sytuację finansową deweloperów.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA