REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań.
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i mają w planach kolejne inwestycje. Rosnąca konkurencja między deweloperami przyczynia się do obniżki cen nieruchomości.

Wyniki budownictwa mieszkaniowego za październik mogą napawać optymizmem. Porównując dane za dziesiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, widoczna jest poprawa w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów. Wzrosły one o 15,9% oraz o 9,9%. Wydanych zostało o 2,7% mniej pozwoleń na budowę, ale i tak było ich więcej niż rozpoczętych budów. Jednak rozważając dane w dłuższej, dziesięciomiesięcznej perspektywie w badanych obszarach wciąż widoczna jest sytuacja zbliżona do zeszłorocznej.

REKLAMA

Więcej mieszkań na rynku pierwotnym

W krótszym terminie progres widoczny jest szczególnie w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła ona w październiku o 15,9% wobec wyniku z analogicznego okresu przed rokiem. Oddano do użytkowania 13,6 tys. mieszkań. Gdyby jednak rozważyć skumulowane dane za pierwszych dziesięć miesięcy roku, wciąż widoczny jest spadek względem zeszłego roku o 7,8%. Warto jednak zauważyć, że jeszcze we wrześniu dane w ujęciu skumulowanym za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku mówiły o znacznie większym, bo 10,6% spadku względem analogicznego okresu przed rokiem. Jak więc widać w tym zakresie widoczny jest postęp, który ma szanse trwać przynajmniej do końca roku. Trzeba pamiętać, że duża część projektów deweloperskich rozpoczętych po kryzysie ma się dziś ku końcowi.

Fakt ten wskazuje grupę inwestorów, którzy w dużej mierze przyczynili się do październikowej poprawy wyników budownictwa mieszkaniowego. W dziesiątym miesiącu deweloperzy oddali do użytkowania aż o 42,4% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dane te są po części wynikiem efektu niskiej bazy (zahamowania inwestycji w kryzysie), ale nie można zaprzeczyć ich pozytywnej wymowie, która jednak musi znaleźć potwierdzenie w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że poprzednie miesiące roku nie charakteryzowały się tak pozytywnymi wynikami jak październik. W ujęciu skumulowanym w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 37,3 tys. lokali, czyli wciąż o 13,4% mniej niż przed rokiem.

Coraz więcej nowych budów

W dalszym ciągu pozytywną dynamiką charakteryzuje się liczba mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W dziesiątym miesiącu bieżącego roku rozpoczęto budowę o 9,9% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 13,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 13,2 tys. sztuk. Trzeba jednak zaznaczyć, że w czwartym kwartale przeważnie rozpoczynanych jest relatywnie mniej budów. Dane za dziesięć miesięcy roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w tym okresie bieżącego roku, jest o 1,3% wyższa niż wynikałoby z analogicznych danych dla 2010 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

W tym obszarze także pozytywnie wyróżniają się październikowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziesiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 26,9%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Taka sytuacja może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, ponieważ przekładają się one na rosnącą konkurencję w sytuacji utrzymywania się popytu na relatywnie stabilnym poziomie. Patrząc na dane skumulowane za 10 miesięcy, należy wysnuć wniosek o utrzymywaniu się aktywności deweloperów na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, kiedy to w pełni widoczne było odreagowanie po kryzysowym zahamowaniu inwestycji.

Jeszcze więcej nowych inwestycji?

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było w październiku niewielkie spowolnienie. Była ona o 2,7% niższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów, które pozostały pozytywne. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął 6,8%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 14,9 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,3 tys. lokali. Warto jednak zaznaczyć, że końcówka roku jest zawsze okresem spadku liczby wydawanych pozwoleń.

Zobacz także: Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Obraz rynku oczyszczony z wpływu czynników sezonowych daje analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie dziesięciu miesięcy tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 5,8%. W przypadku deweloperów wynik ten jest blisko o czterokrotnie wyższy i wynosi 21%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją więc nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Niewykluczone są dalsze zaostrzenie walki konkurencyjnej między deweloperami. Z jednej strony wywiera to presję na obniżki cen, z drugiej negatywnie wpływa na sytuację finansową deweloperów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA