REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polacy decydują się nowe mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego.
Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nadal wolą mieszkania z rynku pierwotnego. Ceny nowych mieszkań są stabilne, a malejące zainteresowanie używanymi mieszkaniami powoduje spadek ich wartości. Jak na sytuację na rynku nieruchomości wpływają zmiany w programie „Rodzina na Swoim”?

Ceny na rynku pierwotnym

REKLAMA

Średnia cena ofertowa 1 mkw. mieszkań oferowanych przez deweloperów w siedmiu największych miastach w maju była wyższa od przeciętnej ceny transakcyjnej o ponad 6 proc. (raport redNet Consulting) Wynika z tego, że właśnie taki średni rabat można było uzyskać, decydując się na zakup nowego lokalu w jednej z analizowanych aglomeracji miejskich. Najwięcej, bo aż o ponad 10 proc., stopniała średnia cena transakcyjna w porównaniu z ofertową we Wrocławiu, najmniej w Łodzi –tylko ponad 2 proc.      

REKLAMA

Przeciętna stawka za metr kwadratowy mieszkań oferowanych przez deweloperów w największych polskich miastach w ciągu miesiąca (od kwietnia do maja br.) wzrosła o 1,7 proc. Z danych redNet Consulting wynika, że średnia cena wzrosła w Gdańsku (5848 zł/mkw.) i we Wrocławiu (6748 zł/mkw.) o ponad 3 proc., w Krakowie (7047 zł/mkw.) i w Poznaniu (6478 zł/mkw.) w zasadzie nie uległa zmianie, a w Warszawie (8393 zł/mkw.) i Łodzi 5261 (zł/mkw.) inwestorzy wystawili do sprzedaży mieszkania o ponad 1 proc. drożej za mkw.  

Zobacz także: Gdzie znajduje się główny rynek mieszkaniowy w Polsce?

REKLAMA

Na rynku deweloperskim od roku ceny niewiele się zmieniły. W inwestycjach wprowadzanych obecnie na rynek mieszkania są nieco tańsze niż kilka lat temu, bo deweloperzy budują w ogromnej większości mieszkania w standardzie podstawowym. Choć w Warszawie pojawiają się też droższe inwestycje realizowane w centrum miasta. Wyniki monitoringu rynku przeprowadzonego w sześciu największych miastach przez Reas na koniec I kwartału 2011 roku mówią, że oferta deweloperska wzrosła szósty kwartał z rzędu i była o 36 proc. Wyższa niż rok wcześniej.   

W opinii analityków, ceny najbardziej poszukiwanych, niewielkich dwupokojowych i jednopokojowych mieszkań mogą nieznacznie wzrosnąć. Rosnąca podaż nowych mieszkań, która w Warszawie osiągnęła rekordową liczbę 18 tys. lokali (redNet Consulting), prawdopodobnie przyniesie też nieznaczne obniżki cen, szczególnie na lokale o dużych powierzchniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Podczas negocjacji na rynku wtórnym można uzyskać 10–15 proc. obniżkę, twierdzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Przyznają, że zainteresowanie mieszkaniami jest niewielkie, a na rynku używanych mieszkań zauważalna jest spadkowa tendencja cen. Najłatwiej jest sprzedać mały lokal. Okazje zdarzają się najczęściej w budynkach z wielkiej płyty.  

Analiza „Polski Rynek Nieruchomości Czerwiec 2011” opracowana przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera przyniosła informację, że w maju br. ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym przestały spadać. Autorzy raportu przyznają jednak, że to zjawisko chwilowe. Wszystkiemu winna jest nowelizacja przepisów dotyczących programu „Rodzina na Swoim”, która wprowadza na rynek dezorientację. Pomimo że data wejścia w życie nowych przepisów nie jest jeszcze znana, wiadomo już, że za kilka miesięcy uzyskanie kredytu z dopłatą na mieszkanie z rynku wtórnego będzie znacznie utrudnione, a w niektórych miastach wręcz niemożliwe.  

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce

Większy popyt na używane mieszkania, wygenerowany perspektywą zmian w programie RNS, spowodował zahamowanie spadków cen ofertowych. W maju br. stawki w 15 polskich miastach były nawet średnio o 0,2 proc. wyższe niż w kwietniu. Analitycy prognozują, że ceny nie będą spadać do czasu, kiedy ostatecznie ograniczony zostanie dostęp do preferencyjnych kredytów. Wraz z wprowadzeniem zmian nastąpi wyraźny spadek popytu i powrót do obniżek cen mieszkań na rynku wtórnym. Dodatkowo, drożejące kredyty hipoteczne nie przyciągają kupujących.  

Kolejnym czynnikiem, który zwiastuje dalsze obniżki jest rosnąca podaż. Tylko w ciągu jednego miesiąca (do czerwca br.) w serwisie Szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań wzrosła o 7 proc. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku (o 20 proc. więcej), Poznaniu (wzrost o 15 proc.) i w Warszawie (o 13 proc. więcej).

W czternastu miastach analizowanych w maju br. przez Expander, Szybko.pl i Metrohouse w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego uległa obniżce o 3,3 proc. Najbardziej na wartości straciły mieszkania w Katowicach (7 proc.), w Olsztynie (6,6 proc.) oraz Szczecinie (5,8 proc.). Obniżki bliskie 3 proc. odnotowano we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Nowe mieszkania sprzedają się szybciej

I kwartał tego roku był najlepszym, od IV kwartału 2007 roku, okresem pod względem sprzedanych przez inwestorów mieszkań. W okresie trzech ostatnich kwartałów 2010 roku i pierwszego kw. 2011 roku na analizowanych przez Reas rynkach (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Lublin) deweloperzy sprzedali łącznie ok. 28,6 tys. mieszkań. To jest o 27 proc. więcej niż w roku 2009 i o blisko 13 proc. więcej niż w 2008 r.

Pierwszy kwartał bieżącego roku był trzecim z rzędu kwartałem wzrostu sprzedaży. W porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku sprzedaż wzrosła o 14 proc. W samej stolicy, która ma największy potencjał wzrostowy, sprzedano ok. 11,4 tys. lokali.

Ożywienie na rynku nowych mieszkań potwierdzają deweloperzy.

Zobacz także: Poszukiwane: mieszkanie nowe, dwupokojowe

– Do naszego biura sprzedaży trafia w ostatnich miesiącach coraz więcej osób zainteresowanych zakupem mieszkania na Osiedlu Lazurowa, które oddaliśmy już do użytku. Poszukujący nowego lokum najczęściej chcą zmienić mieszkanie na większe. Do Bemowa przyciąga ich planowana budowa drugiej linii metra, a nasza inwestycja kusi cenami od 6500 zł za mkw. – twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.   

Sytuacja może zmienić się nieco po wejściu w życie nowelizacji przepisów dotyczących przyznawania kredytów w programie RnS. Po zmianie limitów trudno będzie znaleźć także na rynku pierwotnym mieszkanie kwalifikujące się do zaciągnięcia  preferencyjnego kredytu. Analitycy oceniają, że w Warszawie będzie można dostać dopłatę tylko do kilkunastu procent lokali z obecnej oferty deweloperskiej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA