Deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W całej historii rynku pierwotnego nie było w sprzedaży tak wiele mieszkań. Według raportu Reas w największych miastach deweloperzy oferują teraz ok. 46 tys. nowych lokali. W ofercie znajdziemy głównie mieszkania w trakcie realizacji (78 proc.), z których co drugie będzie gotowe w przyszłym roku (47 proc.).
REKLAMA
Na największym, stołecznym rynku dostępnych jest 18 tys. nowych lokali mieszkalnych (redNet Consulting). Mimo to że deweloperzy z kwartału na kwartał sprzedają tu coraz więcej mieszkań, w Warszawie dostępna jest znaczna ilość gotowych lokali. Pod koniec czerwca tego roku, zgodnie z obliczeniami Reas, inwestorzy oferowali ok. 4 tys. takich mieszkań. Z danych firmy Emmerson możemy się z kolei dowiedzieć, że w stolicy było w czerwcu 4,5 tys. oddanych mieszkań. Natomiast GUS podaje jeszcze wyższą wartość. Z jego najnowszych danych wynika, że w Warszawie dostępnych jest ponad 5 tys. gotowych lokali. Bez względu na dokładną liczbę, kupujący mają tu największy wybór w kraju.
Dla porównania, analitycy z Emmerson wyliczyli, że w II kw. br. w Krakowie liczba gotowych mieszkań przekroczyła 1,8 tys., w Poznaniu 1,3 tys., a we Wrocławiu było ich blisko 1,1 tys. W sześciu aglomeracjach w czerwcu można było kupić prawie 9,7 tys. ukończonych mieszkań, a to oznacza, że w ciągu roku ich ilość zwiększyła się o 6 proc.(Reas).
Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce
Wakacje – okres rabatu na mieszkania
REKLAMA
Warszawskim deweloperom sprzedaż idzie coraz lepiej i od kilku kwartałów stale rośnie. W II kw. br. właścicieli znalazło przeszło 2,6 tys. warszawskich mieszkań, tj. o przeszło 7 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (Emmerson).
Jak co roku, wakacje to jednak okres słabszego zbytu. Dlatego inwestorzy tradycyjnie inicjują w tym czasie różnego rodzaju zabiegi prosprzedażowe i wprowadzają liczne promocje. Lato zatem może okazać się okresem, kiedy zakup nieruchomości przyniesie nam znaczne oszczędności.
O ile w nowych, wprowadzanych na rynek inwestycjach deweloperzy wystawiają niższe stawki wywoławcze, chcąc mieć przewagę konkurencyjną, o tyle w gotowych projektach oferują upusty i bonusy. Rabaty cenowe są dziś dla nabywców znacznie atrakcyjniejsze niż np. promocje na garaże, wykończenie lokalu, czy bonusy w postaci sprzętu AGD, zabudowy kuchni lub wycieczki.
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Archicom w czerwcu br. wśród deweloperów wskazują, że inwestorzy na wybrane mieszkania stosują upusty w wysokości 10 proc. Jednak w większości przypadków obniżka nie przekracza 5 proc.
Największe rabaty na gotowe mieszkania
Najwyższe rabaty możemy uzyskać na gotowe mieszkania, na osiedlach których realizację deweloperzy zakończyli już jakiś czas temu i chcą zamknąć inwestycję. Im mieszkanie ma większą powierzchnię i cenę całkowitą, tym na wyższy upust możemy liczyć. Na warszawskim rynku znajdziemy m.in. mieszkania dwukondygnacyjne, które zwykle mają największy metraż wśród oferowanych lokali.
Jak wyliczają analitycy portalu Tabelaofert.pl., pod koniec kwietnia br. można było kupić prawie 200 dwupoziomowych mieszkań w ok. 40 stołecznych inwestycjach, zarówno oddanych do użytku, jak i w trakcie realizacji. Kosztowały od 394 tys. do 2,6 mln zł (5,3–16,8 tys. zł/mkw.). Według analityków tej firmy, na rynku pierwotnym takie lokale stanowią ok. 1,5 proc. spośród mieszkań o dużych powierzchniach. Najwięcej dwupoziomowych lokali jest do kupienia na Mokotowie, ale można je znaleźć też w większości warszawskich dzielnic.
Zobacz także: Polacy chętnie zmieniają mieszkania
Jeśli nosimy się z zamiarem zmiany mieszkania na większe, warto wyszukać ukończone inwestycje, w których deweloperzy wprowadzili promocyjne ceny. W przypadku większych i kosztowniejszych mieszkań upust będzie znaczny.
– Na Osiedlu Lazurowa w Bemowie o mieszkania dwupoziomowe klienci pytają rzadziej niż o inne, bo kierują się błędnym przekonaniem o wyższej cenie tych lokali w związku z ich bardziej prestiżowym charakterem. Od momentu, kiedy wprowadziliśmy promocyjne ceny (od 5 555 zł/mkw.) na pięć ostatnich mieszkań z antresolą, ogląda je więcej osób planujących przeprowadzkę do wygodniejszego lokum. Mieszkania dwupoziomowe, które mamy jeszcze w sprzedaży, nie są małe, mają powierzchnię od 110 mkw. Z uwagi na ich cenę całkowitą, prowadzimy indywidualne negocjacje z potencjalnymi nabywcami – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.
Niewielkie zmiany w cenach mieszkań
Gotowe lokale są konkurencje dla rynku wtórnego. Szczególnie, że ceny nowo budowanych mieszkań w Warszawie utrzymują się dziś na podobnym poziomie, co ceny lokali używanych. Analitycy Reas obliczają, że w II kw. tego roku średnia cena 1 mkw. na rynku pierwotnym wyniosła 8150 zł. Z raportu Metrohouse, Expander i Szybko.pl wynika zaś, że w czerwcu br. przeciętne, używane warszawskie mieszkanie kosztowało 8240 zł/mkw.
Zobacz także: Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego
Według raportu Ober House, w II kw. tego roku na rynku pierwotnym średnie ceny mieszkań w dzielnicach uznawanych za prestiżowe, jak Śródmieście, Żoliborz, Stary Mokotów, wykazały niewielki (0,3 proc.) wzrost i osiągnęły poziom 10 794 zł/mkw. Z kolei w dzielnicach mieszkaniowych, takich jak Ursynów i Bielany, nastąpił niewielki spadek cen (o 0,2 proc.) do średniej stawki 8 764 zł/mkw. Natomiast w segmencie popularnym, w takich dzielnicach jak Białołęka, Ursus, czy Włochy, stawki pozostały na dotychczasowym poziomie i wynoszą przeciętnie 6 888 zł/mkw.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA