REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie
Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach, który został skierowany do Sejmu.

W projekcie nowelizacji ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Środowiska, proponuje się powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD). Jej celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Spółka będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie plus. Inwestycje budowane przez PDD będą przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.

REKLAMA

PDD będą pełnić rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe.

Założycielami spółki będą Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Spółka będzie budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne. Jej kapitał zakładowy ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe mają wnieść do spółki grunty, a NFOŚGiW oraz BOŚ sfinansować budowę domów.

REKLAMA

W projekcie proponuje się, że w latach 2018–2027 maksymalny limit wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w związku z projektowaną ustawą wyniesie w 2018 r. – 60 mln zł; 2019 r. – 500 mln zł; 2020 r. – 400 mln zł; 2021 r. – 400 mln zł; 2022 r. – 300 mln zł; 2023 r. – 100 mln zł. Od 2024 roku Fundusz nie będzie ponosił kosztów w związku z projektowaną nowelą.

W Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu szacuje się, że potencjalna powierzchnia gruntów należących do Skarbu Państwa, która zostanie przeznaczona pod inwestycje PDD może się kształtować od 250 do 300 ha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęto też założenie, że pod budownictwo jednorodzinne zostanie udostępnione 30 proc. powierzchni gruntów przeznaczonych pod inwestycje, a pod wielorodzinne – 70 proc.

REKLAMA

Najwięcej gruntów pod budowę, bo ok. 100 ha ma zostać wydzielone w woj. śląskim. Na dalszych miejscach są: woj. dolnośląskie (ok. 50 ha), opolskie (ok. 20 ha), warmińsko – mazurskie (ok. 25 ha), mazowieckie (ok. 22 ha), pomorskie (ok. 25 ha), lubuskie (ok. 15 ha), kujawsko – pomorskie (ok. 7 ha), łódzkie (ok. 8 ha), małopolskie (ok. 9 ha), zachodniopomorskie (ok. 9 ha), lubelskie (ok. 4 ha), podlaskie (ok. 4 ha), wielkopolskie (ok. 2 ha), podkarpackie (poniżej 1 ha).

Autorzy projektu uważają, że dzięki nowym przepisom - "w relatywnie krótkim czasie" - nastąpi zwiększenie dostępności mieszkań, w tym dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach. Ponadto będzie ona wsparciem dla przedsiębiorczości z zakresu energooszczędnego budownictwa drewnianego oraz wsparciem dla rozwoju sektora ekobudownictwa polskiej gospodarki i nowoczesnych technologii. Zdaniem projektodawców nowe przepisy pośrednio przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez tzw. niską emisję.

W OSR projektu przekonuje się, że "budynki o konstrukcji drewnianej mają wiele zalet". Pierwszą z nich jest krótki czas budowy - budowanie drewnianych budynków wielorodzinnych trwa od 4,5 do 5 miesięcy, a domu jednorodzinnego - 3 miesiące. Ponadto domy drewniane są energooszczędne - w takich domach zużycie energii cieplnej stanowi 35-40 proc. energii wykorzystywanej w budownictwie murowanym, a przy maksymalnym wykorzystaniu OZE – możliwość osiągnięcia parametrów sięga 18-20 proc. zużycia energii cieplnej.

Autorzy wskazują też, że drewniane domy - w stosunku do tradycyjnego budownictwa murowanego - są o 60 proc. lżejsze, dzięki czemu mogą być budowane na terenach słabonośnych. Takie nieruchomości są ponadto trwałe i wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, łatwo je przebudować czy zmodernizować. Można je budować o każdej porze roku - czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem autorów projektu nowe przepisy dot. budownictwa drewnianego pozytywnie też wpłyną na konkurencyjność sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez zwiększenie skali zamówień i działalności inwestycyjnej PDD.

Proponuje się, by ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autorzy: Katarzyna Fiuk

kfk/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA