REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie

Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie
Polskie Domy Drewniane - projekt ustawy w Sejmie
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD), której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o lasach, który został skierowany do Sejmu.

W projekcie nowelizacji ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Środowiska, proponuje się powołanie spółki Polskie Domy Drewniane (PDD). Jej celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Spółka będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie plus. Inwestycje budowane przez PDD będą przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.

REKLAMA

PDD będą pełnić rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe.

Założycielami spółki będą Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Spółka będzie budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne. Jej kapitał zakładowy ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe mają wnieść do spółki grunty, a NFOŚGiW oraz BOŚ sfinansować budowę domów.

REKLAMA

W projekcie proponuje się, że w latach 2018–2027 maksymalny limit wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w związku z projektowaną ustawą wyniesie w 2018 r. – 60 mln zł; 2019 r. – 500 mln zł; 2020 r. – 400 mln zł; 2021 r. – 400 mln zł; 2022 r. – 300 mln zł; 2023 r. – 100 mln zł. Od 2024 roku Fundusz nie będzie ponosił kosztów w związku z projektowaną nowelą.

W Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu szacuje się, że potencjalna powierzchnia gruntów należących do Skarbu Państwa, która zostanie przeznaczona pod inwestycje PDD może się kształtować od 250 do 300 ha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęto też założenie, że pod budownictwo jednorodzinne zostanie udostępnione 30 proc. powierzchni gruntów przeznaczonych pod inwestycje, a pod wielorodzinne – 70 proc.

REKLAMA

Najwięcej gruntów pod budowę, bo ok. 100 ha ma zostać wydzielone w woj. śląskim. Na dalszych miejscach są: woj. dolnośląskie (ok. 50 ha), opolskie (ok. 20 ha), warmińsko – mazurskie (ok. 25 ha), mazowieckie (ok. 22 ha), pomorskie (ok. 25 ha), lubuskie (ok. 15 ha), kujawsko – pomorskie (ok. 7 ha), łódzkie (ok. 8 ha), małopolskie (ok. 9 ha), zachodniopomorskie (ok. 9 ha), lubelskie (ok. 4 ha), podlaskie (ok. 4 ha), wielkopolskie (ok. 2 ha), podkarpackie (poniżej 1 ha).

Autorzy projektu uważają, że dzięki nowym przepisom - "w relatywnie krótkim czasie" - nastąpi zwiększenie dostępności mieszkań, w tym dostępnych dla osób o umiarkowanych dochodach. Ponadto będzie ona wsparciem dla przedsiębiorczości z zakresu energooszczędnego budownictwa drewnianego oraz wsparciem dla rozwoju sektora ekobudownictwa polskiej gospodarki i nowoczesnych technologii. Zdaniem projektodawców nowe przepisy pośrednio przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez tzw. niską emisję.

W OSR projektu przekonuje się, że "budynki o konstrukcji drewnianej mają wiele zalet". Pierwszą z nich jest krótki czas budowy - budowanie drewnianych budynków wielorodzinnych trwa od 4,5 do 5 miesięcy, a domu jednorodzinnego - 3 miesiące. Ponadto domy drewniane są energooszczędne - w takich domach zużycie energii cieplnej stanowi 35-40 proc. energii wykorzystywanej w budownictwie murowanym, a przy maksymalnym wykorzystaniu OZE – możliwość osiągnięcia parametrów sięga 18-20 proc. zużycia energii cieplnej.

Autorzy wskazują też, że drewniane domy - w stosunku do tradycyjnego budownictwa murowanego - są o 60 proc. lżejsze, dzięki czemu mogą być budowane na terenach słabonośnych. Takie nieruchomości są ponadto trwałe i wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, łatwo je przebudować czy zmodernizować. Można je budować o każdej porze roku - czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem autorów projektu nowe przepisy dot. budownictwa drewnianego pozytywnie też wpłyną na konkurencyjność sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez zwiększenie skali zamówień i działalności inwestycyjnej PDD.

Proponuje się, by ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autorzy: Katarzyna Fiuk

kfk/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA