REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zakup nieruchomości - z kredytem czy bez?/ fot. Fotolia
Zakup nieruchomości - z kredytem czy bez?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup domu lub mieszkania wiąże się z bardzo dużym obciążeniem budżetu, dlatego wielu kupujących wspomaga się kredytem hipotecznym. W raporcie serwisu Otodom ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące sposobów finansowania zakupu swoich nieruchomości.

Otodom.pl – najpopularniejszy serwis nieruchomości w naszym kraju, na podstawie badań Kantar TNS opublikował raport dotyczący preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Zapytano grupę 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.

REKLAMA

Co już wiemy z raportu?

REKLAMA

Z raportu dowiedzieliśmy się, że ankietowani najczęściej wybierali mieszkania 3 pokojowe, a najpopularniejsze były powierzchnie od 61 do 80 m2. Poszukujący nowych mieszkań najchętniej zaglądali na strony deweloperów, serwisów nieruchomości oraz odwiedzali domeny biur nieruchomości. Jeżeli chodzi o kryteria, jakimi sugerowali się ankietowani przy zakupie nieruchomości, to na pierwszym miejscu znalazła się cena (66 proc. wskazań), a na drugim i trzecim lokalizacja i powierzchnia mieszkania (po 45 proc. wskazań). Przy wyborze lokalizacji największe znaczenie miała obecność terenów zielonych, a także komunikacja, zarówno samochodem jak i środkami transportu publicznego.

Dowiedzieliśmy się także o wadach i zaletach domów/mieszkań nowych i używanych. Ankietowani wśród największych atutów nieruchomości z rynku pierwotnego zaliczali to, że wszystko jest nowe (40 proc. wskazań), a sam budynek nie wymaga remontów (37 proc.) oraz że można decydować o wystroju wnętrza (32 proc.).

Wśród wad najwięcej osób wybrało dodatkowe koszty wykończenia i wyposażenia (37 proc.), dłuższy czas oczekiwania na nieruchomość oraz brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie (po 35 proc. wskazań).  Jeżeli chodzi o używane mieszkania to największymi zaletami okazały się: szybkość transakcji (39 proc.), możliwość negocjowania ceny (37 proc.) oraz znalezienie nieruchomości w korzystnej cenie (36 proc.). Jako wady wymieniono przede wszystkim przestarzałą technologię budownictwa oraz zły stan techniczny budynków (po 43 proc. wskazań), a także konieczność przeprowadzenia remontu (42 proc. odpowiedzi).

Przed zakupem nowego mieszkania/ domu ankietowani najczęściej sprawdzali wiarygodność dewelopera szukając informacji w internecie (70 proc.). 26 procent respondentów przed zakupem mieszkania zasięgała opinii znajomych i rodziny, a 29 proc. odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie zakupu

Ostatnie pytania w raporcie serwisu Otodom dotyczyły sposobów finansowania zakupu nieruchomości przez ankietowanych. W tym przypadku nie było niespodzianki, ponieważ aż 81 procent respondentów wspomagało się kredytem hipotecznym, a tylko 19 proc. korzystało w pełni z własnych środków.

Ciekawie przedstawia się za to udział wkładu własnego w całkowitym koszcie nieruchomości. Najwięcej, bo aż 32 procent ankietowanych, deklarowało posiadanie ponad 30 proc. własnych funduszy. Na drugim miejscu (pomijając osoby, które odmówiły odpowiedzi) znajdują się osoby posiadające wkład od 21 do 30 proc. całkowitego kosztu nieruchomości (23 proc. odpowiedzi), a 17 procent uczestników badania posiadało środki od 11 do 20 proc. wkładu własnego. W porównaniu z danymi za rok 2014 i 2015 stopniowo wzrastała liczba osób posiadających wkład powyżej 30 procent wartości nieruchomości. Do zera spadła liczba osób nieposiadających żadnych środków, co jest spowodowane, opracowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, rekomendacją S.

Przyglądając się poszczególnym miastom można zauważyć, że mieszkańcy Warszawy częściej deklarowali, że ich wkład własny całkowitego kosztu zakupu nieruchomości wynosił ponad 30 proc. – Aż 42 procent mieszkańców stolicy zadeklarowało posiadanie ponad 30 procent wartości kredytowanej nieruchomości. Z kolei osoby do 29 roku życia, zwłaszcza mieszkające w Krakowie i Wrocławiu częściej deklarowały udział wkładu własnego na poziomie 1-10 procent – informuje Agata Polińska z serwisu Otodom.

Beata Kowalewska, serwis Otodom

Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Źródło: Strefy Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA