REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań
Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Okazuje się też, że Ukraińcy przejęli od Niemców pałeczkę pierwszeństwa pod względem kupowanych w Polsce mieszkań.

Napędzają rynek

REKLAMA

Według najnowszego raportu MSWiA, cudzoziemcy kupili w Polsce w 2017 roku 4822 mieszkania o łącznej powierzchni 304,6 tys. mkw. oraz 1563 lokale użytkowe o powierzchni 450,4 tys. mkw. Najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych nabyli w województwie mazowieckim - 370,3 tys. mkw., w województwie wielkopolskim - 112,2 tys. mkw., w małopolskim - 59,9 tys. oraz dolnośląskim - 41,8 tys. Najmniejszą popularnością cieszył się zakup nieruchomości w województwie podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim.

REKLAMA

Jak wskazuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, w 2017 roku nadal widoczna była dominacja nabywców lokali mieszkalnych z Ukrainy oraz Niemiec, przy czym Ukraińcy wyprzedzili Niemców, kupując w Polsce 26,7 proc. powierzchni wszystkich nieruchomości, które przeszły w ręce cudzoziemców (264,126 tys. mkw.). Niemcy zajęli drugie miejsce, nabywając 14,2 proc. Znaczący był również odsetek transakcji zrealizowanych przez obywateli Wielkiej Brytanii - 5,2 proc., Białorusi - 5,1 proc., Francji - 4,5 proc. oraz Włoch - 3,9 proc.

Na podium Warszawa i Kraków

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Według Home Broker w 2017 roku nabyli oni w stolicy 1213 mieszkań o całkowitej powierzchni 89,2 tys. mkw., co stanowiło 30 proc. powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych zakupionych przez obywateli innych państw.

REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Kupiono tam 42,9 tys. mkw. (14 proc.) Sporą popularnością cieszył się też Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska obcokrajowcy nabyli 29,3 tys. mkw. (9,6 proc.). Co ciekawe, w Warszawie częściej kupowano większe mieszkania niż w Krakowie. Dominującym w stolicy metrażem było 74 mkw., a w Krakowie - 58 mkw. (Home Broker)

- Cudzoziemcy kupują mieszkania w Warszawie i w Krakowie, bo tutaj najłatwiej jest im znaleźć zatrudnienie. Pośród nabywców znajdują się też rodzice kupujący lokale swoim studiującym dzieciom. Inną grupą są inwestorzy, którzy polskie mieszkania premium traktują jako lokatę kapitału - wyjaśnia Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ukraina na prowadzeniu

Na uwagę zasługuje wzrost udziału obywateli Ukrainy w transakcjach mieszkaniowych. W 2013 roku kupili oni w naszym kraju zaledwie 11,4 proc. wszystkich mieszkań zakupionych przez cudzoziemców. W 2014 - 14,1 proc., w 2015 - 17,7 proc., w 2016 - 24,3 proc., a w 2017 udział ten wynosił już 26,7 proc.

Według Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, obywatele Ukrainy kupują nowe lokale głównie za gotówkę. Takie transakcje stanowią nawet 75 proc. wszystkich zawieranych umów.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

- Ukraińcy są najliczniejszą grupą imigrantów, która osiedla się w Polsce na stałe. Własne mieszkanie staje się dla nich takim gwarantem stabilizacji w naszym kraju, dlatego trend kupowania przez nich lokali mieszkalnych będzie stawał się coraz powszechniejszy - twierdzi prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Oczywiście wśród naszych klientów z Ukrainy są też osoby, które nabywają lokale w celach inwestycyjnych. Interesują ich zwłaszcza mieszkania położone w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum np. nasza inwestycja Fabryka Czekolady - dodaje.

Przybywa obcokrajowców zainteresowanych zakupem mieszkań w Polsce. Dominującą grupą są obywatele Ukrainy, którzy nabywają lokale zarówno na własność, jak i na wynajem. Najwięcej transakcji zawieranych jest w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa i Kraków, gdzie znajduje się więcej miejsc pracy oraz liczne uczelnie akademickie. Deweloperzy są przekonani, że w najbliższych latach popyt na nowe mieszkania wśród wschodnich sąsiadów będzie utrzymywał się na wysokim poziomie.

Źródło: Obliczenia Home Broker na podst. Sprawozdania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z realizacji ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA