REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów

 Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy?
  • Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek zachowania ładu na terenie budowy spoczywa na jej kierowniku.
  • Inwestorzy jednak coraz częściej wymagają od wykonawców inwestycji przestrzegania dobrych praktyk, które nie są wymagane przez ustawę.
  • Szczególnie dużą uwagę przykładają do tej kwestii inwestorzy starający się o uzyskanie certyfikatów BREEAM czy LEED.

Prowadzenie prac budowlanych wiąże się z występowaniem wielu niedogodności, zwłaszcza dla osób zamieszkujących sąsiadujące z placem budowy tereny. Hałas, zanieczyszczenia czy zapylenia to tylko niektóre z „grzechów” budowlańców. Inwestorzy, nie chcąc narazić się przyszłym sąsiadom, powinni zadbać o ich komfort podczas swoich działań. Sporo uwagi poświęcają temu szczególnie ci, którzy starają się o certyfikat BREEAM lub LEED. Warunkiem otrzymania tych certyfikatów jest bowiem przestrzeganie odpowiednich norm, także na etapie budowy i tego od budowlańców mają prawo wymagać inwestorzy.

REKLAMA

Obowiązek utrzymania czystości na budowie należy do wykonawcy

REKLAMA

Inwestor powinien wymagać od generalnego wykonawcy zachowania dobrych praktyk podczas przeprowadzania prac budowlanych. Niektóre firmy, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, informują sąsiadów o rozpoczynających się pracach, np. poprzez wysłanie listu. W ten sam sposób powiadamiają o zbliżających się szczególnie uciążliwych etapach prac. Powinno się także zadbać o ograniczenie emisji pyłów czy zapewnienie bezpiecznego przejścia obok placu budowy. Zdarza się także, że w celu rekompensaty za niedogodności związane z inwestycją, wykonawca dokonuje drobnych prac naprawczych w okolicy. Jednak nie wszystkie firmy przestrzegają podobnych praktyk. Problem nieodpowiedzialnego prowadzenia prac budowalnych częściowo reguluje ustawa.

- Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dokonywanie obowiązku utrzymania czystości i porządku na terenie budowy należy do kierownika budowy. Firma wykonawcza musi stosować się do tych przepisów w takim zakresie, jakby była faktycznym właścicielem nieruchomości. Niestety przepisy te nie eliminują wszystkich problemów związanych z pracami na budowie, ale nakładają na wykonawcę obowiązek dbania o porządek na terenach wokół powstającej inwestycji – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

Na każdej budowie wykonawca zobowiązany jest m.in. do gromadzenia odpadów budowlanych w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych oraz uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (w tym przypadku placu budowy). Zadbanie o porządek w okolicy placu budowy może ustrzec inwestora np. przed pozwami o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło np. przez potknięcie się o niezabezpieczone materiały czy maszyny lub poślizgnięcie się na chodniku.

Restrykcyjne wymagania do uzyskania certyfikatu

Te praktyki, które zwykle zależą od dobrej woli wykonawców, w przypadku ubiegania się o certyfikat BREEAM oraz LEED są niezbędne do wypełnienia. Ich otrzymanie wiąże się ze spełnieniem wielu restrykcyjnych warunków, które odnoszą się także do odpowiedniego prowadzenia prac na budowie. W przypadku certyfikatu BREEAM, otrzymanie punktu za innowacyjność wymaga wykonania tzw. „checklisty”, na której znalazły się takie punkty, jak monitorowanie i raportowanie zużycia energii, wody i CO2 związanego z transportem na i z placu budowy. Do określenia emisji CO2, niezbędne jest raportowanie o liczbie dostaw, rodzaju transportu czy liczbie przejechanych kilometrów. Do otrzymania certyfikatu wymagane jest również wdrożenie najlepszych praktyk związanych z ochroną przeciw zanieczyszczeniu powietrza oraz z ochroną wód gruntowych i powierzchniowych. Certyfikat LEED wymaga natomiast m.in. ochrony placu budowy oraz terenów sąsiednich przed erozją ziemi oraz ograniczenia przemieszczania się zanieczyszczeń od materiałów i działań budowlanych na tereny sąsiednie. W tym celu niezbędne jest zastosowanie np. worków z piaskiem lub bloczków słomy wokół placu budowy. Nie bez znaczenia pozostaje również stworzenie stanowiska do mycia samochodów budowlanych oraz placu do składowania materiałów, a także utrzymanie wysokiego standardu jakości powietrza w trakcie procesu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA