REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów

 Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy?
 • Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek zachowania ładu na terenie budowy spoczywa na jej kierowniku.
 • Inwestorzy jednak coraz częściej wymagają od wykonawców inwestycji przestrzegania dobrych praktyk, które nie są wymagane przez ustawę.
 • Szczególnie dużą uwagę przykładają do tej kwestii inwestorzy starający się o uzyskanie certyfikatów BREEAM czy LEED.

Prowadzenie prac budowlanych wiąże się z występowaniem wielu niedogodności, zwłaszcza dla osób zamieszkujących sąsiadujące z placem budowy tereny. Hałas, zanieczyszczenia czy zapylenia to tylko niektóre z „grzechów” budowlańców. Inwestorzy, nie chcąc narazić się przyszłym sąsiadom, powinni zadbać o ich komfort podczas swoich działań. Sporo uwagi poświęcają temu szczególnie ci, którzy starają się o certyfikat BREEAM lub LEED. Warunkiem otrzymania tych certyfikatów jest bowiem przestrzeganie odpowiednich norm, także na etapie budowy i tego od budowlańców mają prawo wymagać inwestorzy.

REKLAMA

Obowiązek utrzymania czystości na budowie należy do wykonawcy

REKLAMA

Inwestor powinien wymagać od generalnego wykonawcy zachowania dobrych praktyk podczas przeprowadzania prac budowlanych. Niektóre firmy, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, informują sąsiadów o rozpoczynających się pracach, np. poprzez wysłanie listu. W ten sam sposób powiadamiają o zbliżających się szczególnie uciążliwych etapach prac. Powinno się także zadbać o ograniczenie emisji pyłów czy zapewnienie bezpiecznego przejścia obok placu budowy. Zdarza się także, że w celu rekompensaty za niedogodności związane z inwestycją, wykonawca dokonuje drobnych prac naprawczych w okolicy. Jednak nie wszystkie firmy przestrzegają podobnych praktyk. Problem nieodpowiedzialnego prowadzenia prac budowalnych częściowo reguluje ustawa.

- Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dokonywanie obowiązku utrzymania czystości i porządku na terenie budowy należy do kierownika budowy. Firma wykonawcza musi stosować się do tych przepisów w takim zakresie, jakby była faktycznym właścicielem nieruchomości. Niestety przepisy te nie eliminują wszystkich problemów związanych z pracami na budowie, ale nakładają na wykonawcę obowiązek dbania o porządek na terenach wokół powstającej inwestycji – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

Na każdej budowie wykonawca zobowiązany jest m.in. do gromadzenia odpadów budowlanych w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych oraz uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (w tym przypadku placu budowy). Zadbanie o porządek w okolicy placu budowy może ustrzec inwestora np. przed pozwami o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło np. przez potknięcie się o niezabezpieczone materiały czy maszyny lub poślizgnięcie się na chodniku.

Restrykcyjne wymagania do uzyskania certyfikatu

Te praktyki, które zwykle zależą od dobrej woli wykonawców, w przypadku ubiegania się o certyfikat BREEAM oraz LEED są niezbędne do wypełnienia. Ich otrzymanie wiąże się ze spełnieniem wielu restrykcyjnych warunków, które odnoszą się także do odpowiedniego prowadzenia prac na budowie. W przypadku certyfikatu BREEAM, otrzymanie punktu za innowacyjność wymaga wykonania tzw. „checklisty”, na której znalazły się takie punkty, jak monitorowanie i raportowanie zużycia energii, wody i CO2 związanego z transportem na i z placu budowy. Do określenia emisji CO2, niezbędne jest raportowanie o liczbie dostaw, rodzaju transportu czy liczbie przejechanych kilometrów. Do otrzymania certyfikatu wymagane jest również wdrożenie najlepszych praktyk związanych z ochroną przeciw zanieczyszczeniu powietrza oraz z ochroną wód gruntowych i powierzchniowych. Certyfikat LEED wymaga natomiast m.in. ochrony placu budowy oraz terenów sąsiednich przed erozją ziemi oraz ograniczenia przemieszczania się zanieczyszczeń od materiałów i działań budowlanych na tereny sąsiednie. W tym celu niezbędne jest zastosowanie np. worków z piaskiem lub bloczków słomy wokół placu budowy. Nie bez znaczenia pozostaje również stworzenie stanowiska do mycia samochodów budowlanych oraz placu do składowania materiałów, a także utrzymanie wysokiego standardu jakości powietrza w trakcie procesu budowlanego.

Polecamy serwis: Prawo budowlane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

  Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

  Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

  REKLAMA

  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA