REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa - w jakich dzielnicach tanieją mieszkania?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Gdzie w Warszawie ceny mieszkań spadają? /Fot. Fotolia
Gdzie w Warszawie ceny mieszkań spadają? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w stolicy w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. wzrosła w przeciągu roku o 1,9% i wyniosła 8 175 złotych za metr kwadratowy. W Warszawie można jednak znaleźć dzielnice, w których ceny mieszkań w ostatnim czasie zarówno rosły, jak i spadały.

Lokalizacja, jak wino

Stare porzekadło na rynku nieruchomości mówi, że w tym biznesie liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i … lokalizacja. To lokalizacja w dużej mierze decyduje o cenie mieszkania. Potwierdza to Jarosław Mikołaj Skoczeń ekspert firmy EMMERSON Realty – „oczywiście duże znaczenie ma standard i wiek lokalu mieszkalnego, wielkość, rozkład mieszkania oraz stan całego budynku. Poza tym istotna jest również obiegowa opinia o okolicy i najbliższym sąsiedztwie. Jednak to lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Dwa podobne mieszkania zlokalizowane na Mokotowie i na przykład na Ursusie, będą zdecydowanie różnić się cenami”. Zgodnie z tą generalną zasadą w dzielnicach położnych bliżej ścisłego centrum za cztery ściany trzeba zapłacić więcej – „dotyczy to zarówno mieszkań kupowanych od obecnego właściciela, jak i tych prosto od dewelopera” – dodaje ekspert EMMERSONa.

REKLAMA

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Wyjątkowy Wilanów

REKLAMA

Taki stan rzeczy potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego dla warszawskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Średnia cena za mkw. powierzchni mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie w okresie czerwiec – sierpień 2018 r. wynosiła 8 175 zł. To właśnie jednak lokalizacja przesądza o tym, że przeciętne stawki na Śródmieściu kształtowały się w tym czasie na poziomie 11 454 zł/mkw., na Mokotowie wynosiły 9 342 zł/mkw., a na Woli 8 925 zł/mkw. Jednocześnie przeciętna cena mieszkań z drugiej ręki od czerwca do sierpnia na Ursusie wynosiła 6 253 zł/mkw., na Rembertowie 6 133 zł/mkw., a na Wawrze zatrzymała się na poziomie 6 047 zł/mkw.

Puzzle, który wydaje się trochę nie pasować do całej układanki to Wilanów. Nie sąsiaduje on bezpośrednio ze Śródmieściem. Mimo to stawki za mkw. powierzchni lokalu z rynku wtórnego wynoszące średnio 8 835 zł są zbliżone do tych z Żoliborza, czy Woli. Jednocześnie są wyraźnie wyższe, niż na Ochocie. Przyczyn trzeba szukać w genezie tej dzielnicy. Jarosław Mikołaj Skoczeń zaznacza, że „zgodnie z zamysłem jeszcze autorów projektu Miasteczka Wilanów, miało być to modelowe, samowystarczalne i prestiżowe osiedle. Minęło już trochę lat od wbicia pierwszej łopaty w tym rejonie stolicy. W tym czasie dużo się zmieniło. Jednak do dzisiaj na Wilanowie nadal lokowane są inwestycje z nieco wyższego standardu, przeznaczone dla osób o wyższych od przeciętnych możliwościach finansowych”. Co przekłada się również na wyższe stawki lokali z rynku wtórnego.

Zobacz: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, w okresie czerwiec – sierpień 2018 r.

Dzielnica

Średnia cena (zł/mkw.)

Dynamika kw./kw.

Dynamika r/r

Śródmieście

11 454

105,1

103,4

Mokotów

9 342

112,2

107,8

Wola

8 925

99,6

104,8

Żoliborz

8 894

96,7

100,3

Wilanów

8 835

107,3

101,0

Ochota

8 446

98,6

103,5

Ursynów

8 323

103,1

101,4

Włochy

7 920

108,3

106,0

Bielany

7 843

105,5

107,4

Bemowo

7 427

106,4

100,4

Praga-Południe

7 341

100,1

99,9

Praga-Północ

7 232

102,4

104,9

Targówek

6 823

107,0

109,1

Białołęka

6 497

102,7

103,3

Wesoła

6 393

b.d.

111,6

Ursus

6 253

92,2

94,0

Rembertów

6 133

109,3

99,3

Wawer

6 047

98,9

92,7

Warszawa

8 175

102,2

101,9

Opracowanie EMMERSON Realty S.A. na podstawie danych NBP.

Czerwony Wawer

Według NBP przeciętne stawki lokali mieszkalnych z drugiej ręki w ciągu roku wzrosły w stolicy o 1,9%. Największy, dwucyfrowy wzrost o 11,6% zanotowany został na terenie Wesołej. Na Targówku dynamika cen wyniosła 9,1%. Z kolei na Mokotowie i Bielanach zmiana wyniosła odpowiednio 7,8% i 7,4%. Cztery dzielnice, w których zanotowany został spadek to Praga-Południe, Rembertów, Ursus oraz Wawer. W tym ostatnim rejonie stolicy obniżka na przestrzeni dwunastu miesięcy wyniosła 7,3%.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA