REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tynki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dbać o elewację? Poradnik

Pielęgnacja elewacji to jedna z czynności, o której muszą pamiętać właściciele domów jednorodzinnych. Budowa domu to nie łatwe zadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był zadbany, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o dom z zewnątrz.

Tynk wapienny Baumit KlimaWhite

Tynk wapienny Baumit KlimaWhite to "oddychający" tynk, który może być stosowany na ścianach oraz sufitach budynków zarówno w piwnicy, jak i na poddaszu. Tynk można stosować także w miejscach, które są narażone na długotrwałe zawilgocenie.

Wykończenie ścian tynkiem – przygotowanie, nakładanie, uzupełnianie i naprawianie ścian

Tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian w naszym domu. Zanim przystąpimy do tynkowania i wykańczania, powinniśmy odpowiednio przygotować ściany – stary tynk, płyty gipsowe czy tynk malowany – każda powierzchnia wymaga innego podejścia . Jak postępować przy nakładaniu nowego tynku? W jaki sposób wypełnić pęknięcia i dziury?

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

REKLAMA

Tynkowanie ścian wewnętrznych – Poradnik

Tynkowanie ścian wewnętrznych w budynku może odbywać się przez cały rok, także zimą. Decydując się na tego rodzaju prace należy pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim unikniemy przykrych niespodzianek takich jak pęknięcia na ścianach, odpadający tynk czy odbarwienia.

Gruntowanie podłoża pod tynk gipsowy lub gładź

Gruntowanie podłoża pod tynk gipsowy lub gładź zapewni właściwą przyczepność zaprawy oraz jej równomierne wysychanie. Sprawdź, jakie preparaty są wskazane do gruntowania gładkich i porowatych powierzchni.

Tynki dekoracyjne

Tynk dekoracyjny pozwala na stworzenie oryginalnego efektu – pustynia, japońska tkanina, stiuk wenecki, masa imitująca marmur – to tylko niektóre z nich. Jakie są tynkowe trendy w wykańczaniu wnętrz? Gdzie można położyć tynk dekoracyjny? I jaka jest jego odporność na brud?

Tynk na elewacji

Tynk na elewacji będzie służył nam długo tylko wtedy, jeśli dokonamy jego właściwego wyboru. Na rynku dostępne są tynki w różnych wzorach i kolorach. Żeby tynk na elewacji był trwały, powinien go wykonać specjalista, który zna się na tynkowaniu.

REKLAMA

Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?


Bezpieczny i fachowo wykończony dom może jednocześnie ładnie wyglądać. Aby to osiągnąć, należy dobrze dobrać tynk i wykonać profesjonalną elewację, która zabezpieczy ściany zewnętrzne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński to specyficzny rodzaj tapety określany inaczej tapetą płynną lub natryskową. To produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Wykończenie ścian tego typu metodą nada im efektownego wyglądu.

Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?


Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią.

Jak najłatwiej zmienić charakter wnętrza?


Charakter naszemu wnętrzu nadają elementy wykończenia. Najszybciej i najłatwiej uzyskamy efekt przez zmianę barwy, faktury bądź sposobu wykonania. Efektownie odmienimy wnętrze dzięki zastosowaniu mozaikowego tynku dekoracyjnego, możemy nim ozdobić ściany, cokoły i parapety.

Gdzie można stosować tynki cienkowarstwowe?


Tynki cienkowarstwowe stosować można zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Tynki cienkowarstwowe posiadają bogatszą ofertę kolorów i faktur i są prostsze w wykonaniu w odróżnieniu od tynków tradycyjnych, oprócz tego są od nich znacznie cieńsze gdyż ich grubość wynosi od 2 do 10 mm. Ze względu na rodzaj spoiwa wyróżniamy tynki cienkowarstwowe mineralne i organiczne, od ich składu zależny będzie wybór odpowiedniego tynku gdyż nie wszystkie tynki możemy położyć na każdej powierzchni.

Jak stworzyć kolorową elewację?


Jeśli chcemy, żeby nasz dom wyglądał oryginalnie, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór koloru elewacji. Dzięki umiejętnemu zestawieniu barw uda nam się podkreślić poszczególne elementy budynku. Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?


Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji cieplnej budynku są Bezspoinowe Systemy Ociepleń. Jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiednio dobrany i wykonany wpływa na trwałość elewacji i energooszczędność inwestycji.

Jak dekoracyjnie ozdobić ścianę?

Nie musimy ograniczać naszej aranżacji wnętrza do pokrycia ścian farbą. Ciekawym rozwiązaniem będzie nałożenie dekoracyjnego tynku lub zabudowa panelami ściennymi. To niestandardowe rozwiązania, które nadadzą wnętrzu charakteru.

Jak samodzielnie stworzyć relief?


Jeśli znudziły nam się obrazy, plakaty, poliptyki i inne konwencjonalne dekoracje ścian, powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem swoich własnych reliefów. To rozwiązanie niedrogie i proste, dzięki czemu z łatwością wykonamy je samodzielnie.

Jak nakładać na ściany tynk dekoracyjny?

Wbrew pozorom pokrycie ścian pomieszczenia tynkiem dekoracyjnym jest prostsze i mniej czasochłonne, niż zwykłą farbą. Dodatkowo dzięki niemu uzyskujemy bardzo ciekawy efekt, który sprawia, że nasze wnętrze nabiera charakteru.

Jakie wyróżniamy dekoracyjne tynki wewnętrzne?



Tynki wewnętrzne dekoracyjne wyróżniamy na podstawie zawartego w nich spoiwa. Na rynku dostępne są dekoracyjne tynki mineralne, organiczne i mieszane. Ich wizualny efekt zależy w głównej mierze od sposobu ich nakładania oraz zastosowanych narzędzi.

Tynk mineralny czy akrylowy?

Problem wyboru tynku najczęściej pojawia się podczas wymiany ocieplenia lub docieplenia budynku. Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Po co i jak zbroić tynk?


Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?


Tynk akrylowy jest alternatywą dla tynków mineralnych, głównie ze względu na dekoracyjną fakturę oraz ogromną paletę kolorów. Tynk akrylowy, jest rodzajem tynków cienkowarstwowych stosowanym na zewnątrz także w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) jak i dekoracyjna wyprawa wewnętrzna. Niejednokrotnie występuje w postaci gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza prace tynkarskie.

Elewacja budynku – jaki tynk wybrać?

Tynk, jako element wykończeniowy zdobi budynek i nadaje mu odpowiedni charakter oraz zapewnia estetykę między innymi dzięki różnorodnej strukturze oraz różnorodności barw. Rodzaj tynku stosowanego na elewacji budynku dobiera się w zależności od rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej.

REKLAMA