REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co i jak zbroić tynk?

Krzysztof Kowalski
Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami
Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami

REKLAMA

REKLAMA

Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Wszystkiemu winna fizyka

REKLAMA

Pękanie tynków jest normalnym zjawiskiem w nowo powstałych budynkach, niemniej jednak winy za to nie ponosi ani wykonawca ani projektant. W nowo powstałych domach, mieszkaniach każdy strop czy belki są obciążane w wyniku czego stopniowo się uginają. Podczas ugięć występuje większy nacisk na elementy, które znajdują się poniżej, czyli na ściany, które nie pękają, natomiast pęka najmniej wytrzymały na ściskanie i rozciąganie tynk, który jest dość kruchy i podatny na zniszczenia. 

Pojawiające się rysy

Widok rys na ścianach nie należy do najpiękniejszych, wręcz szpeci i wygląda jakby nasze mieszkanie było zaniedbane. Oczywiście można „naprawić” tynki, niemniej jednak wiążę się to z pracami remontowymi i późniejszym malowaniem ścian.
Rozwiązaniem zapobiegającym pękaniu tynków, jest zastosowanie zbrojenia tynków w postaci siatki zbrojeniowej. Zapewni nam to wzmocnienie tynku i przeciwstawi się pracy stropów i belek niwelując powstawanie pęknięć czy rys na tynku.

Czym jest zbrojenie oraz gdzie i jak go zastosować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy użyciu zbrojenia możemy stosować każdy rodzaj i sposób nakładania tynku. Tynk cementowo-wapienny i gipsowy możemy nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Tynki możemy zbroić zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

REKLAMA

Zbrojenie tynków występuje w postaci zgrzewalnej siatki zbrojeniowej z ocynkowanych prętów (siatka stalowa) w połączeniu perforowanym arkuszem kartonowym. Karton odpowiada za odpowiednią przyczepność nanoszonej zaprawy. W zależności od naszych potrzeb do dyspozycji mamy siatki „zwykłe” z nierdzewnego metalu oraz z wodoodpornym papierem bitumicznym, ten rodzaj siatki zastosujemy do pomieszczeń tak zwanych „mokrych” a nawet do basenów. 

Zbrojenie jest lekkie i łatwe w montażu, pasuje do każdego rodzaju podłoża: do drewna, betonu stali czy ścian murowanych. W zależności od rodzaju podłoża rożnie będziemy zbrojenie mocować. 

-Na ścianach murowanych warstwę kartonu przymocowaną fabrycznie do zbrojenia możemy usunąć, a zbrojenie kładziemy po naniesieniu 2/3 grubości tynku. Siatkę zbrojeniową mocujemy za pomocą specjalnych kołków. Następnym etapem jest naniesienie reszty tynku.
-Na ścianach drewnianych czy na profilach stalowych istotne jest by płyty zbrojeniowe mocować do profili w poprzek.
Zaleca się aby do wszystkich podłoży używać odpowiednich kotew do mocowania zbrojenia, płyty zbrojeniowe układać w mijankę oraz stosować zakłady 10-25 cm. Istotne jest także unikanie tworzenia zakładek wzdłuż linii okien i drzwi.

Inne zastosowania

Ochrona przed rysami i pęknięciami jest istotną cechą zbrojenia tynku, lecz dzięki niemu możemy także dowolnie formować kształty ścian i sufitów. Łatwość i wszechstronność w montażu pozwalają na uzyskanie łuków, niestandardowych kształtów oraz wszelkich wymyślonych dekoracji architektonicznych. Wykończenie tych elementów nie stanowi żadnego problemu przy użyciu zbrojenia tynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA