Po co i jak zbroić tynk?
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkiemu winna fizyka
REKLAMA
Pękanie tynków jest normalnym zjawiskiem w nowo powstałych budynkach, niemniej jednak winy za to nie ponosi ani wykonawca ani projektant. W nowo powstałych domach, mieszkaniach każdy strop czy belki są obciążane w wyniku czego stopniowo się uginają. Podczas ugięć występuje większy nacisk na elementy, które znajdują się poniżej, czyli na ściany, które nie pękają, natomiast pęka najmniej wytrzymały na ściskanie i rozciąganie tynk, który jest dość kruchy i podatny na zniszczenia.
Pojawiające się rysy
Widok rys na ścianach nie należy do najpiękniejszych, wręcz szpeci i wygląda jakby nasze mieszkanie było zaniedbane. Oczywiście można „naprawić” tynki, niemniej jednak wiążę się to z pracami remontowymi i późniejszym malowaniem ścian.
Rozwiązaniem zapobiegającym pękaniu tynków, jest zastosowanie zbrojenia tynków w postaci siatki zbrojeniowej. Zapewni nam to wzmocnienie tynku i przeciwstawi się pracy stropów i belek niwelując powstawanie pęknięć czy rys na tynku.
Czym jest zbrojenie oraz gdzie i jak go zastosować?
Przy użyciu zbrojenia możemy stosować każdy rodzaj i sposób nakładania tynku. Tynk cementowo-wapienny i gipsowy możemy nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Tynki możemy zbroić zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.
REKLAMA
Zbrojenie tynków występuje w postaci zgrzewalnej siatki zbrojeniowej z ocynkowanych prętów (siatka stalowa) w połączeniu perforowanym arkuszem kartonowym. Karton odpowiada za odpowiednią przyczepność nanoszonej zaprawy. W zależności od naszych potrzeb do dyspozycji mamy siatki „zwykłe” z nierdzewnego metalu oraz z wodoodpornym papierem bitumicznym, ten rodzaj siatki zastosujemy do pomieszczeń tak zwanych „mokrych” a nawet do basenów.
Zbrojenie jest lekkie i łatwe w montażu, pasuje do każdego rodzaju podłoża: do drewna, betonu stali czy ścian murowanych. W zależności od rodzaju podłoża rożnie będziemy zbrojenie mocować.
-Na ścianach murowanych warstwę kartonu przymocowaną fabrycznie do zbrojenia możemy usunąć, a zbrojenie kładziemy po naniesieniu 2/3 grubości tynku. Siatkę zbrojeniową mocujemy za pomocą specjalnych kołków. Następnym etapem jest naniesienie reszty tynku.
-Na ścianach drewnianych czy na profilach stalowych istotne jest by płyty zbrojeniowe mocować do profili w poprzek.
Zaleca się aby do wszystkich podłoży używać odpowiednich kotew do mocowania zbrojenia, płyty zbrojeniowe układać w mijankę oraz stosować zakłady 10-25 cm. Istotne jest także unikanie tworzenia zakładek wzdłuż linii okien i drzwi.
Inne zastosowania
Ochrona przed rysami i pęknięciami jest istotną cechą zbrojenia tynku, lecz dzięki niemu możemy także dowolnie formować kształty ścian i sufitów. Łatwość i wszechstronność w montażu pozwalają na uzyskanie łuków, niestandardowych kształtów oraz wszelkich wymyślonych dekoracji architektonicznych. Wykończenie tych elementów nie stanowi żadnego problemu przy użyciu zbrojenia tynku.
REKLAMA
REKLAMA