REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadectwo charakterystyki energetycznej

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

Kiedy należy sporządzić nowe świadectwo charakterystyki energetycznej?

Tematyka świadectw charakterystyki energetycznej jest niezwykle aktualna i w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i pytań. W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z ważnością świadectwa charakterystyki energetycznej w ujęciu czasowym oraz merytorycznym (ze względu na faktyczne zmiany w obrębie budynku).

Kto jest uprawniony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Popularność świadectw charakterystyki energetycznej jest ostatnimi czasy bardzo wysoka. Naturalnie jest to związane z aktualnie obowiązującymi przepisami. W dniu dzisiejszym skupimy się na wyjaśnieniu, kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej i jakie są wymagania prawne w tym zakresie.

Miejsca postojowe w halach garażowych a świadectwo charakterystyki energetycznej. Będą grzywny?

Od niedawna można otrzymać grzywnę za brak posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Notariusze wymagają okazania go np. przy transakcji sprzedaży miejsca parkingowego w wielostanowiskowej hali garażowej. Jednak kłopot w tym, że podmioty uprawnione do wystawiania dokumentów odmawiają ich przygotowania.

REKLAMA

Sankcje za brak świadectwa energetycznego – martwy przepis?

28 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek przekazywania świadectwa energetycznego budynku lub lokalu przy jego sprzedaży oraz najmie. Za niewywiązanie się z obowiązku grozi kara grzywny. W przepisach zabrakło jednak doprecyzowania, jak sankcje mają być egzekwowane. 

ESG w branży nieruchomości

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci z firmy doradczej JLL przedstawili nowy raport poświęcony ESG w branży nieruchomości. Z zaprezentowanych w analizie danych wynika, że społecznym motorem przemian na rzecz klimatu są pokolenia generacji Z i  millenialsów. Dla większości osób z tych grup wiekowych troska o klimat jest ważniejsza niż wzrost gospodarczy. Wzrost znaczenia ESG widoczny jest również wśród postaw inwestorów – 78% z nich uważa, że ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi to również ryzyko finansowe.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe przy sprzedaży lub najmie budynku i lokalu - od 28 kwietnia 2023 r.

Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwa charakterystyki energetycznej określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania (lokalu) lub budynku. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dzięki dokumentowi nabywca lub najemca będzie świadomy przyszłych kosztów zużycia energii.

REKLAMA

Nowe przepisy i obowiązki dla właścicieli nieruchomości

Sejm przegłosował nowelizację prawa budowlanego oraz ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. W efekcie, od kwietnia 2023r. na właścicielach polskich nieruchomości będzie spoczywał nowy obowiązek - posiadanie ważnego świadectwa energetycznego. Brak wymaganego dokumentu może prowadzić do konieczności uiszczenia wysokiej kary pieniężnej.

Charakterystyka energetyczna budynków - zmiany w 2023 roku

Charakterystyka energetyczna budynków - prezydent podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Zmiany, które wejdą w życie w II kwartale 2023 roku, przewidują m.in., że notariusz będzie odnotowywać przekazanie nabywcy przez zbywcę nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej, pojawi się obowiązek właściciela lub zarządcy budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., w którym są świadczone usługi dla ludności – umieszczania w widocznym miejscu w tym budynku kopi świadectwa charakterystyki energetycznej. Zmienią się także zasady kontroli źródeł ciepła, systemów wentylacji i klimatyzacji.

REKLAMA