Kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

REKLAMA
REKLAMA
- Przycinanie hortensji
- Jak przycinać hortensje bukietowe?
- Jak przycinać hortensje ogrodowe?
- Jak przycinać hortensje Anabelle?
- Przycinanie hortensji pnącej – jak i kiedy?
- Kiedy przycinać hortensje?
Przycinanie hortensji
W skrócie hortensje to wieloletnie, kwitnące rośliny lubiące dużą ilość wody i nieprzepadające za szczególnie słonecznymi miejscami. Zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Przycinanie hortensji będzie się diametralnie różniło w zależności od gatunku krzewu. Cztery główne rodzaje hortensji, które uprawiane są w Polsce to:
REKLAMA
- hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa - kwiatostan w formie stożka
ShutterStock
- hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa - okrągłe kwiatostany
ShutterStock
- hortensja Anabelle

Hortensja Anabelle - okrągłe, ogromne kwiatostany, średnica nawet 25 cm
ShutterStock
- hortensja pnąca

Hortensja pnąca - płaski, koronkowy kwiatostan
ShutterStock
Jak przycinać hortensje bukietowe?
Hortensje bukietowe są najłatwiejsze w uprawie, zachwycają długim i obfitym kwitnieniem. Są bardzo wytrzymałe na mrozy, co odróżnia je od hortensji ogrodowych. Wyróżnia je stożkowy kształt kwiatostanów. Zdobywają coraz większą rzeszę swoich zwolenników.

Hortensje bukietowe - kiedy przycinać?
Infor.pl
Pierwsze podstawowe cięcie hortensji bukietowej wykonuje się wiosną w marcu. Hortensje bukietową można przycinać na dwa sposoby w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Hortensja bukietowa Vanille Fraise
ShutterStock
Jeśli chcemy mieć większą roślinę z wieloma małymi kwiatostanami, wówczas dokonujemy delikatniejszego cięcia i zostawiamy wiele łodyg. Skupiamy się na usunięciu takich, które są uszkodzone, kładą się na ziemię lub skierowane są do środka rośliny. Najcieńsze gałązki usuwamy. Pozostałe obcinamy około 4 cm od ostatniego cięcia.

Hortensja bukietowa Limelight - jak przycinać?
ShutterStock
Pamiętajmy, że dużo gałęzi oznacza dużo liści, a to nie pozwala roślinom na wyprodukowanie optymalnej ilości i jakości kwiatów.
Jeżeli zależy nam na tym, aby kwiatów było mniej, ale były ogromne, mocniej przycinamy wszystkie pędy mniej więcej na 50 cm od ziemi. Decydujemy się na usunięcie najmniejszych, cienkich i niepotrzebnych gałązek. Zostawiamy główne, grubsze i skierowane ku górze. Nie ma konieczności cięcia nad ostatnim punktem przycinania rośliny z zeszłego roku. Wycięcie większego fragmentu pędów zapewni bardziej okazałe kwiaty w tym roku. W przypadku hortensji bukietowej nie należy bać się drastycznego przycinania. Jest naprawdę łatwa w prowadzeniu i na pewno zakwitnie. Warto więc eksperymentować, szczególnie jeśli ma się kilka egzemplarzy na jednym podwórku.

Hortensja bukietowa Sundae Fraise
ShutterStock
Drugie cięcie można przeprowadzić jesienią, ale tym razem będzie to kosmetyczna praca. Wystarczy ściąć przekwitłe kwiatostany. Niektórym nie podoba się ich brązowawy kolor i wolą pozostawić na zimę same łodygi. Inni celowo zostawiają kwiatostany na roślinie, aby zimą stanowiły dekorację ogrodu. W zimowym krajobrazie szczególnie efektownie wyglądają przyprószone śniegiem.

Cięcie hortensji na jesień - kwiatostany
ShutterStock
Jeśli chcemy odmłodzić roślinę, tniemy nisko – nawet 30 cm nad ziemią.

Wiosenne cięcie hortensji bukietowej - przykład
ShutterStock
Jak przycinać hortensje ogrodowe?
Hortensje ogrodowe to rośliny rodem z bajki. Zachwycają swoim majestatycznym wyglądem i byłoby ich o wiele więcej w polskich ogrodach, gdyby nie to, że są dosyć trudne w uprawie. Zmorą ogrodników jest wiosenne przymarzanie obudzonej już po zimie rośliny, a także problem z kwitnieniem. Mimo wszystko ich piękny, zwarty pokrój, sztywne łodygi i soczyście zielone liście również stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów.

Hortensja ogrodowa - czy można ją przycinać?
ShutterStock
Kwiatostany hortensji ogrodowej są okrągłe i niemalże we wszystkich kolorach, poczynając od białych, przez róże, fiolety, błękity, kończąc na bordowych.

Hortensja ogrodowa niebieska idealnie komponuje się z białymi elementami architektury ogrodowej
ShutterStock
Czy przycina się hortensje ogrodowe? Nie. Ta odmiana hortensji nie lubi cięcia. Taki zabieg może spowodować, że roślina ta w ogóle nie zakwitnie. Kwiaty pojawiają się bowiem na starszych łodygach, a nie jednorocznych tak jak w przypadku hortensji bukietowej czy Anabelle. Przycinanie hortensji ogrodowej należy ograniczyć do minimum. Można usunąć uszkodzone łodygi, zmarznięte odnogi i przekwitnięte kwiatostany.

Hortensja ogrodowa - jak można ją przyciąć?
ShutterStock
Jak przycinać hortensje Anabelle?
Hortensja Anabelle zwana jest także krzewistą lub drzewiastą. Osiąga duże rozmiary, ma najbardziej giętkie pędy ze wszystkich hortensji, a jej okrągłe kwiatostany dotychczas były tylko w białym kolorze. Jednak powstały już odmiany kwitnące także na różowo.

Hortensja Anabelle powoli wybarwia się z koloru limonkowego w biały
ShutterStock
REKLAMA
Hortensja Anabelle w standardowej odmianie oraz strong powinny być cięte nisko nad 3 oczkiem na wysokości około 20 cm. Wówczas odbije i będzie miała ogromne kwiatostany. Należy pamiętać, że Anabelle kwitnie na pędach jednorocznych. Mocne cięcie stymuluje roślinę do wypuszczenia większej liczby nowych pędów, na których zakwitną piękne kwiaty. Główne przycinanie hortensji Anabelle powinno nastąpić wiosną na koniec marca.
Drugie cięcie w postaci pozbycia się suchych kwiatostanów wykonuje się na jesień. W przypadku hortensji Anabelle pozostawienie kwiatów na zimę może nie wyglądać tak ładnie jak przy innych odmianach hortensji. Jest to spowodowane bardziej giętkimi pędami, co (szczególnie pod wpływem warstwy śniegu) może spowodować powyginanie się łodyg we wszystkie strony. Taki element ogrodu może wprowadzać chaos w surowym, zimowym krajobrazie za oknem.

Hortensja Anabelle uginają się pod wpływem ciężaru kwiatów
ShutterStock
Jaka jest największa wada tego rodzaju hortensji? Przy standardowej odmianie hortensji Anabelle należy pomyśleć o podporach, ponieważ ciężar kwiatów, szczególnie po deszczu, powoduje wyginanie się łodyg. Nie wygląda to estetycznie i na pewno nie takiego efektu oczekują posiadacze hortensji Anabelle. Poza tym, w miejscu zetknięcia się z ziemią kwiatostany ciemnieją i długo pozostawione w tym stanie mogą nawet gnić.

Hortensja Anabelle wymaga podpór
ShutterStock
Przycinanie hortensji pnącej – jak i kiedy?
Hortensja pnąca posiada sztywne, zdrewniałe, wijące się pędy z błyszczącymi liśćmi. Gęsto porasta ściany, podpory, pergole w zacienionych miejscach ogrodu. Jej białe kwiaty są rozłożyste i koronkowe.
Czy przycina się hortensję pnącą? Co do zasady nie. Roślina sama pnie się po podporach i nadaje sobie kształt. Przycinanie hortensji pnącej podobnie jak hortensji ogrodowej ogranicza się do niezbędnego minimum. Jeśli jest taka potrzeba, pozbywamy się martwych i chorych części rośliny albo takich, które nie wpisują się w naszą koncepcję ogrodu. Najlepiej wszelkich cięć dokonywać na wiosnę.

Hortensja pnąca porastająca ścianę domu
ShutterStock
Kiedy przycinać hortensje?
Czy hortensje można przycinać wczesną wiosną? Znane i często stosowane są przypadki wczesnego przycinania hortensji – nawet w styczniu czy lutym. Niektórzy eksperci zalecają cięcie hortensji bukietowych i Anabelle nawet przed zimą. Jeśli lubisz mieć porządek zimą w ogrodzie, spróbuj dokonać cięcia jesienią. Gdy nie możesz doczekać się prac ogrodowych po zimie, możesz obciąć hortensje wczesną wiosną - już w styczniu lub w lutym. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z ogólną zasadą przycinanie pobudza roślinę do wzrostu. Dlatego część ekspertów ostrożnie zaleca przycinanie hortensji na wiosnę, a dokładniej na przełomie marca i kwietnia.

Kiedy przycinać hortensje?
ShutterStock
Na zakończenie warto podkreślić, że hortensje wymagające cięcia (bukietowe i Anabelle) są łatwe w uprawie. Jak widać, terminy ich cięcia mogą być różne, a mimo wszystko nie wpływa to na pogorszenie kondycji rośliny.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA