REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Kiedy przycinać hortensje?
Jak ciąć hortensje ogrodowe, bukietowe, anabelle?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy przycinać hortensje? Jak ciąć hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?
rozwiń >

Przycinanie hortensji

W skrócie hortensje to wieloletnie, kwitnące rośliny lubiące dużą ilość wody i nieprzepadające za szczególnie słonecznymi miejscami. Zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Przycinanie hortensji będzie się diametralnie różniło w zależności od gatunku krzewu. Cztery główne rodzaje hortensji, które uprawiane są w Polsce to:

REKLAMA

  • hortensja bukietowa
hortensja bukietowa biała kwiaty kwiatostany jak odróżnić czym się różni

 

Hortensja bukietowa - kwiatostan w formie stożka

ShutterStock

  • hortensja ogrodowa
hortensja ogrodowa biała kwiaty kwiatostany

 

Hortensja ogrodowa - okrągłe kwiatostany

ShutterStock

  • hortensja Anabelle
hortensja anabelle biała kwiaty kwiatostany jak odróżnić

 

Hortensja Anabelle - okrągłe, ogromne kwiatostany, średnica nawet 25 cm

ShutterStock

  • hortensja pnąca
hortensja pnąca kwiat

 

Hortensja pnąca - płaski, koronkowy kwiatostan

ShutterStock

Jak przycinać hortensje bukietowe?

Hortensje bukietowe są najłatwiejsze w uprawie, zachwycają długim i obfitym kwitnieniem. Są bardzo wytrzymałe na mrozy, co odróżnia je od hortensji ogrodowych. Wyróżnia je stożkowy kształt kwiatostanów. Zdobywają coraz większą rzeszę swoich zwolenników.

hortensje bukietowe kiedy przycinać

 

Hortensje bukietowe - kiedy przycinać?

Infor.pl

Pierwsze podstawowe cięcie hortensji bukietowej wykonuje się wiosną w marcu. Hortensje bukietową można przycinać na dwa sposoby w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. 

hortensja bukietowa vanille fraise jak przycinać ciąć kiedy

 

Hortensja bukietowa Vanille Fraise

ShutterStock

Jeśli chcemy mieć większą roślinę z wieloma małymi kwiatostanami, wówczas dokonujemy delikatniejszego cięcia i zostawiamy wiele łodyg. Skupiamy się na usunięciu takich, które są uszkodzone, kładą się na ziemię lub skierowane są do środka rośliny. Najcieńsze gałązki usuwamy. Pozostałe obcinamy około 4 cm od ostatniego cięcia.

hortensja bukietowa limelight przycinanie cięcie kiedy jak

 

Hortensja bukietowa Limelight - jak przycinać?

ShutterStock

Pamiętajmy, że dużo gałęzi oznacza dużo liści, a to nie pozwala roślinom na wyprodukowanie optymalnej ilości i jakości kwiatów.

Jeżeli zależy nam na tym, aby kwiatów było mniej, ale były ogromne, mocniej przycinamy wszystkie pędy mniej więcej na 50 cm od ziemi. Decydujemy się na usunięcie najmniejszych, cienkich i niepotrzebnych gałązek. Zostawiamy główne, grubsze i skierowane ku górze. Nie ma konieczności cięcia nad ostatnim punktem przycinania rośliny z zeszłego roku. Wycięcie większego fragmentu pędów zapewni bardziej okazałe kwiaty w tym roku. W przypadku hortensji bukietowej nie należy bać się drastycznego przycinania. Jest naprawdę łatwa w prowadzeniu i na pewno zakwitnie. Warto więc eksperymentować, szczególnie jeśli ma się kilka egzemplarzy na jednym podwórku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
hortensja bukietowa różowa jak ciąć kiedy przycinać sundae fraise

 

Hortensja bukietowa Sundae Fraise

ShutterStock

Drugie cięcie można przeprowadzić jesienią, ale tym razem będzie to kosmetyczna praca. Wystarczy ściąć przekwitłe kwiatostany. Niektórym nie podoba się ich brązowawy kolor i wolą pozostawić na zimę same łodygi. Inni celowo zostawiają kwiatostany na roślinie, aby zimą stanowiły dekorację ogrodu. W zimowym krajobrazie szczególnie efektownie wyglądają przyprószone śniegiem.

cięcie hortensji na jesień jesienne na zimę jesienią przycinie jak ciąć

 

Cięcie hortensji na jesień - kwiatostany

ShutterStock

Jeśli chcemy odmłodzić roślinę, tniemy nisko – nawet 30 cm nad ziemią. 

przycinanie hortensja bukietowa wiosna jak przyciąć cięcie

 

Wiosenne cięcie hortensji bukietowej - przykład

ShutterStock

Jak przycinać hortensje ogrodowe?

Hortensje ogrodowe to rośliny rodem z bajki. Zachwycają swoim majestatycznym wyglądem i byłoby ich o wiele więcej w polskich ogrodach, gdyby nie to, że są dosyć trudne w uprawie. Zmorą ogrodników jest wiosenne przymarzanie obudzonej już po zimie rośliny, a także problem z kwitnieniem. Mimo wszystko ich piękny, zwarty pokrój, sztywne łodygi i soczyście zielone liście również stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów. 

hortensja ogrodowa pokrój wygląd różowa jak przycinać ciąć kiedy

 

Hortensja ogrodowa - czy można ją przycinać?

ShutterStock

Kwiatostany hortensji ogrodowej są okrągłe i niemalże we wszystkich kolorach, poczynając od białych, przez róże, fiolety, błękity, kończąc na bordowych.

hortensja ogrodowa niebieska przycinanie wiosna jak

 

Hortensja ogrodowa niebieska idealnie komponuje się z białymi elementami architektury ogrodowej

ShutterStock

Czy przycina się hortensje ogrodowe? Nie. Ta odmiana hortensji nie lubi cięcia. Taki zabieg może spowodować, że roślina ta w ogóle nie zakwitnie. Kwiaty pojawiają się bowiem na starszych łodygach, a nie jednorocznych tak jak w przypadku hortensji bukietowej czy Anabelle. Przycinanie hortensji ogrodowej należy ograniczyć do minimum. Można usunąć uszkodzone łodygi, zmarznięte odnogi i przekwitnięte kwiatostany.

hortensja ogrodowa jak przycinać kiedy przycinanie

 

Hortensja ogrodowa - jak można ją przyciąć? 

ShutterStock

Jak przycinać hortensje Anabelle?

Hortensja Anabelle  zwana jest także krzewistą lub drzewiastą. Osiąga duże rozmiary, ma najbardziej giętkie pędy ze wszystkich hortensji, a jej okrągłe kwiatostany dotychczas były tylko w białym kolorze. Jednak powstały już odmiany kwitnące także na różowo.

hortensja anabelle jak przycinać kiedy

 

Hortensja Anabelle powoli wybarwia się z koloru limonkowego w biały

ShutterStock

REKLAMA

Hortensja Anabelle w standardowej odmianie oraz strong powinny być cięte nisko nad 3 oczkiem na wysokości około 20 cm. Wówczas odbije i będzie miała ogromne kwiatostany. Należy pamiętać, że Anabelle kwitnie na pędach jednorocznych. Mocne cięcie stymuluje roślinę do wypuszczenia większej liczby nowych pędów, na których zakwitną piękne kwiaty. Główne przycinanie hortensji Anabelle powinno nastąpić wiosną na koniec marca.

Drugie cięcie w postaci pozbycia się suchych kwiatostanów wykonuje się na jesień. W przypadku hortensji Anabelle pozostawienie kwiatów na zimę może nie wyglądać tak ładnie jak przy innych odmianach hortensji. Jest to spowodowane bardziej giętkimi pędami, co (szczególnie pod wpływem warstwy śniegu) może spowodować powyginanie się łodyg we wszystkie strony. Taki element ogrodu może wprowadzać chaos w surowym, zimowym krajobrazie za oknem.

hortensja anabelle pokładanie się przewracanie zwisanie kwiatów kwiatostany cięcie przycinanie jak przycinać kiedy

 

Hortensja Anabelle uginają się pod wpływem ciężaru kwiatów

ShutterStock

Jaka jest największa wada tego rodzaju hortensji? Przy standardowej odmianie hortensji Anabelle należy pomyśleć o podporach, ponieważ ciężar kwiatów, szczególnie po deszczu, powoduje wyginanie się łodyg. Nie wygląda to estetycznie i na pewno nie takiego efektu oczekują posiadacze hortensji Anabelle. Poza tym, w miejscu zetknięcia się z ziemią kwiatostany ciemnieją i długo pozostawione w tym stanie mogą nawet gnić.

hortensja anabelle kiedy przycinać jak ciąć

 

Hortensja Anabelle wymaga podpór

ShutterStock

Przycinanie hortensji pnącej – jak i kiedy?

Hortensja pnąca posiada sztywne, zdrewniałe, wijące się pędy z błyszczącymi liśćmi. Gęsto porasta ściany, podpory, pergole w zacienionych miejscach ogrodu. Jej białe kwiaty są rozłożyste i koronkowe.

Czy przycina się hortensję pnącą? Co do zasady nie. Roślina sama pnie się po podporach i nadaje sobie kształt. Przycinanie hortensji pnącej podobnie jak hortensji ogrodowej ogranicza się do niezbędnego minimum. Jeśli jest taka potrzeba, pozbywamy się martwych i chorych części rośliny albo takich, które nie wpisują się w naszą koncepcję ogrodu. Najlepiej wszelkich cięć dokonywać na wiosnę.

hortensja pnąca przycinanie kiedy jak pnącze do zacienionego miejsca

 

Hortensja pnąca porastająca ścianę domu

ShutterStock

Kiedy przycinać hortensje?

Czy hortensje można przycinać wczesną wiosną? Znane i często stosowane są przypadki wczesnego przycinania hortensji – nawet w styczniu czy lutym. Niektórzy eksperci zalecają cięcie hortensji bukietowych i Anabelle nawet przed zimą. Jeśli lubisz mieć porządek zimą w ogrodzie, spróbuj dokonać cięcia jesienią. Gdy nie możesz doczekać się prac ogrodowych po zimie, możesz obciąć hortensje wczesną wiosną - już w styczniu lub w lutym. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z ogólną zasadą przycinanie pobudza roślinę do wzrostu. Dlatego część ekspertów ostrożnie zaleca przycinanie hortensji na wiosnę, a dokładniej na przełomie marca i kwietnia. 

jak przycinać hortensje

 

Kiedy przycinać hortensje?

ShutterStock

Na zakończenie warto podkreślić, że hortensje wymagające cięcia (bukietowe i Anabelle) są łatwe w uprawie. Jak widać, terminy ich cięcia mogą być różne, a mimo wszystko nie wpływa to na pogorszenie kondycji rośliny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA