REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik kredytobiorcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Debet

Debet – ujemne saldo na koncie bankowym, od którego naliczane są odsetki. Powstaje, kiedy klient wypłaci więcej niż posiada na rachunku. Debet może być traktowany jako forma kredytu, jednak nie wymaga on podpisywania umowy kredytowej. Bank wyznacza termin spłaty uregulowania debetu (najczęściej jest to 30 dni).

Akcyza (podatek akcyzowy)

Akcyza (podatek akcyzowy) – podatek o charakterze pośrednim nakładany na towary konsumpcyjne szkodliwe dla zdrowia lub będące towarem deficytowym, w celu ograniczenia ich konsumpcji.

Tax free

Tax free – zwrot VAT za zakup towaru osobom fizycznym zwanym „podróżnymi”, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania na obszarze UE. Zwrot podatku jest możliwy tylko u sprzedawcy oferującego zwrot VAT lub jeśli sprzedawca podpisał umowę z pośrednikiem dokonującym takiego zwrotu.

Rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe – coroczne, obowiązkowe rozliczenie podatnika z urzędem skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Rozliczenia mogą dokonać zarówno sami podatnicy, jak i ich płatnicy.

REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek dochodowy – świadczenie pieniężne o charakterze obowiązkowym realizowane na rzecz państwa. Wysokość podatku dochodowego zależy od wielkości uzyskanego dochodu. Wyróżnia się podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek dochodowy od osób prawnych.

Podatek

Podatek – świadczenie pieniężne nakładane przez państwo lub inne jednostki władzy publicznej. Podatek jest obowiązkowy, bezzwrotny, powszechny i nieodpłatny. Pełni trzy funkcje: fiskalną, regulacyjną i stymulacyjną.

PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych)

PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) – podatek bezpośredni, obejmuje dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Niektórzy przedsiębiorcy mogą opłacać go w formie zryczałtowanej. PIT to także druk urzędowy, na którym co roku składa się deklaracje podatkowe informujące o uzyskanych dochodach.

Podatek VAT

Podatek VAT (podatek od towarów i usług) – podatek od wartości dodanej, pośredni i obrotowy, wliczony w cenę usługi lub towaru przez sprzedawcę opodatkowanego podatkiem VAT. W odróżnieniu od innych podatków obrotowych VAT ma charakter wielofazowy – produkt jest opodatkowany za każdym razem, kiedy jest przedmiotem transakcji. Podatek VAT obowiązuje w Polsce od 1993 r. (Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).

REKLAMA

Spory z dostawcą energii

Co robić, gdy nasz dostawca energii nie wywiązuje się z umowy lub sama umowa budzi nasze zastrzeżenia? Jak reklamować rozliczenia i kiedy można żądać bonifikaty za niedopełnienie warunków umowy? Jak udowodnić firmie energetycznej, że licznik poboru energii "działa" na naszą niekorzyść? Kiedy dostawca energii może odciąć prąd? Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Kalkulator kosztów energii

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Wyjście z długów

Jak wyjść z długów? Jakie są metody, które pozwolą nam osiągnąć upragnioną niezależność finansową? Dowiedz się, jak gospodarować swoimi pieniędzmi.

Dbanie o finanse

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Kredyt hipoteczny z ratą balonową

Rata balonowa jest możliwością spłaty jednej, dużej części kredytu po zakończeniu okresu kredytowania. Pozwala na osiągnięcie wyższej zdolności kredytowej. Wielu tego typu kredytów pomaga w obniżeniu miesięcznych kosztów nadwyrężających domowy budżet.

Kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu

Kredyt budowlano-hipoteczny może być przeznaczony na rozbudowę nieruchomości. Dzięki niemu zbudujemy także dom od podstaw. Kredyt budowlano-hipoteczny ma wiele zalet, szczególnie gdy wartość posiadanej przez nas działki jest traktowana jako wkład własny.Czym kredyt budowlano-hipoteczny różni się od kredytu hipotecznego na kupno mieszkania?

EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

W czasie kryzysu gospodarczego w Europie wielu kredytobiorcom opłacało się zadłużyć w euro. Kryzys mija i kurs waluty powoli się stabilizuje. EURIBOR z czasem wzrośnie, a to może nawet podwoić ratę kredytu hipotecznego.

Program „Rodzina na Swoim“

Rządowy program „Rodzina na Swoim“ daje możliwość tańszego sfinansowania zakupu mieszkania. Możemy też sprzedać nieruchomość przed końcem spłaty odsetek. Jednak niewielu wie, że takie rozwiązanie pozbawia nas szansy dalszego korzystania z programu.

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Ukryte opłaty kredytu - spread

Kredyt hipoteczny zaciągany w obcej walucie ma wiele ukrytych opłat. Należy do nich np. spread. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić zależy od wewnętrznych wyliczeń banku.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie jest często jednym z warunków udzielenia kredytu. O ile ubezpieczenie nieruchomości jest konieczne w niemal każdym banku, o tyle inne są wymagania w zależności od banku.

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

REKLAMA