REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Jak dbać o swoje finanse, aby być stabilnym finansowo? Przede wszystkim, wychodząc z jednego długu, nie pozwólmy, abyśmy wpadli w kolejny. Poniżej znajdziesz kilka uwag dotyczących finansów osobistych, które warto wcielić w życie.

Zapomnijmy o tym, żeby zaciągnąć pożyczkę, która “pomoże” nam wydostać się z długu. Jeśli weźmiemy na swoje barki dodatkowy ciężar, będzie nam trudno osiągnąć sukces. Nie możemy pozwolić sobie na tworzenie nowego długu.

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest kontrolowanie naszych wydatków. Skupmy się na regulowaniu wszystkich opłat na czas. Nasze spóźnienia często nie są spowodowane brakiem środków, lecz słabą organizacją. Przez niepilnowanie terminu spłaty, np. karty kredytowej, jesteśmy zmuszeni zapłacić karę, a to z kolei wpływa na pogorszenie naszej zdolności kredytowej.

Zobacz także: Czym jest kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym?

REKLAMA

W czasie wypłacania pieniędzy z bankomatów, często podchodzimy do pierwszego bankomatu, znajdującego się w zasięgu wzroku i nie zwracamy uwagi na to, czy dokonujemy bezprowizyjnej wypłaty. Czasem wystarczy przejść kilka kroków dalej albo po prostu się rozejrzeć, by natrafić na odpowiadający nam bankomat. Pamiętajmy, że za wypłatę gotówki z “obcego” bankomatu płacimy prowizję od 1 do 5 zł. Jeżeli takich wypłat robimy kilka w miesiącu, wystarczy prosty rachunek, by dowiedzieć się, ile pieniędzy ucieka nam z kieszeni. Pozornie kwoty te nie wydają się zbyt wysokie, ale jeśli pomnożymy je przez ilość miesięcy, to stają się one bardziej namacalne.

Za zakupy starajmy się płacić gotówką lub kartą płatniczą. Może wyjęcie przy kasie platynowej czy złotej karty debetowej poprawi przez chwilę nasze samopoczucie i podbuduje ego, jednak jest to początek dosyć drogiego nawyku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie przekraczaj 95% limitu karty. Możliwe, że bank obciąży cię za to dodatkowymi opłatami czy odsetkami, co z kolei zaowocuje wysokimi odsetkami za przekroczenie limitu zadłużenia.

Zobacz także: Jak bank oblicza oprocentowanie kredytu?

Pamiętaj o tym, że nie musisz być lojalny wobec swojego banku, zwłaszcza w sytuacji, gdy narzuca on opłaty, za to, że jesteś jego klientem. Znajdź taką placówkę, która zaproponuje ci darmowe prowadzenie konta i nie będzie wymagała dodatkowych opłat za pozostałe usługi, z których i tak często nie korzystamy.

Takie, na pierwszy rzut oka, niewinne zmiany mogą być krokiem do ograniczenia naszych wydatków. Nawet małe kwoty na koniec miesiąca kumulują się i mogą spowodować u nas zawrót głowy, dlatego warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione punkty.

Tekst na podstawie książki: Inwestuj we własny dług. Autor: Sławomir Śniegocki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA