Kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu
REKLAMA
Chcąc wybudować dom, będziemy starali się o kredyt budowlano-hipoteczny. Tego typu zadłużenie możemy zaciągnąć także, by sfinansować nadbudowę lub rozpudowę istniejącej już nieruchomości. W przypadku postawienia domku letniskowego też możemy liczyć na taki kredyt. Bank może zgodzić się na to, żeby z części środków zadłużenia zakupić działkę mieszkalną. Kredyt budowlano-hipoteczny znacznie różni się jednak od tego zaciąganego na zakup mieszkania lub istniejącej nieruchomości. Chcąc się o niego ubiegać, powinniśmy mieć świadomość o różnicach pomiędzy nim a kredytem hipotecznym:
- kredyt wypłacany jest w transzach. Pełne wypłacenie przez bank pożyczonych pieniędzy trwa zazwyczaj od 24 do 36 miesięcy. To okres przeznaczony na wybudowanie domu. Zaciągając taki kredyt, jesteśmy do tego zobligowani,
- wypłata kolejnych części pieniędzy zależy od postępu prac budowlanych. Bank może wysłać inspekcję na teren budowy, która orzeknie, czy postęp jest równy z wykazanym przy wniosku terminowym planem budowy,
- chcąc ubiegać się o kredyt musimy wykazać kosztorys budowy,
- najczęściej wymaganą przez bank formą rozliczenia z pożyczonych pieniędzy jest przedstawienie faktur za zakup np. materiałów budowlanych.
REKLAMA
Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?
Kredyt o wydłużonym okresie zawieszenia spłaty rat
Kredyt budowlano-hipoteczny to zazwyczaj możliwość otrzymania dłuższej karencji. Jest to okres, w którym bank pozwala nam na spłatę jedynie odsetek z pominięciem części kapitałowej w racie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w praktyce zacząć spłacać pełny kredyt, dopiero gdy budowa zostanie zakończona. Pozwala to zaplanować nam możliwie długi okres spłaty niepełnych rat.
Zobacz także: Co jest dla nas korzystniejsze: kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna?
Bank może uznać wartość działki za wkład własny kredytobiorcy.
REKLAMA
REKLAMA