REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator kosztów energii

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej oblicza, ile prądu zużywasz rocznie, miesięcznie i dziennie. I ile za to płacisz. Podajesz cenę jednego kilowata (1 kWh) urządzenia podłączonego do prądu i określasz, jak często go używasz.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?

Zużycie energii elektrycznej w przeciętnym polskim domu stale rośnie. Wprawdzie mamy więcej urządzeń energooszczędnych, ale często nie korzystamy z nich właściwie. Mamy więcej telewizorów (zużycie prądu zależy od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii), komputerów w domu przybywa, sprzęt audio ma coraz większą moc. Jeszcze kino domowe albo chociaż DVD. A konsola do gry potrafi zużyć nawet 200 W w ciągu godziny. Wciąż jednak najwięcej prądu zużywamy na oświetlenie domu i na zasilanie sprzętu AGD (najwięcej energii zużywają lodówka i kuchnia elektryczna). Ile ty miesięcznie wydajesz na prąd? Ile zyskasz na wymianie sprzętu na energooszczędny?

REKLAMA

SPRAWDŹ: Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

  • Po pierwsze: wyłącz stand-by!
    Czerwona dioda przycisku stand-by sygnalizuje gotowość urządzenia do użycia. Pobiera ono prąd mimo że w danym momencie go nie używamy. Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20 W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona, a nie w stanie uśpienia, w skali kraju można by zaoszczędzić 293,2 mln zł i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.
  • Oświetlenie
    Korzystaj ze świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają kolory naturalne i pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej (ok. pięć razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki). Jeżeli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. O ile to możliwe, korzystaj z regulacji oświetlenia. Sterowniki oświetlenia (ściemniacze), oprawy z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalne wyłączniki, oświetlenie punktowe, czujniki ruchu itd.
  • Kuchnia elektryczna
    Wybierając kuchnię elektryczną, pamiętaj, że najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, potem ceramiczna i żeliwna. Im większa płyta, tym większe zużycie prądu. Piekarnik tylko z termoobiegiem, ponieważ nagrzewa się on natychmiast po włączeniu. Dopasuj wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejsza zużycie energii co najmniej o 30%. Używaj naczyń kuchennych/garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka nawet o 50% zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw. Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotować wykorzystując szybkowar, dzięki czemu oszczędzisz 40% energii. I czas.

Oszczędzisz prąd, wyłączając grzanie na 5 lub 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia. W ten sposób wykorzystasz energię zgromadzoną wskutek nagrzania. 


  • Zmywarka
    Pamiętaj: zmywaj, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Krótki program dodatkowo ograniczy pobór energii. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza wodę i energię. Możesz go stosować do zmywania niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Korzystaj z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd (opcja opóźnionego startu). Zmywarka z napisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala oszczędzać 30% energii elektrycznej przez skrócenie cyklu suszenia.
  • Lodówka
    Wybieraj klasę energetyczną od A do A++. Klasy energetyczne określają zużycie energii danej lodówki do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo: urządzenie klasy A zużywa ok. 55%, E ok. 100/110% standardowego zużycia energii elektrycznej. System automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędza nawet 20% energii. Pamiętaj: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła jak: piec, grzejnik itd. Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8oC, a w zamrażarce 18oC. Szybko zamykaj drzwi, zwłaszcza zamrażarki. Dlaczego? Jeśli są otwarte dłużej, do wnętrza dostaje się zawilgocone powietrze, wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.

Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. Szacunkowo litr wody o temperaturze 50oC wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej niż ten sam litr o temperaturze 20oC, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6oC.

  • Pralka
    Funkcja automatycznego ważenia wsadu, dobór ilości wody do prania i krótki program = energooszczędne pranie. Pranie wstępne stosuj tylko w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Zawsze pełen wsad. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie energii elektrycznej większe o 35%. Nocna taryfa za prąd? Opcja opóźnionego startu pozwoli ci na dodatkowe oszczędności.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jeszcze...

Wyłączaj listwę zasilającą komputer – możesz zaoszczędzić do 100 zł rocznie. Drukarka włączona non-stop 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie! I wyjmij ładowarkę z gniazdka, jeżeli nie ładujesz właśnie telefonu. Możesz też spróbować zmienić dostawcę energii.

Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?

Źródło: WWF Polska, Energa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA