REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Gdzie szukać pomocy

Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego
Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w marcu znacznie wzrosła liczba wniosków o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, co oznacza, że coraz większa liczba Polaków ma trudność ze spłatą rat za kredyt mieszkaniowy. Kto może otrzymać pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i jakie musi spełnić warunki, aby ją otrzymać?

Problemy Polaków z płatnościami rat za kredyt mieszkaniowy – wzrosła liczba wniosków o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

„W marcu liczba zarejestrowanych w BGK umów dotyczących pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do 178 sztuk. W lutym było ich 10, w styczniu 7. Można podejrzewać, że w kwietniu tych wniosków może być jeszcze więcej, bo już 1 kwietnia zostały zarejestrowane kolejne 4 umowy o udzielenie wsparcia” - powiedziała PAP menedżer Zespołu Obsługi Funduszy i Programów w Biurze Projektów Rządowych BGK Elwira Mroczkowska.

REKLAMA

Dodaje, że wartość umów o wsparcie zarejestrowanych w marcu wyniosła blisko 10 mln zł.

W jej ocenie pogorszenie sytuacji kredytobiorców w Polsce jest związane z podwyżkami stóp procentowych. Zaznacza, że zwykle osoby składający wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wcześniej wyczerpują wszelkie możliwość pomocy oferowane przez banki, tj. wakacje kredytowe, czy zawieszenie spłaty części kapitału.

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są związane z bankiem umową kredytu hipotecznego. W sytuacji, w której mają problem ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego, zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz może udzielić im pomocy finansowej w spłacie tego kredytu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna łączna kwota pomocy wynosi 72 tys. zł. Najwyższa miesięczna kwota wsparcia finansowego w spłacie raty wynosi 2 tys. zł. Czas wsparcia w spłacie rat kredytu może trwać do 3 lat.

W Fundusze znajduje się obecnie 609 mln zł.

Ważne! Udzielone wsparcie nie jest dofinansowaniem. Otrzymane dopłaty trzeba będzie zwrócić. Spłata rozpocznie się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia. Odbywa się ona w 144 równych i nieoprocentowanych ratach.

BGK przewidział również możliwość umorzenia części zadłużenia wynikającego z udzielonego wsparcia z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców. Po spłacie 100 rat dokonanych w terminie, bez opóźnień, pozostała do spłaty kwota zostanie umorzona.

Wsparcie w spłacie pozostałości kredytu hipotecznego po sprzedaży mieszkania bądź domu

Fundusze Wsparcia Kredytobiorców przewidział również pomoc dla osób, które sprzedały dom lub mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny, a z ich zbycia nie uzyskały kwoty umożliwiającej spłatę całego kredyt. Wówczas mogą ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę na jego spłatę. Maksymalna kwota może wynieść 72 tys. zł. Przyznana suma w całości trafia bezpośrednio na rachunek banku, który udzielił kredytobiorcy kredytu mieszkaniowego.

Co istotne, z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać zarówno osoby z kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim, jak i kredyty złotowe.

Jakie warunku musi spełnić osoba mająca problem ze spłatą kredytu hipotecznego, aby uzyskać pomoc od BGK?

Z Fundusze Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać tylko osoby prywatne. Nie jest on dostępny dla przedsiębiorców.

Aby otrzymać taką pomoc należy spełnić jeden z trzech warunków:

  1. Co najmniej jeden kredytobiorca posiada status osoby bezrobotnej.
  2. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
  3. Dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o ratę kredytu hipotecznego, przekraczając limit z ustawy społecznej, tj. w gospodarstwie jednoosobowym kwotę 1 552 zł, w wieloosobowym 1 200 zł.

Ważne! Pomoc nie przysługuje jeśli: utrata pracy nastąpiła z winy pracownika, jeden z kredytobiorców uzyskał już takie wsparcie, umowa o kredyt mieszkaniowy została wypowiedziana przez bank przed złożeniem wniosku, kredytobiorcy przysługuje świadczenie przyznane z ubezpieczenia zawartego przy umowie o kredytu w wyniku utraty pracy, posiadasz inną nieruchomość.

Jak uzyskać pomoc z Fundusze Wsparcia Kredytobiorców w przypadku problemów ze spłacaniem kredytu za mieszkanie?

Kredytobiorca, który chce skorzystać z Fundusze Wsparcia musi złożyć wniosek do banku, z którym zawarł umowę kredytu mieszkaniowego. Jeśli pomoc może być zawarta, wówczas bank zawiera z kredytobiorcą umową. Następnie rejestruje ją w BKG. Otrzymana kwota trafi bezpośrednio na rachunek banku.

Podstawa prawna:

Fundusz działa na podstawie ustawy z 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

  • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA