REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Gdzie szukać pomocy

Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego
Coraz więcej Polaków nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w marcu znacznie wzrosła liczba wniosków o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, co oznacza, że coraz większa liczba Polaków ma trudność ze spłatą rat za kredyt mieszkaniowy. Kto może otrzymać pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i jakie musi spełnić warunki, aby ją otrzymać?

Problemy Polaków z płatnościami rat za kredyt mieszkaniowy – wzrosła liczba wniosków o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

„W marcu liczba zarejestrowanych w BGK umów dotyczących pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do 178 sztuk. W lutym było ich 10, w styczniu 7. Można podejrzewać, że w kwietniu tych wniosków może być jeszcze więcej, bo już 1 kwietnia zostały zarejestrowane kolejne 4 umowy o udzielenie wsparcia” - powiedziała PAP menedżer Zespołu Obsługi Funduszy i Programów w Biurze Projektów Rządowych BGK Elwira Mroczkowska.

REKLAMA

Dodaje, że wartość umów o wsparcie zarejestrowanych w marcu wyniosła blisko 10 mln zł.

W jej ocenie pogorszenie sytuacji kredytobiorców w Polsce jest związane z podwyżkami stóp procentowych. Zaznacza, że zwykle osoby składający wniosek o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wcześniej wyczerpują wszelkie możliwość pomocy oferowane przez banki, tj. wakacje kredytowe, czy zawieszenie spłaty części kapitału.

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał z myślą o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są związane z bankiem umową kredytu hipotecznego. W sytuacji, w której mają problem ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego, zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz może udzielić im pomocy finansowej w spłacie tego kredytu

Maksymalna łączna kwota pomocy wynosi 72 tys. zł. Najwyższa miesięczna kwota wsparcia finansowego w spłacie raty wynosi 2 tys. zł. Czas wsparcia w spłacie rat kredytu może trwać do 3 lat.

W Fundusze znajduje się obecnie 609 mln zł.

Ważne! Udzielone wsparcie nie jest dofinansowaniem. Otrzymane dopłaty trzeba będzie zwrócić. Spłata rozpocznie się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia. Odbywa się ona w 144 równych i nieoprocentowanych ratach.

BGK przewidział również możliwość umorzenia części zadłużenia wynikającego z udzielonego wsparcia z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców. Po spłacie 100 rat dokonanych w terminie, bez opóźnień, pozostała do spłaty kwota zostanie umorzona.

Wsparcie w spłacie pozostałości kredytu hipotecznego po sprzedaży mieszkania bądź domu

Fundusze Wsparcia Kredytobiorców przewidział również pomoc dla osób, które sprzedały dom lub mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny, a z ich zbycia nie uzyskały kwoty umożliwiającej spłatę całego kredyt. Wówczas mogą ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę na jego spłatę. Maksymalna kwota może wynieść 72 tys. zł. Przyznana suma w całości trafia bezpośrednio na rachunek banku, który udzielił kredytobiorcy kredytu mieszkaniowego.

Co istotne, z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać zarówno osoby z kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim, jak i kredyty złotowe.

Jakie warunku musi spełnić osoba mająca problem ze spłatą kredytu hipotecznego, aby uzyskać pomoc od BGK?

Z Fundusze Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać tylko osoby prywatne. Nie jest on dostępny dla przedsiębiorców.

Aby otrzymać taką pomoc należy spełnić jeden z trzech warunków:

 1. Co najmniej jeden kredytobiorca posiada status osoby bezrobotnej.
 2. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
 3. Dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o ratę kredytu hipotecznego, przekraczając limit z ustawy społecznej, tj. w gospodarstwie jednoosobowym kwotę 1 552 zł, w wieloosobowym 1 200 zł.

Ważne! Pomoc nie przysługuje jeśli: utrata pracy nastąpiła z winy pracownika, jeden z kredytobiorców uzyskał już takie wsparcie, umowa o kredyt mieszkaniowy została wypowiedziana przez bank przed złożeniem wniosku, kredytobiorcy przysługuje świadczenie przyznane z ubezpieczenia zawartego przy umowie o kredytu w wyniku utraty pracy, posiadasz inną nieruchomość.

Jak uzyskać pomoc z Fundusze Wsparcia Kredytobiorców w przypadku problemów ze spłacaniem kredytu za mieszkanie?

Kredytobiorca, który chce skorzystać z Fundusze Wsparcia musi złożyć wniosek do banku, z którym zawarł umowę kredytu mieszkaniowego. Jeśli pomoc może być zawarta, wówczas bank zawiera z kredytobiorcą umową. Następnie rejestruje ją w BKG. Otrzymana kwota trafi bezpośrednio na rachunek banku.

Podstawa prawna:

Fundusz działa na podstawie ustawy z 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nik
  2022-04-07 14:17:31
  Super nas załatwili!
  1
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

 

Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

REKLAMA

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

REKLAMA

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

REKLAMA