REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto sprawuje nadzór na budowie?

Nadzór nad budową realizowany jest z jednej strony na płaszczyźnie administracyjnej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz organy nadzoru budowlanego. Z drugiej strony, inwestor ma obowiązek zapewnić nadzór nad wykonywaniem robót budowlanych przez inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi.

Jak odświeżyć aranżację kuchni?

W wielu domach to właśnie kuchnia jest sercem mieszkania, duży wpływ na to mają kuchenne szafki, dlatego warto, raz na jakiś czas, odświeżyć je. Zwłaszcza jeśli czujemy, że nasze szafki kuchenne są zbyt stare lub po prostu niemodne bądź wymagają odświeżenia. Koszty przebudowy kuchni często sprawiają, że właściciele domów, podchodzi do niej nieco niespokojnie, co może stać się przyczyną przesunięcia jej w czasie.

Jak zastosować kominek kaflowy by stał się ozobą salonu?

Decydując się na kominek kaflowy w naszym salonie będziemy mogli cieszyć się, nie tylko tradycyjnym ciepłem z pieca, ale także nowoczesną dekoracją naszego domu. Kominek kaflowy w salonie łączy w sobie funkcje dekoracyjną i użytkową. Odpowiednio zaaranżowany podkreśli charakter wnętrza naszego salonu.

Miejsce postojowe dla pojazdów

Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów z których korzystają osoby niepełnosprawne. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

REKLAMA

Jak zastosować fotorolety w różnych pomieszczeniach?

Fotorolety to nowoczesne i oryginalne rozwiązanie, które możemy zastosować w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Fotorolety są świetnym designerskim ożywieniem wnętrza. Mogą uzupełniać aranżację, ale też mogą być jej głównym elementem. Fotorolety z powodzeniem mogą nam zastąpić nieciekawy widok za oknem bądź przenieść nas w ulubione miejsca. Niektóre firmy oferują nam możliwość umieszczenia na fotorolecie zdjęcia z prywatnej kolekcji.

Czym jest lokal użytkowy?

Lokal użytkowy to część budynku składająca się z jednego lub więcej pomieszczeń, wydzielona stałymi przegrodami budowlanymi, albo cały budynek, nie będący mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym czy gospodarczym. Lokalem użytkowym będzie więc na przykład pomieszczenie biurowe, gabinet lekarski, lokal sklepowy, lokal produkcyjny czy magazyn. Lokale użytkowe muszą spełniać szereg surowych wymogów, zależnie od prowadzonej w nich działalności.

Czym jest lokal mieszkalny?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, lokal mieszkalny to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Może on stanowić odrębny przedmiot własności jeżeli jest wyodrębniony z nieruchomości.

Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a przy tym organem właściwym do rozstrzygania spraw indywidualnych, toczących się w drodze postępowania administracyjnego wynikających z przepisów prawa budowlanego.

REKLAMA

Jakie akty prawne możemy wyróżnić w prawie budowlanym?

Po raz pierwszy w polskim systemie prawnym proces budowlany został objęty kompletną regulacją w rozporządzeniu Prezydenta RP z 16 lutego 1928 roku o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli. Obecnie prawo budowlane jest traktowane jako swoisty dział prawa a kluczowe regulacje rozsiane są po wielu ustawach i rozporządzeniach.

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie nią w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie są ukryte koszty kredytu. Najlepiej jest przeprowadzić symulację kosztów ubezpieczenia obejmującą cały czas kredytowania. Weryfikacji kosztów ubezpieczenia należy dokonać nawet w sytuacji, gdy bank oferuje nam niską marżę i prowizję. Wartość ubezpieczenia może obejmować również dodatkowe opłaty, które obliczane są z dokładnością do dwóch-trzech miejsc po przecinku, i są wartością zmienną, skorelowaną z wielkością zadłużenia.

Co należy do zadań inwestora?

Inwestor pełni kluczową rolę w procesie budowlanym, nie tylko ze względu na jego finansowanie, ale przede wszystkim ze względu na konieczność spełnienia szeregu wymagań wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Jaka jest różnica pomiędzy budynkiem a budowlą?

W ramach ogólnej kategorii obiektów budowlanych prawo budowlane wyróżnia budynki, budowle i obiekty małej architektury. Różnią się one przede wszystkim stopniem skomplikowania oraz formalnościami związanymi z ich konstruowaniem i użytkowaniem.

Czym jest katastrofa budowlana?

Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

W przypadku gdy planujemy wykonywać roboty budowlane na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie koszty i bonusy związane są z dociepleniem budynku?

Docieplenie budynków, czyli termomodernizacja może polegać na docieplaniu ścian zewnętrznych i stropów, wymianie okien lub modernizacji systemów grzewczych. Charakter i zakres termomodernizacji, a także przewidywane koszty i bonusy związane ze zmniejszeniem zużycia energii określone są w audycie energetycznym.

Jakie kompetencje posiada inspekcja nadzoru budowlanego?

Prawo budowlane reguluje właściwości rzeczowe i instancyjne organów nadzoru budowlanego. Ustawodawca, w zamkniętym katalogu wymienia zadania i kompetencje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także relacje zachodzące między tymi organami.

Jak nie przepłacić za mieszkanie?


Większość Polaków mieszkanie kupuje raz na całe życie. Dlatego warto się zastanowić na co musimy zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania. Najczęściej interesuje nas cena, to czy nie przepłacamy, jak to jednak sprawdzić? Często też zastanawiamy się czy kupić mieszkanie czy może lepiej wybudować dom, jak podjąć taką decyzję?

Czy wiesz jak poprawić żyzność gleby gliniastej?

Gleba gliniasta jest ciężka, słabo natleniona i nadmiernie zatrzymuje wodę, co często powoduje gnicie roślin. Żeby użyźnić glebę gliniastą, należy zastosować tych kilka zabiegów.

Podłoga w sypialni: dywan czy wykładzina?


Na podłogę w sypialni warto wybrać miękki materiał, który sprawi, że pierwszy krok po wstaniu z łóżka będzie przyjemnie „ciepły”. Alternatywą na podłogę dla dywanu, może być wykładzina dywanowa. Niestety, żadnego z tych materiałów nie poleca się alergikom.

Czy wiesz jak określić rodzaj gleby w ogrodzie?

Określenie rodzaju gleby w ogrodzie pomoże ci wybrać odpowiednie rośliny. Poniżej wyjaśniam jak najprościej określić jaki typ ziemi mamy w ogrodzie.

Jak różnobarwne wzory na ścianach salonu i sypialni kształtują aranżację?

Moda na jednokolorowe aranżacje wciąż się utrzymuje, a przecież to różnokolorowe wzory kształtują aranżacje. Mimo to, coraz bardziej popularny, staje się „zwariowany” i dynamiczny wystrój – pełen różnokolorowych kształtów. Nie bójmy się popuścić wodze fantazji, a wnętrze naszego mieszkania nabierze oryginalnego charakteru.

Czy ceny lokali odpowiadają ich wartości?

Aby opowiedzieć na tytułowe pytanie musimy zdefiniować pojęcie ceny i wartości. Zazwyczaj gdy pada to pytanie domyślamy się, że chodzi o ceny w ogłoszeniach czyli tzw. ceny ofertowe. Zdefiniowanie wartości jest już trudniejsze. Szacowaniem wartości nieruchomości zajmują się rzeczoznawcy majątkowi.

Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?


Pan Marcin Kowalski nie prowadził ewidencji przychodów w sposób zapewniający rzetelne określenie przychodów działalności gospodarczej w ramach najmu. Czy z tego powodu Panu Marcinowi Kowalskiemu grozi kara pieniężna?

Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?


Wówczas, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości – podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, przy czym nie dotyczy to najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią odrębne źródło przychodu.

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?

Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.

Roślinne symbole Świąt Wielkanocnych


W okresie Wielkanocy rozwija się i zakwita mnóstwo roślin. Wiele z nich można wykorzystać do świątecznych ozdób w domu. Warto sięgnąć po kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe oraz krzewy ogrodowe. Niektóre mają niezwykłą symbolikę związaną ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jakie to rośliny?

Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?


Ślimaki mogą skutecznie oszpecić niejedna roślinę pozbawiając ją liści lub wygryzając w niej dziury. Ślimaki niestety bardzo lubią liście wielu popularnych roślin ozdobnych. Można zastosować łatwe w użyciu środki chemiczne żeby skutecznie unieszkodliwić intruzów. Można jednak w prosty i tańszy sposób wyeliminować ślimaki bez użycia chemii. Jak to zrobić?

Jak dbać o lawendę?

Lubiana i popularna lawenda jest ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Najbardziej okazałą jest w czasie kwitnienia, ale jej srebrzyste liście i charakterystyczny zapach są atrakcją przez cały rok. Co lubi, a czego nie toleruje lawenda?

Nowa inwestycja przy Alei Bohaterów Września w Warszawie


DOR Ochota rozpoczął realizację inwestycji zlokalizowanej pomiędzy Rondem Zesłańców Syberyjskich i Parkiem Szczęśliwickim w Warszawie. Już w tej chwili można kupować lokale. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2013 roku, a w jej ramach powstaną 244 mieszkania, na ostatnich piętrach będziemy mogli kupić penthouse’y.

Jak oddzielić kuchnię i jadalnię przez odpowiednie oświetlenie?

Jadalnia z aneksem kuchennym wymaga dostosowania odpowiedniego oświetlenia. Ważne aby za pomocą światła oddzielić kuchnię od części jadalnej. W części kuchennej przestrzeń powinna być mocno oświetlona. Natomiast w części jadalnej ważne by źródło światła było nad miejscem, w którym spożywamy posiłek. Pamiętajmy o tym, żeby światło w kuchni było jasne i ciepłe.

Jak uzyskać niesamowite efekty świetlne w łazience?

Jak uzyskać niesamowite efekty świetlne w łazience? Budując nastrój w łazience poprzez aranżację świetlną, powinniśmy zdecydować się na dobór ciepłego światła, które w ciekawy sposób będzie rzucało wiązki na mniejsze obszary.

Dolcan buduje mieszkania bezczynszowe


Dolcan rozpoczął realizację inwestycji osiedla mieszkań bezczynszowych. Osiedle Rudy Rydz powstanie na warszawskim Rembertowie, do użytku zostanie oddanych 78 mieszkań. Prawie połowa z nich jest już sprzedana. Pierwsze mieszkania trafią do nabywców na początku 2012 roku.

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Czy w ramach najmu w ryczałcie należy prowadzić ewidencję wyposażenia?


Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej to podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Jeżeli podatnik prowadzi najem jako odrębne źródło uzyskania dochodu nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia, natomiast powinien on prowadzić stosowny wykaz zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych i niematerialnych.

Jakie ulgi podatkowe są stosowane w ramach najmu w ryczałcie?


Podatnicy, którzy uzyskują dochody tylko i wyłącznie z najmu posiadają uprawnienie do dokonywania odliczeń od przychodu przed opodatkowaniem składki na ubezpieczenie społeczne. Mogą oni także możliwość skorzystania z przysługującym im odliczeń i ulg na ogólnych zasadach.

Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?


Przychody z
najmu w ryczałcie są określane według opodatkowania na zasadach ogólnych. Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie


Wówczas, gdy przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro – podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jeżeli małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?


Podatnik prowadzący
najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu może dokonać opodatkowania w formie ryczałtu. Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Malutka łazienka. Jak zaaranżować wnętrze?



Projektując wystrój małej łazienki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na dobór wyposażenia odpowiedniej wielkości. Na szczęście, w ofercie wielu firm, z łatwością znajdziemy wąskie i niskie pralki, czy wanny na wymiar pasujące do malutkiej łazienki.

Jak dobrać odpowiednie lustro do łazienki?


Zanim zamontujemy lustro w łazience, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt aranżacyjny chcemy uzyskać. Poziomo ułożona tafla lustra pozwoli nam poszerzyć wnętrze i znaleźć głębię wystroju. Warto świadomie kreować przestrzeń wokół siebie.

Niemożność skorzystania z przywilejów przy podatku liniowym

Czynności wyłączające z możliwości skorzystania z wyboru podatku liniowego


Wówczas, gdy podatnik dokonał wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego, a następnie w ciągu roku podatkowego uzyskała przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub też byłego pracodawcy – to zostanie on wyłączony z możliwości skorzystania z podatku liniowego.

Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Jaką kwotę podatnik może przeznaczyć na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Jakiego rodzaju ulgi podlegają odliczeniu od dochodu w podatku dochodowym?


Podatnik do końca kwietnia 2011 roku zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe. Może on skorzystać z wybranych ulg podatkowych od podstawy opodatkowania, jeżeli spełni określone w ustawie warunki. Przy dokonaniu wszelkich odliczeń od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych należy wziąć pod uwagę rodzaj ulgi, wysokość ulgi, podstawę odliczenia. W 2011 roku kwota wolna od podatku wynosi 556,02 zł.

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?


Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub o poniesionej stracie w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

REKLAMA