Zasady bezpiecznego korzystania z kuchenki mikrofalowej
REKLAMA
REKLAMA
Kuchenka mikrofalowa potrzebuje na podgrzanie potrawy zaledwie ułamka czasu wymaganego do tego celu przez konwencjonalne płyty kuchenne. Z tego powodu jest to urządzenie w dzisiejszych czasach bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób dynamicznych, ceniących swój czas. W codziennym pośpiechu i zabieganiu warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków w tego typu urządzeniach.
REKLAMA
Jakie potrawy można podgrzewać w mikrofali?
Wiele produktów spożywczych nadaje się do gotowania mikrofalowego, w tym świeże i mrożone warzywa, owoce, makarony, ryż, produkty zbożowe, fasola, ryby i mięso. Sosy, desery, zupy, puddingi i przetwory również mogą być przygotowywane w kuchence mikrofalowej. Warto jednak pamiętać, by unikać podgrzewania dużych porcji, takich jak udziec – zazwyczaj ich powierzchnia ulega wysuszeniu zanim podgrzeje się ich środek. Jajka w skorupkach i całe jajka ugotowane na twardo nie powinny być umieszczane w kuchenkach mikrofalowych, gdyż mogą one eksplodować nawet po zakończeniu podgrzewania mikrofalami.
Zobacz także: Jak urządzić kuchnię w bloku?
Niektóre potrawy można podgrzewać z wykorzystaniem maksymalnego natężenia mikrofal, podczas gdy inne wymagają mniejszego poziomu mocy. „Na ogół korzystniejsze jest używanie niższego poziomu mocy, szczególnie wtedy, gdy potrawa jest delikatna, w dużej ilości lub podatna na działanie temperatury (np. paszteciki). Podczas podgrzewania potrawy po raz pierwszy korzystne jest niedoszacowanie czasu gotowania i następnie jego przedłużenie. Warto także sporządzić notatkę dotyczącą czasu podgrzewania – w celu wykorzystania w przyszłości” – radzi Bernard Sypniewski, przedstawiciel producenta mikrofali marki Candy.
Czy trzeba przykrywać potrawy?
REKLAMA
Przykrywanie potraw podczas gotowania jest bardzo istotne ponieważ unosząca się para wodna wpływa na proces gotowania. Do tego celu można użyć talerza ceramicznego, plastikowej przykrywki lub specjalnej folii przeznaczonej do stosowania w kuchenkach mikrofalowych. Pamiętajmy jednak, by nie podgrzewać produktów żywnościowych w szczelnie zamkniętych pojemnikach, gdyż mogą one eksplodować.
Podczas podgrzewania zaleca się mieszać lub odwracać potrawę. Zawsze należy upewnić się, że została ona podgrzana w całej objętości, a następnie odstawić na krótki czas – aby umożliwić wyrównanie się temperatury. Jeżeli jest to możliwe, należy ponownie wymieszać przed podaniem.
Jak wygląda sytuacja z płynami?
Podgrzewanie mikrofalowe napoi może spowodować efekt opóźnionego wrzenia. Zawsze należy odczekać około 20 sekund od momentu wyłączenia kuchenki w celu umożliwienia wyrównania się temperatury. Aby zapobiec gwałtownemu wrzeniu płynów i możliwemu poparzeniu, zaleca się włożenie do płynu plastikowej łyżki lub szklanej pałeczki oraz mieszanie przed podgrzanie, podczas niego i po nim.
Zobacz także: Jakie akcesoria ułatwią nam pracę w kuchni?
Szczególne środki ostrożności powinno się zachować zwłaszcza w przypadku podgrzewania w mikrofali mleka dla niemowląt. W tym przypadku należy wlać mleko do wyjałowionej butelki szklanej. Podgrzewać bez przykrycia. Dokładnie wstrząsnąć przed odstawieniem, a potem ponownie przed podaniem. Zawsze należy sprawdzić temperaturę mleka lub odżywki dla niemowląt przed podaniem dziecku. Zalecana temperatura podawania: około 37 C. Nigdy nie należy wkładać do mikrofali butelki z założonym smoczkiem, jeśli się przegrzeje może eksplodować.
REKLAMA
REKLAMA