Rodzeństwo w jednym pokoju: jak to pogodzić?
REKLAMA
REKLAMA
Jeden pokój przeznaczony dla rodzeństwa zazwyczaj jest kwestią konieczności, a nie dobrowolnego wyboru. Warto jednak postarać się o to, by indywidualne potrzeby, każdego dziecka, zostały uwzględnione w tej wspólnej przestrzeni. W ten sposób unikniemy konfliktów wynikających z dzielenia jednego pokoju.
REKLAMA
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca?
Dwupoziomowa sypialnia
Czas maluchów w większości upływa na zabawie, dlatego nie zastawiajmy przestrzeni meblami. Czasem wydaje się, że piętrowe łóżko to jedyne rozwiązanie w pokoju dla rodzeństwa. Jednak zamiast tradycyjnego łóżka piętrowego można wybrać coś bardziej oryginalnego. Dwupoziomowa sypialnia nie musi przypominać wojskowej pryczy. Radzimy wybrać model łóżka, którego dolny materac jest wyposażony w kółka. Pozwoli to na swobodną zmianę ustawienia mebla w zależności od aktualnych potrzeb dzieci. W ciągu dnia będzie można łóżko wsunąć, tak by nie przeszkadzało w zabawie.
Zobacz także: Jak urządzić pokój dla małej księżniczki?
Podkreśl odrębną przestrzeń
Każdy, nawet małe dziecko, potrzebuje odrobiny prywatności. Dlatego warto dokonać wyraźnego podziału wspólnego pokoju. Oczywiście nie mówimy o linii granicznej dzielącej pokój na dwie równe części, bo to tylko sprowokuje kłótnie między rodzeństwem. To wciąż popularne rozwiązanie: w jednym pokoju tworzymy dwie bardzo różne (często nawet sprzeczne) przestrzenie. Dzielimy pokój na stronę jednego i drugiego dziecka. Tymczasem odrębną przestrzeń każdego z dzieci możemy podkreślić na przykład innymi kolorami. Terytorium dziewczynki (łóżko, zabawki) niech podkreśla np. kolor czerwony, przestrzeń chłopca może być granatowa. Pamiętajmy, by cała aranżacja stanowiła spójną całość i łączyła rodzeństwo.
REKLAMA
REKLAMA