REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ilu nabywców zamienia mieszkania na lepsze?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Okazuje się, że prawie połowa kupujących to osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie bądź chcące dokonać zamiany mieszkania. Dla osób zainteresowanych zamianą lokalu najważniejszym czynnikiem jest powierzchnia mieszkania i jego lokalizacja. Fot. PURMO
Okazuje się, że prawie połowa kupujących to osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie bądź chcące dokonać zamiany mieszkania. Dla osób zainteresowanych zamianą lokalu najważniejszym czynnikiem jest powierzchnia mieszkania i jego lokalizacja. Fot. PURMO

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że prawie połowa kupujących to osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie bądź chcące dokonać zamiany mieszkania. Dla osób zainteresowanych zamianą lokalu najważniejszym czynnikiem jest powierzchnia mieszkania i jego lokalizacja. Raz na dwadzieścia przypadków czynnikiem decydującym jest niższa cena. W tej grupie przeważają osoby po pięćdziesiątym roku życia.

Coraz więcej osób, kilkukrotnie w ciągu swojego życia, zmienia mieszkanie. Powodów jest wiele, ale w większości przypadków motywem jest zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaką jest zamieszkanie we własnych „czterech kątach” – wskazują dane Home Broker. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów z czego 1173 osoby planowały zakup nieruchomości.

REKLAMA


Połowa kupuje swoje pierwsze mieszkanie

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest zakup pierwszego „M”. Przyznaje się do tego 49% osób badanych. Jedynie o 3 pkt. proc. mniejszy jest udział osób, które kupują mieszkanie, aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Najmniej liczna grupa decyduje się natomiast na zamianę mieszkania na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy może być to sposób na zdobycie dodatkowych środków lub ograniczenie kosztu utrzymania za dużej nieruchomości. Potwierdza to fakt, że odsetek osób deklarujących chęć zamiany mieszkania na gorsze rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26 – 35 lat stanowią oni poniżej 1%, to już wśród osób w wieku 46 – 55 jest ich 14%, a w kolejnej grupie wiekowej aż 29%.

Zobacz także: Potrzeby mieszkaniowe Polaków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co determinuje zamianę mieszkania na lepsze?

Przede wszystkim decydującym czynnikiem jest w takiej sytuacji metraż. Aż 41% osób zamierzających kupić kolejne mieszkanie wskazało ten czynnik jako najważniejszy. Jest to w pełni zrozumiałe. Wraz z rozwojem rodziny potrzebny metraż nieruchomości rośnie. Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby chcące zamienić mieszkanie, jest jego lokalizacja. Dotyczy to 35% osób. Najrzadszym powodem zamiany lokalu na lepszy jest standard mieszkania. Ten czynnik wskazało 24% osób.

Kto kupuje pierwsze mieszkanie?

REKLAMA

Statystyki pokazują także, że najwięcej osób decyduje się na swój pierwszy kąt pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Martwić może fakt, że identyczny cel ma aż 17% osób w wieku ponad 36 lat. Umiarkowanym optymizmem może natomiast napawać informacja, że ponad 20% nabywców w wieku do 25 lat decyduje się na zakup swoich pierwszych własnych czterech kątów.

Zamiany mieszkania dokonuje się natomiast pomiędzy 26 a 45 rokiem życia. W tym wieku jest blisko dwie trzecie osób decydujących się na zamianę mieszkania. Koło pięćdziesiątki chęci do przeprowadzki są coraz mniejsze. Jedynie kilkanaście procent osób zamieniających mieszkanie miało blisko 50 wiosen. Najrzadziej do zamiany kwapią się dwudziestolatkowie. W ich przypadku powód jest prosty – zazwyczaj nie mają jeszcze nawet pierwszych czterech kątów.

Zobacz także: Uwaga na powierzchnię mieszkania

Najrzadziej kupujemy pod wynajem

W gronie osób, które kupując nieruchomość nie planują zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, tylko ulokować nadwyżki finansowe, najczęściej spotykanym motywem jest oczekiwanie wzrostu wartości lokalu w czasie. Jest to powód 39% inwestycji na rynku nieruchomości. Niewiele rzadziej, bo w 35% przypadków zakup mieszkania dokonywany jest dla dziecka. Paradoksalnie najrzadziej pojawiającym się motywem jest zakup w celu osiągania dochodów z wynajmu. Jedynie 26% inwestorów wskazuje ten powód. Odstraszać mogą tu przepisy, które bardzo mocno chronią interesy najemców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA