REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Mieszkanie dla Rozwoju

Program Mieszkanie dla Rozwoju
Program Mieszkanie dla Rozwoju
Media

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie dla Rozwoju to kompleksowy rządowy program, który ma wspierać rozwój samorządów terytorialnych, mieszkalnictwo i lokalną społeczność – powiedział we Włodawie (Lubelskie) Michał Cieślak, minister odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Program realizowany będzie przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Mieszkanie dla Rozwoju

Cieślak spotkał się w czwartek (4 lutego) we Włodawie z samorządowcami, aby m.in. przedstawić im zasady programu Mieszkanie dla Rozwoju. Tego dnia spotkał się też z samorządowcami w Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim.

REKLAMA

"To kompleksowy rządowy program, skierowany przede wszystkim do samorządów terytorialnych, który ma wspierać rozwój samorządów terytorialnych oraz mieszkalnictwo i lokalną społeczność" – powiedział Cieślak o programie Mieszkanie dla Rozwoju na konferencji prasowej we Włodawie.

Podkreślił, że koszty budowy mieszkań w tym programie "w zasadzie" w całości pokryje państwo. Będą miały niskie czynsze, zostaną przeznaczone dla osób, które nie mogą zaciągnąć kredytów mieszkaniowych ze względu na to, że zbyt mało zarabiają lub nie mają stałych umów o pracę.

"Lokatorzy, którzy zostaną skierowani do tych mieszkań z każdym płaconym czynszem będą stawać się ich właścicielami" – podkreślił.

REKLAMA

"To będą mieszkania nowoczesne, wykonane według najnowszych standardów, z nowoczesnych materiałów, energooszczędne utrzymanie ich nie będzie drogie. W budynkach na parterach powstaną powierzchnie handlowe, dla ośrodków zdrowia, przeznaczone na żłobki i przedszkola" – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cieślak zaznaczył, że to samorządy będą samodzielnie ustalały kryteria przydziału mieszkań w tym programie. Dla lokatorów uboższych uruchomione będą dopłaty do czynszów – zapowiedział.

Program realizowany przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości

Program realizowany będzie przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości. Jego prezes Bartłomiej Druziński powiedział, że przedstawiciele KZN od połowy ubiegłego roku odwiedzili ponad 200 samorządów, współpraca rozpoczęła się ze 120 gminami, podpisano 60 porozumień o współpracy, której celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych w całej Polsce.

W dyspozycji KZN jest ponad 135 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 900 ha. "Według naszych szacunków na tych nieruchomościach może powstać ponad 40 tys. mieszkań" – powiedział Druziński.

Krajowy Zasób Nieruchomości i gminy – tłumaczył Druziński samorządowcom - będą powoływały Społeczne Inicjatywy Samorządowe. KZN będzie do nich wnosił działki, swoje grunty będą mogły wnosić też samorządy. SIM-y będą budować mieszkania o niskim czynszu. Będą mogły uzyskać dotacje w wysokości 3 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który ma 1,5 mld zł na ten cel. Będą mogły uzyskać też bezzwrotne granty w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji z Funduszu Dopłat BGK.

Program dopuszcza też udział w nim zakładów pracy. W kosztach będą mogli partycypować lokatorzy, ich udział będą określały samorządy.

Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ robs/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA