REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji /fot. shutterstock
Na wokandę WSA wracają zaskarżone decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na wokandę warszawskiego sądu administracyjnego wracają skargi stołecznego ratusza na decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W dniu 12 sierpnia br. sąd zajmie się odwołaniem od decyzji o uchyleniu odszkodowania za nieruchomość przy ul. Borzymowskiej.

Z uwagi na ograniczoną pracę sądów podczas epidemii Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał m.in. rozpatrywanie odwołań od decyzji komisji weryfikacyjnej. Chodzi o decyzje komisji w sprawach uchylenia rozstrzygnięć reprywatyzacyjnych oraz związanych z dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień przez lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją. Ostatnie wyroki w tych sprawach sąd wydał w lutym.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez WSA w Warszawie w środę sąd ten po raz pierwszy od "odmrożenia" pracy sądów zajmie się skargą na decyzję komisji weryfikacyjnej. Chodzi o rozstrzygnięcie komisji z kwietnia 2019 r., w którym organ ten uchylił decyzję ratusza o przyznaniu 3 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Borzymowskiej. Po odszkodowanie zgłosił się wówczas znany adwokat Robert N., oskarżony w procesie dotyczącym tzw. afery reprywatyzacyjnej. Od decyzji komisji do sądu administracyjnego odwołał się warszawski magistrat.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta odnosząc się do spraw nieruchomości przy ul. Borzymowskiej podkreślił, że dotyczą one wypłat kilkudziesięciu milionów zł za szereg roszczeń wykupionych przez najbliższych Roberta N. Polityk przypomniał też, że według śledczych wypłacie tych odszkodowań towarzyszyły gigantyczne łapówki. "Komisja ustaliła, że w postępowaniu reprywatyzacyjnym były poważne błędy jeśli chodzi o działkę objętą odszkodowaniem i status tych roszczeń. Spodziewamy się, że sąd utrzyma w mocy decyzję komisji. To jest jedna z najbardziej oczywistych spraw" - dodał Kaleta.

Z kolei jeden z pełnomocników ratusza mec. Bartosz Przeciechowski podkreślił, że "m.st. Warszawa podtrzymuje swoje skargi, tak jak dotychczas oczekując od sądu zbadania legalności decyzji w zakresie jej uzasadnienia". Jak dodał, dotyczy to na m.in. sprawy ul. Twardej wyznaczonej przez WSA na 28 września. W ocenie prawnika ta sprawa już dwa razy mogła być rozpoznana. "Ale za każdym razem komisja wydłużała procedurę i składała niezasadne wnioski o wyłączenie sędziów" - dodał.

Trzy kolejne posiedzenia ws. odwołań od decyzji komisji weryfikacyjnej sąd wyznaczył na koniec września. WSA zajmie się wtedy decyzjami komisji dotyczącymi nieruchomości przy: Twardej 10, Twardej 8/12, Hożej 25, Hożej 25a i Hożej 23/25 .

REKLAMA

Według danych komisji, jeszcze w czerwcu w WSA toczyły się 382 postępowania z udziałem komisji. Z kolei przed Naczelnym Sądem Administracyjnym - w sprawach, w których WSA w Warszawie uchylił decyzje komisji - komisja złożyła 36 skarg kasacyjnych.

Jak wskazywał niedawno w rozmowie z PAP Sebastian Kaleta "w sprawach dotyczących nieruchomości miasto skarży decyzje komisji wespół z beneficjentami reprywatyzacji". "Po stronie komisji nierzadko zgłaszają się ruchy lokatorskie w postępowaniach przed sądami administracyjnymi" - przypomniał.

Z kolei warszawski ratusz podczas rozpraw przed WSA wskazuje, że nie skarży sentencji orzeczeń komisji uchylających decyzje reprywatyzacyjne, czyli istoty decyzji, ale fragmenty ich uzasadnień. W ocenie pełnomocników komisji, zakwestionowanie uzasadnienia de facto jednak oznaczałoby zakwestionowanie całej decyzji.

W tym roku WSA wcześniej uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Puławskiej 137, Kredytowej 6 oraz Marszałkowskiej 43, Nowogrodzkiej 6a i Nieborowskiej 13. Utrzymał natomiast decyzje w sprawach: Pięknej 49, Krakowskiego Przedmieścia 35 i Mokotowskiej 39. W zeszłym roku WSA uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, natomiast kilka utrzymał w mocy. Dotychczas żadna z tych spraw nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.

autor: Mateusz Mikowski
mm/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  REKLAMA

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA